Řekni, kde ty děti jsou...

Dokončený v 4. výzvě (školní rok 2015/2016)

Cílem našeho projektu je, abychom se něco dozvěděli o životě židovské komunity na Tišnovsku a abychom získané poznatky předali spolužákům, rodičům a celé komunitě. Zaměříme se zejména na židovské děti a jejich osudy v průběhu druhé světové války. Pokusíme se vypátrat pamětníky. A to, co vybádáme, zpracujeme ve formě výstavy. Vyvrcholením projektu bude pokládání tzv. Kamenů zmizelých jako vzpomínka na oběti a přeživší holocaust. Toto téma jsme si zvolili, protože myslíme, že téma holocaust, nesnášenlivost a xenofobie je stále velmi aktuálním tématem a je třeba na něj upozorňovat.
Na realizaci projektu jsme obdrželi 29 246 Kč.

Základní škola a Mateřská škola, Deblín, okres Brno-venkov, příspěvková organizace, Deblín 277, Deblín

Novinky projektu

08/06/2016 Výlet do Heroltic

V rámci Dne dětí jsme se vydali na pěší výlet do Heroltic, abychom zkontrolovali, zda jsou kameny v pořádku. Našli jsme je v perfektním stavu, ozdobné kamínky se neztratily, dokonce obec Heroltice zajistila nízký plůtek, za což jim moc děkujeme!

obrázek k reportáži obrázek k reportáži

08/06/2016 Fotografie z pokládání kamenů zmizelých

Zde přikládáme fotografie z pokládání Kamenů zmizelých.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

07/06/2016 Položili jsme Kameny zmizelých

Dne 21. května 2016 se v Herolticích uskutečnilo pokládání Kamenů zmizelých. Objednaný autobus nás dopravil přes Lažánky, Maršov, Braníškov a Deblín do Heroltic. Tam jsme dorazili před desátou hodinou ranní. Tam už bylo vše připraveno k oslavám 700. výročí první písemné zmínky o obci. Pomohli jsme doladit nějaké organizační záležitosti a nasávali jsme atmosféru. Bylo nádherné počasí, takže jsme si den užívali plnými doušky. Kolem dvanácté hodiny přijel pan Pekárek, kameník, a připravil si místo k pokládání kamenů. Místo bylo zvoleno velmi dobře - na travnatém prostranství u nově zasazené lípy. Kolem půl druhé hodiny odpolední vše vypuklo. Pan kameník se pustil do pokládání kamenů. Šlo mu to moc dobře. I když se zasazováním kamenů neměl žádné zkušenosti, byl moc šikovný a během několika minut byla práce hotová. Pak jsme všichni přednesli židovskou modlitbu a na kameny jsme položili ozdobné kamínky a růže. Hodně lidí bylo dojato a celý ceremoniál si pochvalovali. Akce byla velmi kvitována jak vedením obce, tak pozvanými hosty obce Heroltice a našimi hosty. Zhruba ve tři hodiny odpoledne byl nachystán raut, který všem přišel k chuti. Cca v pět hodin odpoledne opět dorazil objednaný autobus a rozvezl zájemce zpět do místa jejich bydliště. Podle toho, co nám hosté říkali a podle jejich reakcí, se náš výstup moc líbil. Přijela se za námi podívat i paní Barbora Antonová, která nám pomáhala s vyhledáváním a zpracováním informací o rodině Goldmannových. Byla nadšená z toho, jak akce proběhla. Dohodli jsme se na budoucí spolupráci - máme v plánu položit Kameny zmizelých romské rodině Danielových v Tišnově. Moc děkujeme projektu Extra třída, jejím organizátorům, zejména paní Tahové. Také děkujeme panu Borisi Selingerovi za spolupráci při výrobě kamenů a cenné rady. Dále chceme poděkovat paní Barboře Antonové za laskavý přístup a pomoc při zpracování materiálů. A samozřejmě děkujeme i všem, kteří nám v našich snahách fandili a podporovali nás. I díky vám všem víme, že to, co jsme dokázali, mělo smysl.

obrázek k reportáži

17/05/2016 Vyzvedli jsme kameny a sehnali jsme šikovného pana kameníka

Jupííí! Kameny zmizelých už jsme si vyzvedli, komunikujeme s panem kameníkem a v pátek se s ním jedeme podívat do Heroltic. Uznejte sami - nejsou krásné?

obrázek k reportáži obrázek k reportáži

04/05/2016 Máme hotové plakáty

Plakátky jsou vytištěny a konečně propagujeme :)

obrázek k reportáži

04/05/2016 Už nám vyšly články!

Po článku v Tišnovských novinách jsme se dočkali i článku v měsíčníku Tišnovsko-Kuřimsko: http://www.tisnov.info/modules.php?name=News&file=article&sid=12492

obrázek k reportáži

28/04/2016 Článek v Tišnovských novinách

Dnes nám vyšel Článek v Tišnovských novinách! Najít nás můžete na straně 16. Podívat se můžete na pdf verzi: http://www.tisnov.cz/sites/default/files/documents/2016/tn1605.pdf

obrázek k reportáži

28/04/2016 Návrh na propagační plakátek

Přikládáme Vám návrh propagačního plakátku na pokládání Kamenů zmizelých. Pokud všechno půjde, jak má, tak tento návrh bude i finální verzí.

