V okolí bezpečně

Podaný v 9. výzvě (školní rok 2020/2021)

Jsme Kvarta Gymnázia Tišnov a náš projekt jsme se rozhodli udělat tak trochu jinak. Namísto zkrášlování našeho okolí jsme se rozhodli naše okolí ponaučit o množství různých mikrobů nacházejících se na veřejných místech a jak se proti těmto mikrobům bránit. Náš projekt je postaven na laboratorním šetření: Sebrat vzorky z frekventovaně užívaných ploch v MHD a v obchodech, vzorky vykulturovat na Petriho miskách a nálezy zdokumentovat. Tyto nálezy poté využijeme jako podklady pro naše naučné video o tomto tématu. U našeho projektu není ukázkové video, jelikož natočit video je naším cílem.
Ucházíme se o 15 928 Kč.

Gymnázium Tišnov, příspěvková organizace, Na Hrádku 20, Tišnov

Novinky projektu

14/01/2022 V laboratoři

Už za 24 hodin na vzorcích, které byly v inkubátorech, vyrostly „pěkné“ kultury. Protože jsme se mohli do laboratoře vrátit až za týden, vzorky z inkubátoru putovaly do lednice, kde na nás počkaly. Při naší druhé návštěvě Biologického ústavu nám Mgr. Matěj Hrala ukázal, jak vzorky zpracovat pomocí Gramova barvení. Celý postup nebyl zase až tak těžký, ale i tak jsme se docela zapotili. Přece jen to pro nás bylo nové. Po barvení jsme vzorky studovali pod mikroskopem. Samozřejmě jsme dokázali jen základní identifikaci. Nenarazili jsme na nic neobvyklého, objevili jsme jen běžné mikroby či plísně, některé by ale mohly vyvolat například střevní onemocnění. Zvlášť vydařené vzorky nám Mgr. Hrala vyfotil na speciálním mikroskopu. Tyto fotky použijeme při natáčení vzdělávacího videa.

obrázek k reportáži

13/01/2022 Odběr vzorků

Po dlouhých přípravách se konečně můžeme pustit do realizace našeho projektu. Jsme zvědaví, jestli se nám všechno podaří tak, jak si představujeme. Nejprve musíme nachystat Petriho misky s agarem. Díky jednomu tatínkovi se nám podařilo zajistit laboratoř, kde jsme pod odborným dohledem přichystali dva druhy agaru – základní a Columbia, který navíc obsahuje beraní krev a je díky tomu výživnější pro určitou skupinu mikrobů. Vzhledem k přísným hygienickým pravidlům bohužel nemáme žádné fotografie. Dalším krokem byl odběr vzorků. Vzorky se odebíraly dvojím způsobem – na ruce a na vatové tyčinky. Ruce jsme si umyli běžným mýdlem bez desinfekce. Poté jsme prošli vybraným veřejným místem tak, jak to člověk běžně dělá. Ve škole jsme sáhli na dveře, židli, lavici. V dopravních prostředcích na nejrůznější madla, v obchodech na madla vozíku, zboží, dotykový displej samoobslužné poklady, peníze. Nakonec jsme jednu ruku otiskli do misky s běžným agarem a druhou do Columbie. Ze stejných míst jsme odebrali vzorky i vatovými tyčinkami, které jsme opět otřeli do obou agarů. Petriho misky byly po celou dobu odběru v autolednicích, které s námi putovaly Tišnovem a Brnem a nebyly zrovna lehké... Odebrané vzorky jsme dopravili do Biologického ústavu Lékařské fakulty MU, kde se nám věnoval Mgr. Juraj Bosák, Ph.D. Část vzorků jsme nechali kultivovat v inkubátorech s nastavenou teplotou 37 °C (ideální teplota lidského těla), část byla v klimatizované laboratoři (25°C). Za pár dní se do laboratoře vrátíme. Těšíme se, co nám na agarech „vyroste“.


Plán projektu

02/06/2021

odběr vzorků

 

08/06/2021

zkoumání vzorků

 

25/06/2021

natáčení konference

Hotovo!