Babičko, nauč mě...

Dokončený v 1. výzvě (školní rok 2012/2013)

Požádali jsme babičky z Klubu přátel Dolního Žandova, aby nás naučily zacházet s jehlou a nití. Tvůrčí dílny budou zaměřeny především na zpracování textilu, papíru a recyklovatelného materiálu. Na oplátku my, žáci 8. třídy, povedeme počítačové kurzy pro seniory. Projekt ukončíme společným výletem obou generací na Horní hrad.
Na realizaci projektu jsme obdrželi 12 958 Kč.

Základní škola a mateřská škola Dolní Žandov, okres Cheb, příspěvková organizace, Dolní Žandov 37, 350 02 Dolní Žandov

Novinky projektu

17/06/2013 Žandovské listy - Loučení s projektem Babičko, nauč mě...

V červnovém vydání Žandovských listů vyšel článek o zakončení našeho projektu.

obrázek k reportáži

17/06/2013 Evaluace projektu Babičko, nauč mě... + dotazník

Projekt Babičko, nauč mě ... byl náročný, ale poučný a zábavný. Přestože ne vždy jsme byli v plném počtu, projekt se nám povedl a jsme na sebe pyšní. Velmi nás překvapily babičky, které po dobu projektu výborně spolupracovaly a podávaly báječné výkony. Projekt nám přinesl spoustu zážitků a poznání (jak babiček, tak nových technik) a sblížil nás. Podle nás má projekt dobré výsledky, babičky umí zacházet s počítači a my s jehlou a kolíkovými stavy. Více nás asi bavily počítačové kurzy, přeci jen se v této oblasti umíme lépe pohybovat. Příprava projektu byla dobrá, i když ne všichni se na ní podíleli. Senzační završení projektu byl výlet na Horní hrad. Úžasný byl pohled na babičky, jak se s velkým zájmem pozorují každou rostlinku v arboretu. Zároveň se nám staraly svými vtipnými poznámkami o zábavu. Na projektu bychom nic neměnili, všechno se nám zdá skvělé. Osmáci, Základní škola a mateřská škola Dolní Žandov, okres Cheb Dotazník: Babičko, nauč mě… Máme to za sebou … : 1.) Jak hodnotíš projekt jako celek 2.) Ohodnoť jednotlivé části projektu (stupnice 1-6; hodnocení jako ve škole: 1 velmi dobré- 6 vůbec mě nezaujalo)  Tvůrčí dílny 1 2 3 4 5 6  Počítačové semináře 1 2 3 4 5 6  Výlet na Horní hrad 1 2 3 4 5 6 3.) Nejzajímavější pro mě bylo………………………., protože 3.) Nejtěžší pro mě bylo………………………., protože 4.) Co bys udělal/a jinak nebo co mohlo být jinak 5.) Proč bys doporučil/a Extra třídu jiným třídám? Pokud chceš ještě něco dodat:

09/06/2013 Tvůrčí dílny pro Sadov

Sadovská základní škola pozvala ve čtvrtek 30.5. několik žandovských dětí z 1.- 5. třídy na tradiční akci „Nocování v družině“. Tento rok byly pro děti připraveny tvůrčí dílny: modelování z marcipánu, pletení z pedigu, malování placek (buttonů), hřebíkovaná, vyrábění mikáda. Týna a Mája za Žandova nabídly tkaní na kolíkových stavech. O tkaní byl velký zájem. Práci na stavu pod vedením holek zvládli i prvňáčci. Nejenže jsme se v průběhu projektu Babičko, nauč mě.., naučili tkát my, ale učíme i ostatní.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

