Relaxpark

Dokončený v 12. výzvě (školní rok 2023/2024)

Rádi bychom vybudovali paletové lavičky umístěné kolem stromů v parku před školou, který je volně přístupný. Také nám tu chybí odpadkový koš. Pro zvelebnění našeho parku bychom vytvořili vyvýšené záhonky s okrasnými travinami nebo sezonními květinami. Pro relax a zábavu ve volných hodinách bychom chtěli umístit koš na discgolf. Park je volně přístupný i pro veřejnost, proto by jistě i rodiče s dětmi v horkých letních měsících využili možnost posezení a hraní v parku s vysokými stromy, které poskytují příjemný stín.
Na realizaci projektu jsme obdrželi 15 000 Kč.

Základní škola a mateřská škola Podomí, Podomí 155, Podomí

Novinky projektu

15/06/2024 Zkouška laviček

V pátek 14. 6. 2024 se nám podařilo nainstalovat jednu ze dvou laviček. Pomohl nám s tím pan učitel Němec, takže dostal jako první šanci vyzkoušet posezení v parku. Druhou lavičku tedy budeme instalovat až v září a slavnostní otevření také necháme na žádost vedení školy až na září, kdy můžeme akci rozšířit například o den otevřených dveří na naší ZŠ nebo zahradní slavnost.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži

15/06/2024 Lavičky začínají vypadat jako lavičky

Konečně se nám podařilo dokončit lavičky. Bohužel můžeme aktuálně do parku nainstalovat jenom jednu, protože v květnu začala prořezávka stromů, o které jsme předem nebyli informovaní. Tak nás paní starostka poprosila, jestli bychom letos jednu lavičku nemohli nechat schovanou, protože prořezávání stromů bude pokračovat i přes léto a právě tato lavička měla stát u stromu, kde se ještě bude prořezávat.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži

22/05/2024 Lavičky už proklínáme

Klukům se podařilo pracně rozdělané palety a desky z nich špatně nařezat, takže nám nevychází materiál na stavbu druhé lavičky. Naštěstí ještě máme palety, ale musíme je rozdělat, takže to tentokrát dělaly holky, aby kluci mohli montovat první lavičku a začali zpracovávat materiál na druhou lavičku. Příště musíme první lavičku už natřít a druhou smontovat, abychom je do konce roku stihli do parku umístit.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

22/05/2024 Instalace vyvýšených záhonů v parku

Koncem dubna se nám konečně podařilo umístit čtyři vyvýšené záhony do parku před školou. Vnitřek záhonů jsme ještě pokryly fólií, aby byly chráněny před působením hlíny, protože dřevo by se začalo rozkládat, tak snad to tento proces alespoň na pár let zpomalí. Udělali jsem tak na radu našeho pana učitele, co má na starosti pozemky školy a na školní zahradě má právě už instalované vyvýšené záhony na zeleninu. Do našich květináčů jsme použili jako spodní vrstvu, která by měla propouštět vodu, "odpad" z parku - shrabali jsme staré listí, jehličí, kůru a drobné větvičky, takže jsme rovnou i uklidili park. Pak jsme použili kompost a potom jsme nahoru nasypali zahradnický substrát. Také jsme přemístili stojany na kola na nové místo, aby byly blízko nové lavičky, aby si žáci mohli na lavičky položit třeba batoh a umístit si kolo do stojanu.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

02/03/2024 Natíráme vyvýšený záhon

Hnedka jsme se pustili do natírání prvního záhonu. Chtěli jsme vybrat jarní barvy, tak jsme si do bílé barvy koupili pigmenty, abychom ji mohli obarvit na světle zelenou a světle žlutou. Chceme park před školou rozzářit krásnými jarními a veselými barvami. Paní učitelka nám doporučila vybrat barvu s atestem na dětské hračky, která je tak co nejvíce zdravotně i ekologicky nezávadná. Namíchání barevných odstínů dostala na starost naše spolužačka Amélie, která se chce hlásit na uměleckou SŠ a fakt ráda maluje a kreslí.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

02/03/2024 První záhon je na světě!

V pátek 1. 3. 2024 se nám podařilo sestavit první vyvýšený záhon, který jsme všichni pořádně obdivovali.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži

02/03/2024 Materiál

Díky nákupu poškozených palet ze stavebnin, které už nešly použít pro náklad, jsme ušetřili hodně peněz, protože jedna paleta nás stála jenom 60 Kč a získali jsme tak hodně materiálu za pár korun. Musíme si ale palety rozebrat, abychom z nich mohli sestavit vyvýšené záhony a lavičky. Všichni kluci ze třídy nám s tím pomáhají, je to ale těžká a náročná práce. Palety už jsme rozebírali čtyři hodiny, ale pořád ještě nemáme rozebrané všechny. Holky ale už rozebraná prkna začala hoblovat a další kluci je postupně začínají sestavovat do vyvýšených záhonů. Nakonec jsme se rozhodli vyrobit celkem čtyři květináče o rozměrech 120 x 60 x 40 cm. Je to ale těžké, protože každá paleta je trochu jiná, tak musíme desky k sobě dobře skládat, aby byly všechny části stejně vysoké.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

27/02/2024 Jaké zasadíme rostliny?

Včera jsme také našli webovou stránku https://zijtevesvezahrade.cz/. Tam jsme využili možnosti stáhnout si zdarma e-book Trvalky, kde jsme pátrali po informacích, jaké trvalky by byly vhodné k vysazení do našich vyvýšených květináčů. Po přečtení e-book jsme si našli semínka rostlin, které bychom chtěli vysadit a které by měly ve stínu pod stromy v parku dobře růst.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži

27/02/2024 Jak jsme čekali

Včera jsme během práce na projektu vzpomínali, jak jsme v prosinci 2023 podávali Projekt Relax Park. Zatím jsme zjistili, že schválení projektu není to hlavní, protože aktuálně zjišťujeme, že schválených 15 tisíc Kč je opravdu nízká částka, tak uvidíme, jestli nám finance vyjdou.

26/02/2024 Shánění materiálu a nákupu

Pomalu, ale jistě jsme se pustili do nákupu potřebných věcí na realizaci Relaxparku. Sehnali jsme už nějaké drobnosti jako štětce, válečky, folii pod květiny a objednali jsme dva koše na discgolf. Odkoupili jsme již palety na lavičky a vyvýšené záhony. Nákupy budou dále pokračovat sháněním rostlin do záhonů a další potřebné věci na sázení.

23/02/2024 Schválení projektu

Konečně jsme se dočkali, přišla zpráva, kde nám hodnotitelé Extra třídy schválili projekt. Bez váhání se celá skupina pustila do práce. Prvně jsme si rozdělili role a vymysleli podrobný plán co kdy a jak uděláme. Na začátku bylo potřeba rozkreslit plán parku a rozměřit záhony abychom je měli připravené na březen, kdy chceme záhony osázet.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži

Plán projektu

15/01/2024

Podání projektu

 

05/02/2024

Schválení projektu

 

12/02/2024

Shánění materiálu a nákupy

 

04/03/2024

Umístění vybavení do parku

 

15/04/2024

Slavnostní otevření relaxparku

Hotovo!