Mozaika Frymburka

Dokončený v 1. výzvě (školní rok 2012/2013)

Vážení spoluobčané, milí Frymburáci! Jsme žáci 7.třídy vaší školy. Rozhodli jsme se ,že vám přiblížíme historii naší obce a to způsobem , který vám chceme teď popsat:Jedná se o vytvoření keramické mozaiky s motivy Frymburka. Mozaika by byla složena z jednotlivých keramických kachlů, jejichž motivy by složily obraz kostela a později, v dalších fázích projektu, další významné stavby naší krásné obce. Mozaiku bychom chtěli instalovat do našeho muzea. O pomoc jsme již poprosili paní Nekolovou, naši hodnou keramičku. Chceme tím propagovat naší obec a zanechat vzpomínku i do budoucna. Těšíme se na vaši přízeň. :D
Na realizaci projektu jsme obdrželi 18 000 Kč.

ZŠ a MŠ Frymburk, Frymburk 112, 382 79 Frymburk

Novinky projektu

10/06/2013 6.6.2013 Vernisáž

MOZAIKA FRYMBURKA –VERNISÁŽ 6. 6. 2013 Konečně nastal ten slavný den a náš projekt je hotov! 6. června 2013 ve čtvrtek odpoledne byla slavnostně odkryta naše Mozaika Frymburka paní ředitelkou Minaříkovou a panem Frantálem, ředitelem Muzea ve Frymburku. Těmto slavnostním chvílím předcházela práce při instalaci, kterou měla na svých bedrech hlavně naše keramička Petra Nekolová, které vypomáhali zruční a své řemeslo znalí pánové z pracovní čety Městyse Frymburk, její velmi zručný manžel Martin a také pan ředitel Frantál. My jsme se podíleli spíše na drobných pracích- fotky, nadpisy. Přijel se podívat i náš největší šéf - pan Hurych, který stále fotil a byl velice usměvavý a vstřícný. Výborné občerstvení nám zajistila paní Helena Račáková, mizelo v nás rychle nejen sladké, ale i slané.Podpořit naši vernisáž přišli naši pedagogové ze školy, rodiče i ostatní zájemci, kteří nám vkládali potřebné částky do sklenice k tomu určené.VŠEM ZA PODPORU A POMOC DĚKUJEME. TAK A JE TO…., naše pocity štěstí a spokojenosti jsme zastírali smíchem, ale nakonec jsme na sebe pyšní byli. Dobře víme, že bez Petry a všech dospěláků bychom to tak nezvládli, ale naučili jsme se při projektu i spoustu věcí, které se nám budou hodit. A hlavně nás v muzeu bude Mozaika připomínat, až budeme kdesi ve světě, až vyrosteme, jak nám pravil pan František Frantál.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

04/06/2013 Instalace v muzeu

Od 30.5. do 5.6. probíhala instalace naší výstavy v muzeu. Paní Petra Nekolová za pomoci pracovníků Městyse Frymburk a dalších ochotných spolupracovníků s námi instalovala kachle a připravovali jsme se na vernisáž 6.6.2013. Vernisáž doplní výstava fotografií, chystáme občerstvení a těšíme se na hojnou návštěvu frymburských občanů, kteří nám jistě přispějí do kasičky.

22/05/2013 Propagace- plakát a pozvánky

V mediální výchově jsme vytvořili- Martin a Ondra a Petra Nekolová- Náš plakát, který jsme vyvěsili v muzeu, ve škole a zkrátka všude, kde je potřeba. Podívejte se , jak vypadá a berte to jako pozvánku na vernisáž.

obrázek k reportáži

22/05/2013 13.5. Návštěva nakupního střediska TESCO v Českém Krumlově

V pondělí jsme odvezli naše plakáty a fotky do Tesca a vystavili pro všechny, kteří nám chtějí přispět. Ale i pro ty, kteří se chtějí podívat, co to v tom Frymburku chystáme.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

22/05/2013 7.5. Stěhování kachlů do keramické dílny

Mozaika je konečně hotová, přestěhována a pomalu vypalována u paní keramičky Nekolové. Můžete se sami podívat, jak vypadá v přírodní podobě.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži

06/05/2013 26.4.2013 Stěhování kachlů

Část naší třídy odjela do Velké Británie, kde si užívali angličtinu a Anglii, :-D takže stěhování je přeloženo na 7.KVĚTNA. Po vypálení vše vypukne, už píšeme pozvánky NA VERNISÁŽ (STÁLE NEVÍME DATUM :-( )

obrázek k reportáži

06/05/2013 12.4.2013 + 19.4.2013 Glazování kachlů

Konečně se blíží závěrečné okamžiky naší práce. Glazováním kachlů jsme dokončili keramické práce a čeká nás transport kachlů do keramické pece a jejich postupné vypalování. Modlíme se, aby žádný kachel neměl újmu na zdraví = nepraskl. Po vypálení budeme muset požádat o pomoc pracovníky Městyse Frymburk, abychom mohli kachle instalovat do muzea. Práce se nám poněkud protáhly, a tak si myslíme, že naše vernisáž bude asi o nějaký ten den později. UVIDÍME!!!!!!!!!!! :D :O

06/05/2013 22.3.2013 Dokončení práce s keramikou

Před Velikonocemi jsme dokončili kachle, uložili ve skladu školy, aby pořádně vyschly. Paní keramička je chodila kropit a kontrolovat, jestli nepraskají a řádně schnou. Po Velikonocích nás čeká glazování. Poslední fáze nastává.