27/05/2013 Společný poznávací výlet na Horní hrad

Loučení s projektem V pátek 24.5. jsme se při plnění projektu s našimi babičkami setkali naposledy. Vyrazili jsme společně na Horní hrad, který od roku 2000 vlastní pan Pavel Palacký. Až v pátek jsme viděli, jak výběr právě tohoto hradu „sedí“ do našeho projektu. Dal dohromady partu lidí, kteří chtějí přispět k záchraně hradu a pomáhají bez ohledu na finanční odměnu. Vzhledem k tomu, že se mnoho desítek let do hradu neinvestovalo, dnes má každý návštěvník možnost zažít na vlastní kůži „Jak se staví hrad“. Je neuvěřitelné, s jakým nasazením budují majitelé s partou nadšenců hrad a snaží se ho dát do původního stavu. Návštěvu hradu jsme zahájili prohlídkou arboreta, kde si užily zejména babičky. Spoustu rostlin znaly a našemu průvodci kladly záludné otázky. Pak jsme pokračovali programem „Jak se staví hrad“ a prohlédli si vnitřní prostory Horního hradu. Návštěvu jsme ukončili výstupem na hradní věž, a jak je vidět z fotografií, vystoupali jsme všichni . Víme, že máme velmi statečné babičky. Přesto nás odměna pro nejstarší účastnici společného „výstupu“ od našeho průvodce, ředitele arboreta Jakuba Hejtíka, překvapila. Po prohlídce jsme se ještě rychle občerstvili. Klobásy, grilované hradní čeládkou, nám všem chutnaly. A pak už rychle domů. Na odpoledne byla v Žandově naplánovaná další akce „Májové zpívání“ v kostele, kde některá naše děvčata vystupovala. Bylo neuvěřitelné, že si babičky stačily po náročném dopoledni odpočinout a přišly si poslechnout a podpořit školní pěvecké sbory. V kostele zazněly od menších dětí písničky Svěráka - Uhlíře a od starších děvčat muzikálové melodie. Přeji nám všem takových úžasných dnů víc.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

28/04/2013 Článek v Chebském děníku

Prohlédněte si článek o našem projektu v Chebském deníku na adrese: http://chebsky.denik.cz/kultura_region/dolnozandovsti-zaci-naposledy-nacerpali-zkusenosti-od-seniorek-20130424.html

17/04/2013 4. tvůrčí dílna "Babičky"

V úterý 16.4. se uskutečnila čtvrtá a poslední tvůrčí dílna projektu „Babičko, nauč mě…“. Byla výjimečná v tom, že nás navštívil Vojta Hurych, aby se podíval, jak projekt probíhá. Příprava na tuto dílnu byla nejnáročnější, museli jsme natrhat pruhy látky z vyřazeného textilu, pruhy sešít a smotat do klubka. Během dnešního odpoledne jsme si na kolíkových stavech utkali sedáky na židle do naší třídy. O tom, že výsledek stojí za to, se můžete přesvědčit na fotografiích. Zároveň jsme se tím rozloučili s pracovní částí projektu, společně s babičkami jsme po skončení chvilku poseděli, otevřeli limonádu a pochválili se :).

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

11/04/2013 Chebský deník

Chebský deník pravidelně podrobně informuje o realizaci projektu "Babičko, nauč mě..".

obrázek k reportáži

10/04/2013 Žandovský jarmark v novinách

O pořádání našeho jarmarku informoval nejen Chebský deník, ale 4.4. i týdeník 5+2.

obrázek k reportáži

29/03/2013 O "Babičče" se na Chebsku ví

O našem projektu nedávno informoval i týdeník 5+2.

obrázek k reportáži

27/03/2013 Velikonoční jarmark

Na včerejší odpoledne jsme připravili velikonoční jarmark, který byl součástí akce vyhlášení výsledků soutěže "O nejhezčí velikonoční pohlednici a velikonoční dekoraci" Mikroregionu Mariánskolázeňsko. Žáci všech tříd naší školy připravovali dekorace, které představili nejen rodičům, ale i dalším obyvatelům Dolního Žandova a návštěvníkům akce Mikroregionu. Přítomní si mohli vystavené výrobky zakoupit. Zájem o výrobky byl značný. Získané prostředky využije sdružení rodičů na zlepšení školního prostředí.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

