Knihárna v Lipencích

Dokončený v 4. výzvě (školní rok 2015/2016)

“Knihárna v Lipencích” Jak naší škole tak i celé obci chybí dlouhou dobu pořádná knihovna jak pro děti tak pro dospělé i seniory. My - žáci osmé třídy - jsme se dohodli, že bychom zde vytvořili knihovnu a provizorní kavárnu. Na základě ankety jsme se od svých rodičů, sousedů, známých i kolemjdoucích dozvěděli, že se jim myšlenka knihokavárny libí. Také jsme zjistili, který den by ji navštěvovali a jaký literární žánr čtou nebo je zajímá. Samotnou knihokavárnu bychom zajistili v naší škole. V podstatě bychom jen rozšířili stávající žákovskou knihovnu, kterou máme ve čtvrté třídě. Doplnili bychom ji o tituly, které nám schází a tuto třídu bychom jednou za čtrnáct dní proměnili v knihokavárnu. Dospěláci i děti by si v naší kavárně mohli posedět na křesílkách a v klidu si číst nebo si dokonce ke čtení vypít kávu či čaj, kterou jim rádi osobně připravíme. Knihy si hosté samozřejmě budou moci půjčit domů. Maminkám rádi pohlídáme jejich ratolesti ve vedlejší třídě, kde máme dětský koutek s mnoha hračkami. Hosté naší kavárny mohou samozřejmě využít wc naší školy, které je na tom samém patře. Také jsme se dohodli, že bychom jednou za čas (vždy při nějakém svátku) organizovali workshopy, na kterých bychom učili aktivní návštěvníky něco vyrábět, nebo bychom se naopak my učili něco od dospěláků. Tyto workshopy bychom konali ve stejný čas, jako je otevírací doba naší knihokavárny, ale v jiné třídě. Přáli bychom si, aby naše knihokavárna sblížila různé věkové generace a byla oblíbeným místem setkání v Lipencích. Podpoříte nás?
Na realizaci projektu jsme obdrželi 29 848 Kč.

Základní škola Praha-Lipence, Černošická 168, Praha 5 Lipence, 15531

Novinky projektu

23/06/2016 Poslední otevření Knihárny ve školním roce 2015/16

Ve středu 15. června jsme naposledy v tomto školním roce otevřeli naši knihárnu, tentokrát spojenou s ukázkami prací všech ročníků naší školy. Spousta rodičů se tak přišla podívat na práci svého děťátka a rovnou se i zastavila v naší knihárně posedět, dát si něco k pití či k snědku a něco hezkého si přečíst. Jsme moc rádi, že jsme mohli tento projekt zrealizovat a těšíme se na vás v příštím školním roce :)

14/06/2016 Sedmé otevření knihárny

Ve středu 8.6. jsem opět otevřeli naši knihárnu spojenou s koutkem pro děti. Rozhodně přišlo více lidí, než jsme očekávali. Do nabídky jsme přidali další druhy kávy, aby si na své přišli opravdu všichni. Pro děti byly nachystané džusy a pohádka, kterou mohly po celou dobu sledovat. Příště nás čeká poslední otevření knihárny tohoto školního roku.

24/05/2016 6. OTEVŘENÍ KNIHÁRNY S KYTAROVÝM VYSTOUPENÍM

Naše 6. otevření (18.5.) knihárny bylo super, také kvůli úžasnému vystoupení kytaristů ZŠ-Lipence. Lidé dávali děti do dětského koutku, aby si mohli v klidu dojít pro knihu nebo si dát něco k pití popřípadě k jídlu. A vystoupení dopadlo výborně, všem se moc líbilo. V kavárně bylo poměrně hodně lidí a zato jsme byli rádi, že nás navštěvují i pravidelně.

