Návraty do dětských let

Dokončený v 1. výzvě (školní rok 2012/2013)

Rozhodli jsme se navštívit domov důchodců s pečovatelskou službou a připravit si pro ně různá představení, hry a samozřejmě nesmí chybět ani občerstvení. Chtěli bychom je navštívit nejméně 3krát, a to k různým příležitostem(např. Velikonoce,Den matek, Vánoce, Dušičky...). Našim cílem je rozveselit naše starší spoluobčany a společně s nimi se vrátit do dětských let. V poslední řadě bychom vytvořili koláž z fotek, které během akcí vzniknou, nebo si nějaké vypůjčíme od seniorů. Seniorů se také zaptáme na jejich dětství a sepíšeme zajímavé příběhy které nám budou vyprávět. Společně s našimi zážitky z návštěv seniorů vytvoříme zajímavou knihu.
Na realizaci projektu jsme obdrželi 13 500 Kč.

Základní škola, Opočno, okr. Rychnov nad Kněžnou , Nádražní 313, 517 73 Opočno

Novinky projektu

05/07/2014 Poslední návštěva

A je to tady. Nastává čas loučení se základní školou a pro nás tím pádem poslední školní dny před prázdninami. Jelikož se v září každý rozuteče jiným směrem, přišli jsme se 15.5.2014 rozloučit a naposledy poděkovat všem seniorům a pracovníkům domova důchodců. Jako pozornost jsme jim donesli na špejli přilepené papírové srdíčko. Měli radost jak z něho, tak z nás. S každým jsme si ještě jednou popovídali. Bylo to fajnové.

05/07/2014 Výlet za odměnu

16.6.2014 jsme pak vyrazili s panem učitelem Novotným autobusem z Opočna do kempu Stříbrný rybník,kde na nás čekal náš druhý dospělý doprovod-paní psycholožka. Hned po příjezdu jsme začali stavět stany. Někteří z nás s tím opravdu velice-nakonec však úspěšně-zápasili. Po uvelebení ve stanu se většina z nás vydala na průzkum kempu. Poté se někteří otužilci navlékli do plavek a naskákali do teplého Stříbrňáku. Celé odpoledne jsme hráli různé hry. K večeru přijel náš pan třídní učitel Macek. Podpálil se oheň a my opékali buřty. Další den jsme jeli do OC Futurum. Po celou dobu výletu jsme prožívali opravdu velkou spoustu zábavy. Domů se jelo vlakem. Bylo to jedním slovem skvělé.

27/06/2013 Konečné zpracování

Všechny příběhy jsme sepsali do brožury, kterou jsme dále vyzdobili fotkami pořízenými nejen během 4 předchozích návštěv, ale také z mládí našich seniorů. Celá brožura má 24 stran. Dále jsme objednali nástěnné kalendáře pro rok 2014. Vše z toho se nám zatím vydařilo a proto doufáme, že z toho senioři i ostatní členi podílející se na tomto projektu budou mít takovou radost, jako máme my.

03/06/2013 Vyprávění, aneb jak to bylo, je a bude

Dne 16.5. jsme navštívili již po 4. naše seniory. Tentokrát to však nebylo ve stejném stylu jako obvykle. Navštívila nás totiž milá paní, zástupkyně firmy podporující projekt, která akci po celou dobu pečlivě sledovala. O její spokojenosti svědčí článek, který nám zaslala. Asi tak 3 hodiny před odchodem jsme se vydali na nákup potravin, které jsme dále využili při pečení štrůdlů, slaných šneků, tyčinek a také k nadělání jednohubek. Samozřejmě byl připraven i pitný režim v podobě kávy, čaje či minerální vody. Když bylo vše hotovo a naloženo do auta našeho třídního pana učitele Macka, vynahradili jsme si hodinu tělocviku a rychlostí blesku jsme běželi do Domova důchodců. Tam už na nás čekalo milé překvapení. Někteří z nás už tam totiž byli a vše uchystali. Senioři už byli připraveni u svých stolů. Neváhali jsme a hned se pustili do rozdělování jídla. Když bylo i toto připraveno, program mohl začít. Skvělý řečník Lukáš Vondřejc vystoupil z davu a začal uvádět celou akci. Opět nás představil a uvedl první překvapení návštěvy. Naši chlapci si nacvičili dramaticko-recitační představení. Všichni Polednici od K .J. Erbena znali, a tak se dočkali i hlasité nápovědy nejen od nás ostatních, ale také od seniorů! Pak následovalo překvapení číslo dvě. Své umění tam předvedli zástupkyně ze souboru mažoretek Colloredo Opočno. Obě vystoupení dostali zasloužený potlesk, který nám všem jednoznačně vykouzlil úsměv na rtech. Dále akce probíhala jako obvykle. Povídali jsme si o všem možném. Senioři byli opět skvělí. Dozvěděli jsme se znovu kupu úžasných příběhů z mládí, rodiny, školy i současnosti. Jelikož se návštěva začala chýlit ke konci, stáhli jsme se do ústraní a tam vyzvedli ozdobené rámečky a krásné gerbery, které jsme jim následně rozdali. Měli ohromnou radost, stejně jako my. Celou akci jsme pečlivě zdokumentovali.