25/03/2013 Přípravy na velikonoční jarmark

V pátek a v sobotu jsme roznášeli do každé poštovní schránky pozvánky na jarmark.V obchodech a na veřejných prostranstvích jsme vyvěsili plakáty s informacemi. Na jejich tvorbu jsme využili plakát extra třídy. Dnes ještě požádáme o vyhlášení akce veřejným rozhlasem. Během dneška a zítřka připravíme sál, naaranžujeme výrobky. S tvorbou výrobků nás podpořili žáci všech ostatních tříd. Naši rodiče a sousedé se mají na co těšit.

obrázek k reportáži

22/03/2013 Pletení pomlázek

Dnes jsme se sešli, abychom z nasbíraných proutků upletli pomlázky. Ty pak budeme prodávat na velikonočním jarmarku.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

21/03/2013 "Babička" v novinách

Chebský deník, dne 21. března 2013

obrázek k reportáži

19/03/2013 3. tvůrčí dílna - zdobení perníčků

Dnešní odpoledne jsme strávili společně s perníčky a cukrovou polevou. Zdobili jsme perníková vajíčka, kuřátka a zajíčky na velikonoční jarmark, na kterém se s nimi pochlubíme rodičům a spolužákům. Byla to pěkná piplačka, ale výsledek nás všechny mile překvapil.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

19/03/2013 Příprava na 4. tvůrčí dílnu

Volnou chvilku mezi odpoledním vyučováním jsme dnes využily pro první přípravy na tkaní na kolíkových stavech, které nás čeká příští měsíc. Tak jsme trhali, sešívali a motali. Máme první klubko.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

15/03/2013 "Babičko, nauč mě .." v novinách

Chebský deník informoval nejen o tvůrčích dílnách našeho projektu, ale na konci ledna také o vydařených počítačových seminářích, které jsme pořádali pro seniory.

obrázek k reportáži

15/03/2013 Pečení perníčků

V úterý 19.3. nás čeká předposlední tvůrčí dílna – zdobení perníčků. Dnes jsme se na dílnu pečlivě připravovali, pekli jsme perníčky v naší školní kuchyni. Děkujeme Evě Strejcové a Mirce Trepkové za pomoc a odborné vedení . Paní Strejcová pro nás také těsta doma zadělala, aby stačila vyzrát a byla připravená na naše tvoření. Vyvalovali jsme, vykrajovali a pekli a pekli. Perníčky se nám tak povedly, že se už těšíme na jejich zdobení. Fotky z pečení jsme uložili na http://zsmsdolnizandov.rajce.idnes.cz/peceni_pernicku.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

08/02/2013 2. tvůrčí dílna našich babiček

V úterý 5.2. se uskutečnila 2. tvůrčí dílna projektu, která byla zaměřena především na recyklaci - výrobky z papíru a igelitových tašek. Náměty, se kterými za námi přišly členky Klubu přátel Dolního Žandova - Babince, pro nás byly nejen zajímavé, ale při jejich výrobě jsme si užili i legraci. Pomalu se začínáme připravovat na velikonoční jarmark. Zatím většinou výrobků přispěl Babinec, my se polepšíme :).

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

05/02/2013 4. počítačový kurz pro začátečníky

V pondělí 4.2. jsme uspořádali poslední z kurzů „Počítače pro začátečníky“ , které byly určené zájemcům z Dolního Žandova. Protože už všichni v pohodě zvládáme maily a vyhledávání informací na internetu, mohli jsme se pustit do nakupování přes internet. Vše jsme vysvětlili tak dobře, že byly některé nákupy uskutečněny ještě v průběhu kurzu. Největší zájem byl o volánkovou přízi . Pro chvíle oddechu a zdokonalení práce s myší jsme doplnili obsah kurzu o karetní hry. A na závěr jsme se na googlu prošli virtuálně Žandovem. Všichni odvedli v průběhu kurzů skvělou práci, senioři byli neuvěřitelně zvídaví a my, žáci, jsme se také snažili. Kurzy jsme zakončili posezením s moučníkem, kávou či limonádou.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