25/03/2013 15.3.2013 Další práce s keramikou - Detaily kachlů

Pokračujeme na práci s keramikou. Každý máme již vyrobený kachel a teď pracujeme na detailech kachlů. Vytváříme vlastně reliéfy, zároveň se snažíme, aby kachle k sobě pasovaly a jednotlivé části na sebe navazovaly. Než začneme glazovat, tak Vám povíme něco o našem kostele. Kostel sv. Bartoloměje stojí v spodní části náměstí, nad převozem přes Lipenské jezero na Frýdavu. Jeho původní podoba byla vytvořena už před rokem 1270, tedy v raně gotickém slohu. Právě roku 1270 věnoval Vítek z Krumlova kostel benediktinskému probošství v Zátoni. Roku 1305 pak přešla správa kostela pod premonstrátský klášter v Rakousku. Pozdně gotická úprava proběhla roku 1530, roku 1648 kostel vypálili Švédové a byl znovu přestavěn. Další obnova kostela byla provedena roku 1867 po velikém požáru města a o tři roky později přistavěli ke kostelu špičatou věž. Krásný je hlavní oltář od řezbáře Jakuba Woratha z roku 1662, který vyřezal i dva boční oltáře. Zajímavá je i pozdně gotická kamenná křtilnice a rokoková kazatelna. Nepodívat se do našeho kostela při návštěvě Frymburka je veliký hřích. Je opravdu velmi krásný. Znovu přidávame i historické fotografie.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

12/03/2013 Milá mediální výchova 11.3.2013

Naše hodná mediální výchova nám v pondělí umožnila prezentovat náš projekt po Frymburku. Vyrobili jsme plakáty a informační texty a roznesli jsme je do všech významných obchodů, restaurací, do muzea a na úřad Městyse Frymburk, také kolemjdoucím jsme je rozdávali. Teď už snad všichni vědí, že náš projekt existuje a mohou ho podpořit. V pátek jsme z keramiky nevyráběli, ale o to více budeme pracovat příště. Už se těšíme na paní Petru i paní ředitelku, která s námi má výtvarnou výchovu. :D ):D

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

07/03/2013 Výroba keramických kachlů pokračujeme 1.3.

V pátek 1.3. jsme pokračovali ve výrobě kachlů. Tentokrát jsme pracovali ve výtvarně, protože třídu jsme minule dost ušpinili. Na keramickou desku jsme dodělávali detaily, jednotlivé části kostela. Někteří jako Adrian jsou již hotovi, ale někteří nejsou ani v polovině a čeká nás ještě spousta práce. Chudák Ruda, který si vykloubil koleno na lyžařském výcviku, bohužel s hlínou ještě nepracoval. Petra všechny pochválila někoho více někoho méně.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

25/02/2013 Práce s keramikou 22.2.

Den D je tady, dostali jsme každý hroudu hlíny, kterou jsme museli zpracovat na úplně placatou placku. Někteří mezitím vyrobili spoustu jiných tvarů, ale nakonec jsme se všichni propracovali na kachel 21x21 cm. Mysleli jsme, že se blížíme ke konečné fázi práce, ale Petra nám vysvětlila, jak přesně naše práce bude vypadat. Náš kachel bude totiž i plastický, což znamená, že na desku kachle budeme vytvářet jednotlivé prvky kostela. Ty budou vlastně jakoby reliéf. Těšíme se, jak se s tím poperem.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

22/02/2013 18.1. Pokračování grafických prací

18.1. Grafické páce stále pokračují, blížíme se k cíli. Mysleli jsme si, že už máme splněno, ale při podrobném prohlížení jsme zjistili nedostatky a nepřesnosti. Bylo nutné opravit části mozaiky tak, aby k sobě detaily dokonale pasovaly. Někteří z nás nebyli nadšeni, ale pro dobro věci se překonali. Hubovali, gumovali, předělávali. No a teď již obléknout keramické haleny a pustit se do práce.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

22/02/2013 11.1. Grafické práce

11. 1. 2013 Hned další týden jsme již pracovali s naší paní keramičkou Petrou Nekolovou. Ondra a Cyril překreslili z fotek na velký balicí papír obraz celého kostela a tento velký obraz rozdělila Petra na čtverce,každý dostal jeden čtverec 21x21 cm a začal pracovat na své části kostela.Důležité bylo, aby jednotlivé části kostela na sebe navazovaly naprosto přesně. Ne vždy se to podařilo, takže jsme opravovali a předělávali. Ale nakonec se vše podařilo a my jsme před jarními prázdninami a před naším lyžařským kurzem měli práce připravené. Čeká nás hlavní práce – výroba kachlů z keramiky.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

22/02/2013 4.1 2013

4. 1.2013 Fotili jsme náš kostel. Museli jsme jít fotit dvakrát, protože jsme neměli kvalitní foťák. Vyfotili jsme ho ze všech stran, abychom získali všechny pohledy na kostel.Další práce bude totiž vycházet ze získaných fotek. Navíc kostel sv. Bartoloměje nelze vyfotit naráz jako jeden obraz. Uf, máme to za sebou. Byla pěkná zima, jak tu u nás v Pošumaví bývá.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

Plán projektu

04/01/2013

fotka kostela, rozdělit na čtverce, nakreslit motiv

 

11/01/2013

Grafické práce

 

18/01/2013

grafické práce Pokračování

 

22/02/2013

Výroba kachlů

 

01/03/2013

Výroba kachlů

 

29/03/2013

Výroba kachlů Prokračování

 

12/04/2013

Glazování , a vypálení výrobků

 

26/04/2013

Instalace v muzeu

 

24/05/2013

Slavnostní odhalení

Hotovo!