Spojení dvou světů

Dokončený v 1. výzvě (školní rok 2012/2013)

Normální je pomáhat! Proto bychom chtěli spolupracovat s osobami se zdravotním postižením z ústavu Bělinka v Kunovicích. V následujících měsících chceme uskutečnit aktivity, které by vzájemně přiblížily a propojily život náš a handicapovaných. Zkuste s námi poodhalit neznámý svět! Určitě nás to obohatí.
Na realizaci projektu jsme obdrželi 29 545 Kč.

Základní škola, Kunovice, U Pálenice 1620, okres Uherské Hradiště, příspěvková organizace, U Pálenice 1620, 686 04 Kunovice

Novinky projektu

11/06/2013 Slavnostní zakončení

Knihu vzpomínek jsme slavnostně našim kamarádům z Bělinky předali v rámci IX. sportovních her pro zdravotně handicapované 30. května 2013. Ve sportovní hale v Kunovicích od nás dostali společné album a každý z nich malý dárek navíc. Tím byly zarámované fotografie z našich setkání a obrázek koně, který nakreslila spolužačka Klárka. Ve sportovní hale se v ten den sešlo mnoho sportuchtivých z několika ústavů v regionu. Po slavnostním zahájení následovala rozcvička všech zúčastněných. Pak už naše Magda předvedla všem přítomným se svou fenkou Elzou ukázky agility. Jen škoda, že to Elze v hale klouzalo a musely svůj program zjednodušit a upravit podle terénu. I tak si ale Magda s Elzou vysloužily potlesk. Po zbytek dopoledne jsme fandili i sportovali. A co říci na závěr? Projekt byl sice někdy časově náročnější, ale dokázali jsme i sami sobě, že když chceme, je na nás spolehnutí a umíme táhnout za jeden provaz. Uvědomili jsme si, že ne všichni lidé mají to štěstí být zcela zdraví. Ani handicap však nemusí být překážkou k plnohodnotnému životu. A my díky projektu víme, že naši noví známí jsou milí, vstřícní, vděční za společně strávené chvíle a nové aktivity. A my - i když náš projekt oficiálně skončil – se s kamarády z Bělinky určitě setkáme i v příštím školním roce. Vždyť NORMÁLNÍ JE POMÁHAT!

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

11/06/2013 Jazykové a tiskové úpravy

Poslední květnový týden byl náročný, protože jsme zpracovávali všechny materiály a připravovali album. Do něj jsme vložili texty, které mapují všechna naše setkání s Bělinkou. Naše akce jsou doplněny množstvím fotografií. Pro všechny nové kamarády z Bělinky jsme připravili i malé překvapení.

obrázek k reportáži

28/05/2013 Výlet do Lednice

O týden později, 22. května 2013, jsme vyrazili na celodenní výlet do Lednice. Naším cílem byla prohlídka zámku. Zvolili jsme trasu dětských pokojů princů a princezen a výstavu loutek. A opravdu jsme si chvílemi připadali jako v pohádce! Prohlédli jsme si dětské pokoje a jejich vybavení, učební pomůcky, hračky, oblečení, dokonce i výtvarné práce malých šlechticů a šlechtičen. Po krátké přestávce jsme zvládli ještě i prohlídku skleníku, kde jsme obdivovali známé i neznámé rostliny. V jezírku plavala i zlatá rybka, proto jsme někteří neodolali a tajně si něco přáli. Kdo ví, třeba se nám to splní! I tentokrát nám počasí přálo a my jsme v krásném prostředí zámku i přilehlých zahrad strávili příjemný den.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