obrázek k reportáži

17/04/2013 Velikonoce

Bylo krásné odpoledne a my jsme se vydali nakupovat do naší opočenské samoobsluhy. Po nakoupení veškerých surovin jsme šli, spolu s naším dozorem, do školní kuchyňky. Měli jsme k dispozici 2 trouby na pečení. Když jsme umíchali, uplácali a hlavně vytvarovali těsto, začali jsme jednotlivé šátečky a koláčky plnit tvarohem a povidly. Byla to vážně pochoutka! Když jsme dorazili k našim seniorům, nestačili jsme se divit. Jídelna byla zcela zaplněna. Jako malý uvítací dáreček jsme jim tentokrát koupili petrklíče a do nich jsme zapíchly vlastnoručně z papíru vyrobené slepičky a králíčky. Měli z toho opravdu velkou radost. Když jim však nabídli naše pochoutky, měli radost ještě větší. To nás náramně potěšilo! Povídalo se s nimi opravdu báječně! Téma Velikonoce bylo úplně vyčerpáno a tak nám nezbilo nic jiného, než začít další. Byla tam skvělá atmosféra. Všichni jsme se náramně bavili. Jedna milá paní si začala tak krásně zpívat a recitovat, že jsme ji nakonec všichni zatleskali. Moc se nám To líbilo a těšíme se na další návštěvu.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

28/02/2013 Jarní příběhy

Naše druhá návštěva dopadla mnohem lépe. My i naši senioři jsme neměli takovou trému a nebyli tolik nervózní. Dozvěděli jsme se opět mnoho zajímavých zvyků, tradic ale hlavně příběhy, které zažili. Týkalo se to většinou válek. Poté se však navázala konverzace nejen o hospodářství v zimě, ale hlavně o jaru. Jak nám řekli úplně všichni, nebo alespoň většina, jaro je jedno z nejkrásnějších ročních období. My si to také myslíme. Chvíli před odchodem jsme si zahráli na kuchaře a udělali jim jednohubky. Jako malý dáreček jsme tentokrát připravili ručně pletené košíčky z ruliček uválených z novin a trochu vitamínů do nich. Těšíme se na další návštěvu.

22/02/2013 Vánoční povídání

Naše první návštěva dopadla velmi dobře. My, ale i senioři jsme byli velice nadšeni. Povídali jsme si na téma Vánoce. Někteří senioři však neodolali a rozpovídali se tak, že odbočili od tématu. Nám to však vůbec nevadilo naopak, bylo to milé. V průběhu celé návštěvy měli k dispozici malé občerstvení ve formě chlebíčků a samozřejmě pitný režim. Abychom jim zpříjemnili den, přinesli jsme malí dáreček. Vlastnoručně vyrobené přáníčko z papíru. Celou akci jsme dokumentovali a později i zpracovávali. Moc se těšíme na další návštěvu. S pozdravem VIII.A.

obrázek k reportáži

Plán projektu

25/01/2013

1. návštěva seniorů: Seznámení se seniory

 

22/02/2013

2. návštěva seniorů: Vyslechnutí příběhů

 

26/03/2013

3. návštěva seniorů: Velikonoce

 

16/05/2013

4. návštěva seniorů: Den matek

 

20/05/2013

5. Zpracování získaných materiálů

Hotovo!