23/05/2016 Páté otevření knihokavárny se službou hlídání dětí a workshopem ke dni matek

Ve středu 4.5. jsme opět otevřeli naší knihárnu, tentokrát spojenou s vystoupením prvňáčků ve vedlejší třídě. Přišlo tak o dost více lidí než jsme zvyklí, což bylo moc dobře. Lidé si tak mohli vychutnat kávu a dát si něco malého k snědku po vystoupení svého děťátka nebo si zapůjčit knížky domů. Dětský koutek, kde si mohly maminky odložit své děti, byl samozřejmě otevřený.

17/05/2016 Čtvrté otevření

Ve středu 20. dubna byla opět otevřena Knihárna pro veřejnost. Tentokrát byla změna v čase. Z důvodu třídních schůzek se bude začínat až v 16:30 a končit v 18:45 hod. Rodiče měli možnost zajít si do Knihárny před začátkem třídních schůzek anebo naopak až po jejich ukončení a spravit si náladu :-) Tato Knihárna byla klidná a tichá, přišli opravdu jen vážní zájemci.

17/05/2016 Třetí Knihárna

Dne 6. 4. proběhla již třetí Knihárna. V rámci tohoto otevření proběhla "matematická kavárna" pro rodiče prvních ročníků. V prvních třídách se totiž matematika vyučuje metodou profesora Hejného. Třídní učitel se jednou za čas schází s rodiči a nad hrnkem dobré kávy si spolu o této metodě povídají. Proto jsme tyto dvě akce propojili. Účast sice nebyla tak velká jako o Velikonocích, ale na druhé straně vznikl prostor pro klidné rozjímání nad knihou u kávy. Jsme moc rádi, že lidé k nám chodí a knihy si půjčují.

13/04/2016 Druhé otevření knihokavárny s workshopem

23.3. jsme podruhé otevřeli naší knihokavárnu, tentokrát spojenou s workshopem pletení pomlázek. Náš jídelní stůl jsme doplnili o nějaké dortíky, buchty, chlebíčky a tak podobně. Účast byla i za deštivého počasí velice vysoká, což nás příjemně překvapilo a už teď se těšíme na další otevření!

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

05/04/2016 Nařezání proutí a pořízení mašlí

Proutí jsme nařezali týden před druhým otevřením knihárny. Mašličky jsme nakonec pořídili z vlastních zásob :-)

13/03/2016 Slavnostní otevření knihárny

Dobrý den vám všem. Jakožto hlavní mluvčí naší třídy bychom vás zde rádi uvítali. Nejprve bychom chtěli poděkovat všem, kteří nám pomáhali uskutečnit tento úžasný projekt. A to především společnosti EDU in, která program “Extra třída” vymyslela a realizuje, protože díky tomuto programu jsme na náš projekt získali finanční prostředky a za ně jsme mohli vybavit kavárnu a zakoupit nové knížky. Děkujeme paní ředitelce za podporu a pomoc a v neposlední řadě děkujeme naší paní učitelce, která do toho s námi šla i když tušila, kolik je za tím práce a úsilí. Pracovali jsme ve škole i ve svém volném čase, stejně jako paní učitelky, tímto děkujeme i jim za jejich pomoc. Také děkujeme rodičům za sponzorské dary. Šili jsme, psali jsme, počítali každou knížku v knihovně a zapisovali ji do inventáře. Natáčeli jsme, zase jsme psali, tvořili jsme videa a různé články na naši webovou zeď na Extra třídě. Nakupovali jsme, sestavovali jsme nábytek, vyráběli jsme plakáty. Bylo toho opravdu hodně, ale společně jsme to dokázali a máme ohromnou radost, že vás tady dnes můžeme uvítat. Ptáte se proč zrovna Knihárna? Odpověď je jednoduchá. V Lipencích zkrátka chybí místo, kam by si lidé přišli odpočinout, posedět a přečíst nějakou knihu. Ano, jedna knihovna tu je, ale posedět si tam je v podstatě nemožné. Proto tento projekt. Doufáme, že se vám u nás bude líbit a budete k nám chodit třeba i pravidelně. Budeme tady pro vás každou druhou středu odpoledne. Za všechny naše spolužáky Vám děkujeme za dnešní návštěvu a věříme, že se Vám u nás bude líbit a přijdete znovu za 14 dní…