28/05/2013 Vycházka do přírody

Ve středu 15. května 2013 bylo pěkné slunečné počasí a sešli jsme se v dobré náladě, připraveni na nové a příjemné zážitky. Hned ráno jsme vyrazili za našimi přáteli na Bělinku. Zároveň s námi přijela ochotná maminka naší spolužačky Magdy a přivedla s sebou jejich cvičenou fenku Elzu. Magda s Elzou společně předvedly pěkně nacvičené kousky, které nás všechny pobavily, rozesmály, u některých jsme zůstali tiše zírat. Elza na pokyn kličkovala Magdě mezi nohama, válela sudy, styděla se, přeskakovala překážky, vyskočila do náruče, uvelebila se Magdě na zádech, aportovala … Prostě zážitek. Nakonec byly obě odměněny zaslouženým potleskem. Pak jsme všichni společně – tentokrát bez Elzy - vyrazili na procházku ke Slováckému aeroklubu v Kunovicích. Vezli jsme i některé kamarády na vozíčku a i pár z nás dostalo možnost vyzkoušet si, jaké to je být odkázaný na pomoc druhých. Naši procházku jsme zakončili na Bělince společným opékáním špekáčků.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

28/05/2013 Hřebčín Napajedla

Jak už jsme dříve informovali, tento bod máme splněn. Jízdu na koních i návštěvu hřebčína jsme si moc užili.

27/05/2013 Propagace

Plakáty visí, letáky rozdány! Nic nám nebrání pokračovat dál...

obrázek k reportáži obrázek k reportáži

30/04/2013 Hřebčín Napajedla

Ve středu 24. dubna jsme se znovu sešli s "Bělinkou". Tentokrát jsme vyrazili za brány Kunovic - naším cílem byl napajedelský hřebčín. Počasí nám opravdu přálo - sluníčko se na nás od rána usmívalo a my všichni jsme se těšili na nové zážitky. Nejdříve jsme navštívili Pěnné, kde se nachází jedna z částí hřebčína. Tady jsme se mohli svézt na dvou kobylkách - Vanese a Represe. Koníci sice nebyli žádní mladíci - pokud bychom jejich věk přepočítávali na náš lidský, měli by už 64 a 88 let - ale své úlohy se ujali moudře, zkušeně a trpělivě. Poznali jsme díky nim, že pohled na svět z koňského hřbetu je opravdu nádherný. Mnozí z nás seděli na koni poprvé a moc jsme si to užili. Poté jsme se přesunuli přímo do Napajedel, kde následovala prohlídka hřebčína. Od pana průvodce jsme se dozvěděli zajímavosti o hřebčíně i některých koních, o práci u koní, podívali jsme se do stájí, potěšili se s koníky - dospělými i hříbátky. Prohlédli jsme si prostředí, kde se natáčely i některé známé české seriály (Četnické humoresky II, Znamení koně). Čas strávený u koní nám všem rychle uběhl a těšíme se na další setkání.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

12/04/2013 Koncert pro Bělinku

Než jsme se nadáli, nastal 9. duben. Tentokrát jsme se ujali role hostitelů my a připravili jsme Koncert pro Bělinku. Školní klub se stal malým koncertním sálem a my osmáci jsme představili postupně své umění ve hře na hudební nástroje - Eliška zapískala na zobcovou flétnu, Barča zabrnkala na kytaru, housle představila Anežka, Dan zahrál filmovou melodii na keyboard a Martin se za všechny rozloučil koncertem pro trubku. Moc jsme si to všichni užívali. Ani Bělinka se nenechala zahanbit – předvedli nám své hudebně-dramatické představení o kočičce. Samozřejmě došlo i na povídání – od posledního setkání jsme toho všichni hodně zažili.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

05/04/2013 Předvelikonoční tvoření - setkání třetí

Ve středu 27. 3. jsme navštívili naše kamarády na Bělince. Bylo hned poznat, že nás rádi vidí. Rozdělili jsme se do skupin a začali jsme tvořit. Ubrouskovou technikou jsme společnými silami vyzdobili dřevěné domečky a kovové konvičky. Někteří z nás se zapojili do práce s hlínou a vymodelovali jsme pár výrobků, jiní se vrhli na výrobu krásně vytvarovaných vonících mýdel. A co víc, naši kamarádi nám zahráli na bubny několik skladeb, se kterými před několika dny vystupovali. Když nám navrhli, abychom si to vyzkoušeli taky, byli jsme nadšeni. A docela se nám i dařilo. Čas ale letí dál a my jsme museli odejít, i když se nám vůbec nechtělo. Už se těšíme na další schůzku :)

