Vzdělávání po celý život

Dokončený v 1. výzvě (školní rok 2012/2013)

U nás je obrovská nezaměstnanost, čímž se zvyšuje kriminalita apod. Za tím vším je nižší vzdělanost populace. Cílem projektu je pozvat do školy skupinu lidí, pro níž bysme připravili 6 netradičních vyučovacích hodin.Lidé by tak sami poznali, že vzdělávat se po celý život je důležité, informace mohou předat dál.
Na realizaci projektu jsme obdrželi 1 930 Kč.

Základní škola, Okružní 1235,43401 Most

Novinky projektu

23/05/2013 Článek do novin

Dne 7.května 2013 nám vyšel v Mosteckém deníku článek o našem dni D.

obrázek k reportáži

22/05/2013 Den D

Dne 4.května se k nám do školy dostavili, přestože byla sobota, na netradiční vyučování rodiče žáků naší školy,přátelé a kamarádi a dokonce i prarodiče. Nejprve rodiče přivítala na projektovém dni p. ředitelka a pak p.uč.třídní představila krátce rodičům projekt, na kterém jsme pracovali a jehož vyvrcholením je společné setkání. Poté již začalo samotné vyučování. V první hodině nazvané Cesta za prací jsme učili rodiče vše, co potřebují k zaregistrování se na Úřad práce v Mostě, jaké jsou podmínky a jaké služby úřad nabízí. Rodiče se zaujetím naslouchali, dělali si poznámky a ticho by se dalo krájet. Druhá hodina už byla malinko veselejší. Nazvali jsme ji Trocha umění a s uměním to bylo opravdu spojené. Rodiče se rozdělili do skupinek a museli kreslit podle diktátu, co osoba držící obrázek popisuje. Po hodině následovala malá občerstvovací přestávka, kdy si rodiče mezi sebou povídali o všem možném a my si chystali další hodinu. Tu jsme nazvali Cesta za poznáním a byla opravdu zajímavá. Na rodiče byly nachystány pracoviště,kde museli předvést obvazovou techniku, resuscitaci člověka na modelu, transport raněného,kostra a její zajímavosti a model člověka s dýchací soustavou, ten rodiče skládali. Rodiče se rozdělili tedy opět do skupinek a museli spolupracovat. Řada z nich se opravdu předvedla velmi dobře, jiní měli radost, že jsme je něco nového naučili. Po hodině byla opět malá pauza na občerstvení a na poklizení stanovišť a nachystání další hodiny. Ta se jmenovala Počítání se životem a opravdu zde museli rodiče počítat pod odborným dohledem svých učitelů. Rodiče si museli stanovit rozpočet na domácnost, vyplnit příkazy k úhradě i složenky a platit vše, co jsme jim nadiktovali. Na konci hodiny vše vyhodnotili a naštěstí nikdo hlady neumřel. Poslední hodina s názvem Náš milovaný rodný jazyk z počátku navazovala na první hodinu, protože rodiče museli vyplnit životopis, který by dostali na Úřadě práce v Mostě. Na závěr si zahráli hru se slovy , při které se naposledy pobavili. Na úplný závěr vyplnili rodiče dotazník. Na závěr tedy zbývalo jen poděkovat dětem za pilnou práci a pomoc,rodičům za podporu a ochotu. Poděkování také putuje k programu Extra třída, v rámci něhož náš projekt vznikl a Nadačnímu fondu Tesco za finanční podporu.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

22/05/2013 Velký nákup

Pro rodiče jsme v Tescu nakoupili drobné občerstvení a poté jsme ho připravili na stůl....dobrou chuť....

obrázek k reportáži

21/05/2013 Výzdoba třídy

Tak jsme vyzdobili třídu pro rodiče a známé.....

