V kruhu

Dokončený v 3. výzvě (školní rok 2014/2015)

Vzhledem k tomu, že se nám díky Klubu rodičů podařilo dlouhodobě (trvale) zapůjčit indiánské týpí, chtěli bychom mu "vdechnout" život tak, aby jenom nestálo na zahradě. A co vše s ním máme v plánu? Rádi bychom, aby : -bylo přirozeným estetickým prvkem v krajině -sloužilo jako jedinečný herní prvek (nejenom) pro děti v družině -bylo využitelné pro akce školy i akce přesahující její rámec (Mozaika, Festival her a učení, Zahradní slavnost) -bylo využito jako místo zájmových besed -se v něm vytvořila knihovnička tematicky zaměřená na život přírodních národů -bylo prostorem na rukodělné dílny v nichž vytvoříme výrobky pro malé děti a v případě zájmu pro děti z vybraného dětského domova -se zde scházel žákovský parlament -jej využívali lektoři v rámci prevence sociálně-patologických jevů ("kolečka") -zde malé děti úspěšně v ranním kruhu zahájily nový školní den -se o něm vědělo a aby si jej zájmové skupiny (oddíly, skauti,...) v případě potřeby mohly zapůjčit -v něm v závěru roku bylo možné uspořádat výstavu o kultuře přírodních národů pro veřejnost -na něj přirozeně "navázala" permakulturní zahrada vybudovaná na principu tří sester.
Na realizaci projektu jsme obdrželi 30 000 Kč.

Základní škola a mateřská škola ANGEL v Praze 12, Angelovova 3183, Praha 4-Modřany

Novinky projektu

19/06/2015 Výroba ozdob do týpí

A je tu naše další reportáž tetokrát již z výzdoby a výbavy týpíčka.V úterý jsme všichni pilně pracovaly a vyráběly indiánské výrobky na výzdobu týpí se kterými nám pomáhala a radila paní učitelka Týblová,kdyby nám s tím totiž pomáhal a radil náš pan učitel tak bychom nevyrobily nic.A co všechno jsme tedy vyráběly?? Vyráběly jsme indiánské lapače snů,kapsičky z jelení kůže a v neposlední řadě také chrastítko z bůvolí kůže.Největší zájem jsme jevily o výrobu lapačů snů,protože ty byly nejlehčí.Ovšem nezapomněly jsme si zkusit ani pytlíčky i, když díky šití byly trochu náročnější.No a nakonec pár z nás zkusilo chrastítko z bůvolí kůže.Na závěr dne jsme ještě nanosily lavičky,poličky a polštářky do týpí.No a tím jsme náš výrobní den zakončily myslím si že se nám výrobky docela povedly a navíc nás to dokonce bavilo což je u nás opravdu úspěch stejně jako to, že se zapojila celá třída.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

12/06/2015 Stavíme Týpí

Všechny,kteří by snad v budoucnu chtěli stavět týpí vyvarujte se chyb,které jsme učinily my. A udělejte to následovně ušetříte si ohromnou spoustu prací a náprav: 1. 2x měř,1 řež 2. pracujte krok za krokem s návodem 3.soustřeďte se 4.spolupracujte 5.ve skupině musí být: *koordinátor *kouč *utěšovač (protože stejně se vše bude dělat vícekrát) *lidé kteří věří tomu že se to opravdu bude stát a bude to držet pohromadě.A na závěr milá zpráva nám se to povedlo!!

12/06/2015 Stavíme záhony

Poté co pan učitel po dohodě s námi objednal knížky do knihovny,veškerý materiál na indiánské dílny a jiné, s vervou sobě vlastní se vrhnul na objednávku záhonů,v nichž budou byliny, které užívali indiáni při různých příležitostech,zejména však v léčitelství-což pro nás ostatně byl zajímavý úkol, museli jsme takové byliny vyhledat(většina)na internetu a zjistit, jaké jsou podmínky pro jejich zdárný růst.Na základě našich poznatků pan učitel rostliny i objednal. Objednal je,po dlouhé "ekonomické" rozvaze a to i s vyvýšenými záhony.Ty přišly souběžně s rostlinami.Zjistili jsme,že jak je náš učitel šikovný zahradník, tak na druhé straně s kladívkem, šroubovákem a sestavováním (jakékoliv) konstrukce dle přiloženého návodu rozumí jako koza petrželi.Staví na základě logiky od střechy k základům.Po asi 88. rozložení a opětovném složení záhonů na prudkém slunci bez možnosti zastínění, kdy asi 50% z nás padlo úžehem,záhony stály.Den poté po ránu jsme je osídlily.Novými zelenými nájemníky.

obrázek k reportáži

15/04/2015 Přípravy na stavbu našeho teepee

Konečně jsme to rozjeli:Po dlouhé zimě,která jako obvykle nestála za nic, jsme se vrhli na realizaci našeho projektu - týpí. Ale pěkně popořadě.Před časem jsme oslovili klub rodičů a domluvili se s nimi na dlouhodobém zapůjčení týpí. Nakonec byli rodiče tak štědří, že se nám rozhodli týpí koupit s tím,že my jim pak část splatíme z výtěžku ze sběru papíru, do kterého jsme se aktivně vrhli. Rozdělili jsme si služby u kontejneru a každý donesl nebo donese alespoň pár kilo papíru.Zatím sice nevíme, kolik se vybere kil, ale doufáme, že co nejvíce, abychom mohli klubu rodičů splatit co největší část z té, kterou na zakoupení věnovali. Ještě příjemná zpráva na závěr. Týpí se již šije a my už zjišťujeme, jak ho na školní zahradě postavíme. Teď ještě čekáme, až nám dovezou materiál na různé předměty, jež indiáni používali v běžném životě a jež budeme postupně vyrábět.S postupy jejich výroby vás budeme postupně seznamovat.


Plán projektu

28/01/2015

Vyhledávání vhodného a dostupného místa.

 

29/01/2015

Kontaktování odborníků, kteří nám poradí, "jak na to"

 

05/02/2015

Úprava týpí a okolí

 

17/02/2015

Budování zahrady

 

04/03/2015

Shánění knižních titulů

 

26/03/2015

Vytváření výrobků

 

14/04/2015

Beseda s odborníkem

 

29/04/2015

Vytváření výrobků, zjišťování informací

 

01/05/2015

Vytváření výstavních panelů a dalších předmětů na výstavu

 

29/05/2015

Dovybavení interiéru, nácvik vystoupení, příprava výstavy

 

22/06/2015

Slavnostní zahájení výstavy s divadelním přestavením

Hotovo!