GEOLOGICKÉ TOULKY OKOLÍM JIČÍNA

Dokončený v 4. výzvě (školní rok 2015/2016)

V projektu Extra třída chceme vytvořit výstavu o geologické historii Jičínska. Obejdeme obyvatele Robous, oslovíme také naše prarodiče a rodiče a požádáme je, zda nemají ze svého dětství nebo mládí vytvořenou sbírku minerálů a hornin a zapůjčí nám některé vzorky na výstavu. V rámci projektu uspořádáme tři geologické expedice zaměřené na sběr pyropů, olivínů a achátů. Expedice budou určené všem geologickým nadšencům z řad místních obyvatel, hlavně prarodičům a rodičům s dětmi, které geologie baví. Na výpravách společně nasbíráme další vzorky, které upravíme a také vystavíme. K tomu zjistíme vše o geologii našeho blízkého okolí a s použitím všech informací vytvoříme interaktivní výstavu, kterou instalujeme v pergole a ve venkovních prostorách místního Přírodovědného parčíku. Její expozice zde bude volně přístupná od jejího otevření 31.května 2016 až do konce školního roku. Aby to nebyla nuda, budou si moct návštěvníci v rámci prohlídky výstavy zahrát mineralogické nebo horninové pexeso, naučit se určovat vlastnosti nerostů, prohlédnout si minerály pod mikroskopem a binokulární lupou nebo si vlastnoručně vyrýžovat české granátky.
Na realizaci projektu jsme obdrželi 30 000 Kč.

ZŠ Bodláka a Pampelišky, Robousy 41, Jičín

Podpořte náš projekt

Projekt máme splněn na 100 %
Naše odměna je Výlet do Chlupáčova muzea v Praze
Předpokládaná cena odměny je 5 000 Kč
Zbývá ještě vybrat 4 700 Kč
 

Novinky projektu

02/07/2016 Výstava Geologické toulky

V sobotu 18.června 2016 byla otevřena naše výstava Geologické toulky okolím Jičína. V rámci výstavy vznikla vitrína, kde jsou vystavené minerály a horniny nasbírané při toulkách. Máme zde i vzorky zapůjčené od geologického kroužku a od svých příbuzných. Vytvořili jsme mineralogické a horninové pexeso, které se moc líbilo. Nejvíce zaujala binokulární lupa, kterou lze pozorovat povrch minerálů. Postupně jsme objevovali spoustu krásných malých krystalků, které pouhým vidět nejsou.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

21/06/2016 Geologické toulky - tentokrát na Zebín

V sobotu 18.června proběhla poslední geologická exkurze, tentokrát do našeho nejbližšího okolí. Rozhodli jsme se navštívit vrch Zebín, dominantu Jičína. Celá výprava začala ve škole v Robousích, kde jsme si prohlédli výstavu zaměřenou na geologii. Potom jsme vyrazili pěší túrou do bývalého lomu na Zebíně. Zde jsme se dozvěděli o geologické minulosti Zebína a odebrali několik vzorků na výstavu.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

21/06/2016 Instalace výstavy

Během minulého týdne byla v prostorách školy nainstalována výstava k tématu "Geologické toulky okolím Jičína". Kromě tabulí týkajících se zajímavých geologických lokalit našeho okolí, mineralogického a petrologického systému a vlastností minerálů, je součástí výstavy i vitrína se vzorky minerálů a hornin, které jsme během geologických toulek nasbírali. Spoustu vzorků pochází i z výprav geologického kroužku, který na naší škole působí už třetím rokem. K výstavě bylo připraveno mineralogické a horninové pexeso, je možné pozorovat vzorky pod binokulární lupou a pod mikroskopem a spousta dalšího.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

09/06/2016 Geologické toulky za acháty

Tentokrát jsme vyrazili při našem geologickém toulání do lomu Hvězda u Staré Paky. Počasí se naštěstí poměrně vydařilo, i když předpovědi tomu příliš nenapovídaly. Vlakem jsme dojeli do Staré Paky a odtamtud nás čekala pěší dvoukilometrová procházka do lomu. Cestou jsme trochu zabloudili a dostali se do neproniknutelné džungle pokácených stromů a větví, ale naštěstí existují chytré telefony, které nás navedly na správnou cestu. V lomu bylo úžasně, odnášeli jsme si plné batůžky "šutrů" a vůbec nám nevadilo, že je budeme muset nést celou cestu nazpátek.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

06/04/2016 Geologické toulky za olivíny

V sobotu 2.dubna 2016 proběhla první výprava z Geologických toulek naším okolím. Za olivíny jsme se vypravili spolu s ostatními geologickými nadšenci vlakem do Železného Brodu a odtud krásnou procházkou do bývalého čedičového lomu u Pelechova. Počasí bylo úžasné, nálezy olivínů opravdu bohaté, buřty opečené na ohýnku výborně chutnaly.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

Plán projektu

02/04/2016

geologická exkurze do Smrčí, sběr olivínů, ...

 

14/05/2016

geologická exkurze Stará Paka, sběr achátů

 

18/05/2016

geologická exkurze Zebín, Čeřovka

 

18/06/2016

Instalace výstavy "Geologické toulky Jičínskem"

 

18/06/2016

Představení výstavy "Geologické toulky Jičínskem" pro veřejnost

Hotovo!