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

02/05/2013 Plakát visí v Tescu Most

Tak už nám visí plakát...

obrázek k reportáži obrázek k reportáži

27/04/2013 Vyrábíme plakát pro Tesco

Když naší paní učitelce došel email, že máme vytvořit plakát do Tesca, tak jsme si řekly , že se do toho hned pustíme. Udělaly jsme ho malinko větší, ale snad to nebude vadit. V úterý ho paní učitelka nesla do Tesca a ve středu už tam byl vyvěšený. Děkujeme všem v Tescu Most za pomoc.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži

27/04/2013 Už nám visí loga

Hned, jak jsme obdrželi logo od Nadačního fondu Tesco, tak jsme ho vyvěsili u hlavního vchodu naší školy. Také logo Extra třídy už nám visí na vstupních dveřích pavilonu A, kde se nachází naše třída.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži

20/04/2013 Pozvánka

Pozvánky jsou vytištěny a rozdány či vyvěšeny.

obrázek k reportáži

14/04/2013 Přípravy a jejich tvorba

Tak jsme se v týdnu sešli a při suplované hodině jsme si připravovali pro rodiče hodiny. Zjistili jsme, že to není tak jednoduché a že udělat přípravu na jednu hodinu trvá i déle než samotná hodina. Diskutovali jsme, dohadovali jsme se a až to dáme do PC, tak si to musíme ještě sami naučit, aby to pak od nás pozvaní pochopili.....Mno,,mají se na co těšit...Nebudeme ale psát podrobnosti, protože se chodí i naši rodiče občas mrknout na nástěnku a my chceme, aby to bylo překvapení....ale malá ochutnávka by být mohla: Tak z jedné části hodiny nám asi odejdou mumie...:)( obvazová technika ???? ,dějepis????, chemie...pokusy???) Nechte se překvapit....

obrázek k reportáži obrázek k reportáži

08/04/2013 Program dne D

Tak jsme se v úterý o hodinu dohodli na programu pro rodiče. Dost jsme se dohadovali a nakonec jsme si to museli i odhlasovat. Zároveň jsme si domluvili, že se nebudou naše hodiny jsmenovat klasicky jako matematika, český jazyk, ale nějak netradičně... Tak jsme vymysleli: Počítání se životem...Cesta za prací....Cesta za poznáním.... Také jsme si domluvili, že nebudou hodiny trvat všechny stejně, aby nás neomezoval čas a pozvaní nestresovali, že už to mají mít hotové a tak...Už také pracujeme na pozvánce a přípravách na hodiny tak,jak jsme se domluvili, že to budeme učit.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

30/03/2013 Návštěva Úřadu práce Most

Dne 20.3. jsme se nakonec jen dvě dívky ( kluci marodili) a p.učitelka vydaly na Úřad práce v Mostě. Když jsme vešly dovnitř, přivítala nás paní u pultíku s informacemi a ptala se nás, co potřebujeme. Tak jsme se jí představily, pověděly o našem projektu. Paní zvedla telefon a zavolala na pár míst a pak nás poslala do jedněch dveří. Tak nás čekala paní H. Byla velmi milá, vstřícná a vše nám vysvětlila. Odpovídala velmi jednoduše na naše otázky a pomohla nám získat potřebné informace na jednu z našich hodin.Vše jsme si pečlivě zapisovaly ( teda spíše p. učitelka, my jsme nestíhaly :) ). Po rozhovoru jsme šly ještě do sálu Úřadu práce a tam jsme zkoukly nástěnky a vypsaly si podle vzoru některé dokumentry, abysme to pak uměly ukázat rodičům. Takže díky všem na Úřadě práce v Mostě, máme jednu super hodinku připravenou.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži

27/03/2013 Publikování projektu

Tak jak už je vidět na naší nástěnce, projekt jsme stihli publikovat včas.Proto jsme na něm začali velmi pečlivě pracovat a podrobnosti o naší práci na projektu se dozvíte v další reportáži.


Plán projektu

30/11/2012

Publikování projektu

 

18/03/2013

V týdnu navštívit Úřad práce Most a jeho stránky, konzultace s vých.poradcem školy,shromáždění dat o dalším vzdělávání.

 

02/04/2013

Konečné dohodnutí programu dne D ( dne, kdy rodiče a přátelé dorazí do školy)

 

08/04/2013

Doladění a poslední úpravy příprav na ,,vyučování" ( jako mají učitelé)

 

15/04/2013

Doladění letáků,pozvánek na den D, rozvrhu hodin, dotazníku.

 

22/04/2013

Dokončení přípravy učeben a prostor, kde bude výuka probíhat, tisk materiálů ( viz výše).

 

29/04/2013

Nákup drobných odměn pro dospěláky a děti,nákup potravin na drobné občerstvení (pití, káva, čaj...)

 

04/05/2013

Den D. ( může být posunut o jeden týden dále, kdyby v té době ve škole probíhala jiná akce a prostory by nebyly k dispozici,plán akcí školy není zatím na květen k dispozici)

Hotovo!