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

13/03/2016 Video

Během příprav na první slavnostní otevření jsme se pokoušeli natáčet, abychom mohli následně přiblížit lidem naši práci. Udělali jsme video a prezentaci fotek, pak jsme to spojili do smyčky. Video mohli shlédnout všichni návštěvníci knihárny. Můžete se podívat i vy.

08/03/2016 Instruktáž

Dnes jsme si rozdělili úkoly, co kdo bude dělat v den otevření knihárny. Jsme proškoleni, jak půjčovat knihy, vypisovat čtenářské průkazy a přihlášky do knihovny. Doufáme, že zítra nic nezkazíme a že nám půjde práce od ruky.

07/03/2016 Zařazení knih do polic

V sobotu 5. 3. jsme konečně zařadili nové knihy do polic. Zařadili jsme knihy úplně nové, ale také knihy darované. Část knih jsme určili jen ke čtení a prohlížení v kavárně a část knih si budou moci návštěvníci půjčit domů. Přibyly knihy pro dospělé a náctileté, které naší knihovně chyběly nejvíce.

07/03/2016 Došití podsedáků

O jarních prázdninách jsme s pomocí našich paní učitelek došili podsedáky a prostírání. Vše jsme pečlivě vyžehlili a uložili do skříňky.

07/03/2016 nákup cukru a kávy

Již v únoru jsme objednali kávu, čaj, cukr a mléko. Zboží jsme objednali na internetu a nechali si ho dovézt. Ušetřili jsme tím čas.

06/03/2016 Zanesení nových knih do PC

Když knihy dorazily, pustili jsme se do zanesení všech knih ke stávajícím, které už v PC máme. Bylo to opravdu spoustu práce, hlavně rozlišit, jaká kniha je jakého žánru. Naštěstí se nám to všechno podařilo a mohli jsme přejít k dalšímu kroku, a to razítkování všech nových knih. To kupodivu nezabralo moc dlouhou dobu a mohli jsme pokračovat uložením knih do knihovny. Všechny knihy jsme naskládali podle žánru, aby vše bylo pečlivě připraveno pro naše první otevření.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

05/03/2016 Nákup knih

Zhruba před týdnem jsme vymysleli jak dořešit objednání knih. Rozhodli jsme se zeptat se všech žáků na naší škole, jaké knihy jim tady u nás chybí. Ze všech knih se vybraly ty, které měly nejvíce hlasů a objednaly se. O knihy pro dospělé se samozřejmě postaraly naše paní učitelky.

17/02/2016 nákup knih

Začali jsme vybírat tituly, které zakoupíme do knihovny. Jako zdroj nápadů jsme použili anketu, kterou jsme dělali v listopadu mezi lidmi. A také jsme udělali minianketu mezi žáky druhého stupně - dotazovali jsme se, kterou knihu v poslední době přečetli a jestli by ji doporučili ostatním. Dále se snažíme sehnat nějaká díla, která máme v mimočítankové četbě. Je to úkol složitý, snad vybereme dobře.

14/02/2016 Nákup nádobí a nábytku

V úterý 8. února jsme přes internetový obchod vybrali nádobí a nábytek. Abychom ušetřili peníze za dovoz,vyslali jsme paní učitelku, která vše přivezla do školy. Kávovar jsme dostali jako dar od jednoho z naších rodičů. A za to moc děkujeme. Můžeme koupit o pár knížek víc :-)

12/02/2016 Sestavení stolu

Naši šikovní spolužáci úspěšně sestavili stůl, na kterém bude později stát počítač. Dalo jim to sice trochu zabrat, obzvlášť, když opačně namontovali horní desku stolu, ale i po malém zadrhnutí se jim podařilo stůl správně sestavit.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