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

18/03/2013 Bělinka u nás ve škole

V úterý 12. 3. 2013 nás navštívili naši kamarádi z Bělinky. Šlo o naše druhé setkání a moc jsme se na sebe všichni těšili. Na rozdíl od naší první návštěvy, kdy jsme se teprve seznamovali, jsme v úterý řádili jako draci. A když píšu řádili, myslím to doslovně. V tělocvičnách naší školy jsme si připravili pro návštěvu dva druhy pohybových aktivit. Ve velké tělocvičně jsme naše kamarády zasvětili do tajů florbalu. Začalo se jednoduchými přihrávkami, následovaly opatrné střely na branku a pak si kombinovaná družstva zahrála i florbalový zápas. A že nás honění za míčkem nadchlo! Protože se florbal nedá hrát ve třiceti lidech, děvčata nachystala pro další skupiny ve vedlejší tělocvičně hry, soutěže a program ve stylu volejbalu a ringa. Když florbal a soutěže zmohly úplně všechny, šli jsme novým kamarádům ukázat naši třídu. Poté jsme se přesunuli do kuchyňky, kde již bylo nachystáno malé občerstvení. Společně jsme si popovídali a naplánovali jsme další setkání, které se ponese v duchu Velikonoc. „Naše druhé setkání se nám moc líbilo a sportovní výkony všech překonaly naše očekávání!" komentovali spolužáci.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

18/03/2013 Setkání na Bělince

Čtvrtek 14. února byl pro nás tak trochu slavnostní - zavítali jsme do Domova pro osoby se zdravotním postižením Bělinka v Kunovicích. První společné dopoledne se neslo v duchu seznamování. Připravili jsme si pro naše nové kamarády hry, pomocí kterých jsme překonali prvotní ostych a lépe se navzájem poznali. A jak jsme naše první setkání zhodnotili? Tady jsou některé postřehy našich osmáků: Myslím, že jsme si padli do oka a budeme si rozumět. Příjemně mě překvapilo, že se naši noví kamarádi hned do všeho zapojovali. Líbilo se mi, jak se s námi bavili a že nebyli moc uzavření. Byli hodně aktivní, pomáhali si navzájem. Myslím, že si ze setkání každý něco odnese. Bylo to příjemné zpestření. Příště se uvidíme u nás ve škole, kde si pro naše nové známé z Bělinky nachystáme program na další příjemně strávené dopoledne.

obrázek k reportáži

16/03/2013 Bělinka

Setkání původně plánované v 2. polovině ledna jsme museli trochu posunout. Naše plány zkřížily nemoci, zejména chřipka nad námi postupně vítězila. Snad se tedy sejdeme v polovině února. Ovšem nezahálíme - pracujeme na propagaci.


Plán projektu

14/02/2013

Setkání na Bělince + utvoření kombinovaných skupin + foto

 

12/03/2013

Společná návštěva naší školy + foto

 

27/03/2013

Předvelikonoční tvoření + foto

 

09/04/2013

Koncert pro Bělinku + foto

 

12/04/2013

Propagace

 

24/04/2013

Kanys - nebo hypoterapie + foto

 

15/05/2013

Společná procházka přírodou + foto

 

25/05/2013

Celodenní výlet do Lednice + foto

 

27/05/2013

Jazykové a tiskové úpravy alba

 

30/05/2013

Slavnostní předání alba na Bělinku a zhodnocení spolupráce všech zúčastněných

Hotovo!