01/02/2013 3. počítačový kurz pro začátečníky

Na programu našeho třetího počítačového setkání bylo opakování na téma emailové schránky. Účastníci si připomněli ukládání příloh emailu, jeho označování, posílání nových zpráv a příloh a vytváření kontaktů. Zároveň jsme se domluvili na programu závěrečného semináře. Tentokrát jsme zvládli pořídit i fotky a připravit tištěný manuál k využívání emailu.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

29/01/2013 2. počítačový kurz pro začátečníky

Na začátku druhého setkání jsme si zopakovali hledání informací na internetu, které jsme trénovali minulý pátek. Pak už jsme se pustili do boje s mailovou adresou, psaním mailů, ukládáním, úpravou a posíláním příloh. Tento boj měl pouze vítěze - některé více, některé méně vyčerpané. Úplně jsme zapomněli na focení. Do příštího setkání si připravíme foťák a sestavíme podrobný manuál k tématu mail:). Dnes přišlo víc zájemců o kurz!

26/01/2013 1. počítačový kurz pro začátečníky

25.1. se uskutečnil v rámci projektu 1. kurz počítačů pro začátečníky. Ocenění zaslouží nejen zájemci o kurz, kteří si našli cestu do školy a do tajů počítače pronikali velmi statečně. Ale i my, žáci školy, jsme se svého úkolu zhostili velmi dobře. Bylo zajímavé stát na chvíli "za katedrou". Občas nebylo snadné, kvůli živé diskusi o problematice práce na PC, přejít k dalšímu tématu. Atmosféra byla velmi příjemná. Těšíme se na další setkání.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

24/01/2013 Aby se o nás vědělo ...

Už se těšíme na svou novou roli - roli lektorů počítačových kurzů. Do schránek v obci jsme roznesli letáčky s informacemi o pořádání počítačových kurzů pro seniory. V obchodech, v pekárně, na obecním úřadě a na poště jsme vyvěsili plakáty. A zároveň jsme požádali o vyhlášení akce místním rozhlasem. Informace o projektu byly uveřejněny v Chebském deníku a 5+2 Chebsko.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži

19/01/2013 1. tvůrčí dílna našich babiček

V úterý 15.1. proběhla první část společného projektu žáků školy a Klubu přátel Dolního Žandova. Děkujeme členkám, které si pro nás připravily na úterní podvečer spoustu zajímavých výrobků. Pod jejich vedením vznikaly záložky do knížek, ozdobné krabičky, náramky a pletené výrobky z papírového pedigu. Tato dílna byla zaměřena na tvorbu z papíru, na zpracování odpadového materiálu.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

Plán projektu

15/01/2013

1. „TVŮRČÍ DÍLNA NAŠICH BABIČEK“ - výrobky z tetilu a papíru

 

25/01/2013

1. kurz „POČÍTAČE PRO ZAČÁTEČNÍKY“ pro seniory z Dolního Žandova vedený žáky 8. třídy

 

28/01/2013

2. kurz „POČÍTAČE PRO ZAČÁTEČNÍKY“

 

31/01/2013

3. kurz „POČÍTAČE PRO ZAČÁTEČNÍKY“

 

04/02/2013

4. kurz „POČÍTAČE PRO ZAČÁTEČNÍKY“ pro seniory Dolního Žandova vedený žáky 8. třídy

 

05/02/2013

2. „TVŮRČÍ DÍLNA NAŠICH BABIČEK“ – z textilu a igelitových tašek

 

19/03/2013

3. „TVŮRČÍ DÍLNA NAŠICH BABIČEK“ - téma Velikonoce: pečení a zdobení perníčků, tvorba velikonočních dekorací

 

26/03/2013

Velikonoční jarmark

 

16/04/2013

4. „TVŮRČÍ DÍLNA NAŠICH BABIČEK“ - zpracování odložených textilií na kolíkovém stavu

 

24/05/2013

společný poznávací výlet žáků 8. třídy a seniorů z Klubu přátel Dolního Žandova s programem Jak se staví hrad.

 

31/05/2013

Evaluace, vytvoření, zadání a vyhodnocení hodnotícího dotazníku

Hotovo!