Srdce naší školy

Dokončený v 11. výzvě (školní rok 2022/2023)

Srdce naší školy Rádi bychom měli ve škole větší pohodlí a možnost odpočinku v klidové zóně i pro žáky v přízemí. Ještě před epidemií Covid-19 byla v přízemí klidová zóna skládající se z několika lavic. Během opatření proti šíření nemoci se ale klidová zóna zrušila a lavičky byly uskladněny na půdě školy. Bohužel během téměř tří let nevyužití lavičky zchátraly natolik, že je již použít nelze. Od té doby náš vestibul, který je centrem a vlastně i srdcem celé školy, zeje prázdnotou a rozhodně nepůsobí reprezentativně. Také je to místo, kterým denně prochází všichni žáci školy a také všichni rodiče, kteří do školy přijdou.
Na realizaci projektu jsme obdrželi 21 300 Kč.

Základní škola a mateřská škola Podomí, Podomí 155, Podomí

Novinky projektu

18/05/2023 Slavnostní otevření

Dne 11. 5. 2023 jsme oficiálně otevřeli relaxační zónu. Během velké přestávky jsme pozvali žáky, kteří se chtěli s naším projektem seznámit. Ukázali jsme jim relaxační zónu a také knížky a tři společenské hry, které se nám podařilo sehnat. Všem jsme řekli, že další společenské hry vyrobíme sami, takže si budou moct brzy zahrát nové hry, které se nedají nikde koupit. Každý žák si také mohl najít svoje zalaminované srdíčko. Na otevírání se podílelo i naše třídní morčátko Tommy.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

04/05/2023 Konec zvonec nebo nový začátek?

Právě jsme napsali článek do našeho školního časopisu o klidové zóně. Časopis by měl vyjít v příštím týdnu. Ve stejnou dobu plánujeme vyvěsit článek také na web naší školy. Během tohoto projektu jsme se naučili velikou spoustu věcí a vůbec jsme ze začátku nevěřili, že zvládneme vybudovat něco tak velkého. Doufáme, že i v budoucnu budeme mít možnost se zapojit do nějakého podobného projektu, protože jsme teď plní nápadů a vidíme spoustu možností, co by se v naší škole ještě dalo vylepšit nebo změnit.

04/05/2023 Zní to neuvěřitelně, ale otevíráme!

Po docela úporném boji s paletami, OSB deskami a nastřelováním koberce se nám podařilo dostavět poschoďové lavice na sezení. Oproti původnímu plánu jsme lavici nakonec udělali rohovou, aby se na ni vešlo více sedících. Spousta našich spolužáků si zejména o volných přestávkách hoví na lavicích, využívají polštářky i deky. Taky se zde konají "turnaje" v hraní karet. Do budoucna plánujeme si sem ještě vlastnoručně vyrobit nějaké společenské hry.

obrázek k reportáži

14/04/2023 První část lavice je na světě

Podařilo se nám sestavit první část lavice z palet, kterou jsme opatřili OSB deskami a na ně nastřelili zátěžový koberec. Lavice už je v provozu a je téměř neustále obsazená.

obrázek k reportáži

14/04/2023 Pomalu ale jistě se blížíme ke slavnostnímu otevření

Během pátku 14. 4. 2023 jsme již zvládli i zakrátit a pověsit záclony, které udělaly prostor trošku uzavřenějším. Přemýšlíme, že bychom je třeba nějak barevně vyzdobili, ale počkáme, až bude celá relaxační zóna hotová, a pak případně ještě doladíme výzdobu.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

14/04/2023 Kreslíme srdíčka

Oslovili jsme všechny žáky ve škole, aby vykreslili, vymalovali nebo jinak ztvárnili svoje srdíčko. Následně jsme všechna srdíčka zalaminovali a začali pracovat na jejich vyvěšení.

obrázek k reportáži

27/02/2023 Postupujeme dopředu

Už jsme začali skládat nábytek a paraván, který jsme stavěli velmi dlouho. Taky už jsme pomalu začali vyzdobovat a zútulňovat zónu. Kluci začali stavět stupňovité schody k posezení. Z knihovny jsme přinesli pár knížek na čtení, a z klubovny u 9. třídy jsme vzali pár kytek na okrasu. Máme dostavený paraván a koupené hry. Na odkládaní věcí zde máme vysunovací stolek a k tomu máme na posezení sedací vaky.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

16/02/2023 Plán stupňovitých lavic

Plán na sestavení stupňovitých lavic z palet nám dal docela zabrat, museli jsme si k nákresu plánků přizvat pana školníka a pana učitele Němce, který nás učí práci s materiálem, sami bychom ten návrh nejspíš nezvládli zpracovat. Taky jsme si nechali poradit, co koupit jako spojovací materiál, aby byly lavice dostatečně pevné a bezpečné.

obrázek k reportáži

16/02/2023 Dáváme věcem druhou šanci

Nechali jsme se inspirovat z minulé Extra třídy, která se u nás na škole odehrála vloni a také se snažíme dát věcem druhou šanci na "život". Podařilo se nám získat tři sedací pytle za zlomek nákupní ceny - ujali jsme se jich po zrušení čajovny, ve které původně byly. Také se nám podařilo sehnat koberec na pokrytí stupňovitých lavic za poloviční cenu, protože jsme využili akce na odkup zbytkových rolí koberců.

obrázek k reportáži

16/02/2023 Už se nám to začíná kupit

V pátek 10. 2. 2023 jsme se konečně dostali k tomu, že jsme objednali věci, které jsme do klidové zóny vybírali celý týden. Všechno jsme mnohokrát měřili a rozmýšleli, aby nám vybraný nábytek pasoval na místo, kam ho chceme dát. V tomto týdnu už se nám vybrané věci začínají hromadit ve škole, zatím jsme všechno schovali do kabinetu a v pátek 16. 2. 2023 počítáme se smontováním a instalací stolků a police.

obrázek k reportáži

08/02/2023 Schválení projektu

Čekali jsme asi dva měsíce na schválení projektu Srdce naší školy a ono to vyšlo!!! Minulý týden jsme dostali zprávu, že můžeme začít s prací na novém relaxačním místě v přízemí naší školy. Moc se těšíme na realizaci. Zatím jsme si během čekání připravili návrh stupňovité lavice, který je vidět na fotce.

obrázek k reportáži

Plán projektu

30/11/2022

odevzdání projektové žádosti a čekání na schválení projektu

 

31/12/2022

schválení žádosti

 

11/01/2023

plán na sestavení poschoďové lavice, sehnání palet na lavici a koberce

 

31/01/2023

shánění, objednávání materiálu na tvorbu nábytku, nákup spojovacího materiálu

 

10/02/2023

každý žák vykreslí svoje srdce a zalaminujeme ho = bude sloužit jako výzdoba skleněné stěny kolem klidové zóny = každý žák školy se bude podílet na výzdobě klidové zóny.

 

28/02/2023

sestavení palet, instalace nábytku

 

31/03/2023

slavnostní otevření pro žáky z přízemí, poučení o pravidlech používání zóny

 

12/04/2023

propagace hotové klidové zóny v časopise, na webu školy

Hotovo!