12/02/2016 Ukončení inventury

Úspěšně jsme dokončili inventuru knížek. Dalo nám to pěkně zabrat, protože ještě pořád nefunguje počítačový program a my vše psali ručně. Teď nás čeká to nejtěžší - vybrat nové knihy.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

11/02/2016 Ruční práce

Ihned po zakoupení šicích potřeb jsme se pustili do šití podsedáků a prostírání do naší kavárny. Domluvili jsme se s paní učitelkou na rodinné výchově, že několik hodin rodinky věnujeme právě této činnosti. Práce nás baví a jsme rádi, že se můžeme naučit pracovat se šicím strojem.

11/02/2016 Objednání nábytku a nákup šicích potřeb

Ihned po vánočních prázdninách jsme se domluvili, jaké podsedáky budeme šít a který nábytek je opravdu nutné objednat. Situaci jsme přehodnotili a rozhodli jsme se, že nakoupíme jen ty nejnutnější věci. Šicí potřeby jsme obstarali na začátku ledna. Nábytek jsme si vybrali na webových stránkách a paní učitelka pro něj dojela, abychom ušetřili na dopravě.

11/02/2016 Zahájení inventury starých knih

Pustili jsme se do inventury stávající knihovny už v lednu. Každou knihu jsme drželi v rukou a poctivě zapisovali inventární čísla. Nyní máme seznam všech knížek rozdělených do 23 témat.

08/02/2016 Šijeme prostírání a podsedáky

Právě pracujeme na zútulnění naší budoucí knihárny. Šijeme prostírání a podsedáky na židle. Práce nás nad očekávání velmi baví. Zjistili jsme, že šít na stroji je docela zábavné a také rychlé :-) Ještě pár hodin šití a budou z nás šikovné švadlenky :-)

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

Plán projektu

04/01/2016

zahájení inventury stávající žákovské knihovny

 

28/01/2016

objednání nezbytného nábytku, nákup materiálu na ušití podsedáků a prostírání

 

29/01/2016

ukončení inventury stávající žákovské knihovny, zanesení jednotlivých položek do pc

 

01/02/2016

zahájení ručních prací - šití podsedáků a povlaků na židle, šití a obstehování prostírání na stoly.

 

08/02/2016

nákup nádobí a kávovaru

 

12/02/2016

nákup knih

 

15/02/2016

nákup knih

 

16/02/2016

zanesení nových knih do pc (doplnění inventárních knih)

 

22/02/2016

nákup kávy, cukru, mléka

 

25/02/2016

školení žáků "jak pracovat s kávovarem" a "pravidla provozu kavárny"

 

26/02/2016

ukončení ručních prací (šití).

 

07/03/2016

dokončení knihokavárny - sestavení nábytku, uložení knih na své místo

 

09/03/2016

slavnostní otevření knihokavárny se službou hlídání dětí 16.00 - 18.00

 

22/03/2016

nařezání proutí a nákup mašlí na pomlázky

 

23/03/2016

druhé otevření knihokavárny se službou hlídání dětí a velikonočním workshopem "pletení pomlázky" 16.00 - 19.00

 

06/04/2016

třetí otevření knihokavárny se službou hlídání dětí 16.00 - 18.00

 

20/04/2016

čtvrté otevření knihokavárny se službou hlídání dětí 16.00 - 18.00

 

04/05/2016

páté otevření knihokavárny se službou hlídání dětí a workshopem ke dni matek "výroba přáníček pro maminky" 16.00 - 19.00

 

18/05/2016

šesté otevření knihokavárny se službou hlídání dětí 16.00 - 18.00

 

01/06/2016

sedmé otevření knihokavárny se službou hlídání dětí 16.00 - 18.00

 

15/06/2016

osmé otevření knihokavárny se službou hlídání dětí 16.00 - 18.00

Hotovo!