obrázek k reportáži

28/04/2016 Tvoříme propagační plakátky

Máme vytvořený propagační plakátek na den D. Ještě čekáme na informace od ČSAD Tišnov ohledně autobusové dopravy do Heroltic. Chceme totiž objednat autobus, který by svezl zájemce z přilehlých obcí (z Lažánek, Maršova, Braníškova, Svatoslavi a Deblína) do Heroltic. Tuto informaci chceme umístit na plakátky, pak vytiskneme a už se může začít s pořádnou propagací. Termín se blíží! Netrpělivě také čekáme, až nám vyjdou články v Tišnovských novinách a měsíčníku Tišnovsko-Kuřimsko. Jakmile budou články k dispozici, určitě sem umístíme link :)

19/04/2016 Zadali jsme do výroby kameny

Včera jsme odsouhlasili návrh k výrobě Kamenů zmizelých. Byly tedy zadány do výroby a my už se těšíme, až budou vyrobeny :)

18/04/2016 Články do regionálního tisku

Dnes jsme společně napsali článek o našem projektu do regionálních novin Tišnovsko-Kuřimsko (článek by měl vyjít 2. května 2016, ke stažení zde: http://www.tisnov.info/tisnovsko/) a Tišnovských novin (článek by měl vyjít 27. 4. 2015, ke stažení zde: http://tisnovskenoviny.cz/). Přikládáme rodinnou fotografii rodiny Goldmanových: Popis fotografie: zleva František Goldmann (zvaný Ušínek; *1935, zemřel v Osvětimi r. 1944), Edita Goldmannová (*1931, zemřela v Osvětimi r. 1944), Lidie Goldmannová (*1928, osvobozena v Bergen-Belzenu, přežila).

obrázek k reportáži

18/04/2016 Byli jsme na jednání zastupitelstva v Herolticích

V pátek 15. 4. 2016 se paní učitelka Pavlína Rohanová a žákyně Veronika Sojková a Natálie Hořinková jakožto zástupci třídy zúčastnily jednání zastupitelstva v Herolticích, aby představily náš projekt a dohodly se na podrobnostech. Setkaly se s velmi vlídným přijetím. Společně se dohodli, že se pokládání Kamenů zmizelých uskuteční v sobotu 21. května 2016 od 13 hodin, kdy bude vysazena památná lípa. U této lípy bude vsazeno 6 Kamenů zmizelých. Řešili jsme sice problém, že sobota je židovský svátek šabat, ovšem námi navrhovaný termín 22. května možný není, protože se v Herolticích konají hody. I tak jsme velmi rádi, že jsme se domluvili.

12/04/2016 Ujasňujeme si: kde, kdy, jak

Čím více se projektem zabýváme, tím více zjišťujeme, že jsme si vzali příliš velké sousto. Vytipovali jsme si totiž celkem 15 židovských dětí, což jako problém nevidíme. Problémem je, že bychom Kameny zmizelých museli pokládat na více místech - v Lomnici, Tišnově a Herolticích, což si z časového hlediska moc nedokážeme představit. Navíc víme, že některé kameny už položeny byly. Po poradě s panem Borisem Selingerem z Židovské obce v Brně a garantem projektu Kamenů zmizelých, a paní Barborou Antonovou z Lomnice, která nám velmi pomáhá a radí, jsme se rozhodli, že se zaměříme na rodinu Goldmannových v Herolticích. Tato rodina byla odvlečena nejprve do Terezína a posléze do Osvětim, kde zahynuli. Jeinou přeživší je paní Lidie Goldmannová, se kterou bychom rádi navázali kontakt. Oslovili jsme tedy OÚ v Herolticích a nastínili jsme cíle a záměry našeho projektu. Při té příležitosti jsme se dozvěděli, že 21. května chystají oslavy k založení obce, kam by měla být přizvána i paní Lidie Goldmannová. To by bylo výborné! Co kdybychom tedy obě akce propojili a uctili památku Goldmannových? Jediným problémem je to, že jsme zjistili 21. květen je sobota, což je židovský svátek šabat (šábes), při kterém židé odpočívají a věnují se modlitbám. Nevíme tedy, zda by to bylo vhodné. Uvažujeme tedy o neděli 22. května. Toho vše ale máme dohodnout se zastupiteli obce v Herolticích v pátek 15. dubna. Držte nám palce, ať se náš projekt líbí a dohodneme se na spolupráci!

12/04/2016 Vyzvedli a nainstalovali jsme výstavu

Dne 25. ledna paní učitelka vyzvedla výstavu o Leo Eitingerovi a židovské komunitě. Nejprve jsme chtěli výstavu vyzvednout sami, ale pak jsme zjistili, že tato putovní výstava se nyní nachází v Městské knihovně v Kuřimi. Výstavu jsme hned druhý den instalovali a nyní komunikujeme s paní Barborou Antonovou z Lomnice, aby přišla do školy a něco by nám i veřejnosti o této výstavě povykládala.

12/04/2016 Bádání po židovských dětech a jejich osudech

Jako jeden z cílů projekt jsme si vytyčili bádání po židovské komunitě na Tišnovsku. Objevili jsme celou řadu jmen a osudů, povídali jsme si o tom, jaké by to bylo žít v té době a přemýšleli jsme nad osudy židovských dětí a jejich rodin. Vytipovali jsme si celkem 15 osob: Adler Hanuš (Strakonice, 19. 8. 1928), syn Karla Adlera a Markéty Adlerové, před deportací žil s rodiči v Lomnici, čp. 237; deportován byl 4. 4. 1942 do Terezína, odtud 23. 4. 1942 do ghetta v Lublinu, zahynul. Adler Milan (České Budějovice, 16. 6. 1932), student, syn Karla Adlera a Markéty Adlerové, před deportací žil s rodiči v Lomnici, čp. 237; deportován byl 4. 4. 1942 do Terezína a odtud 23. 4. 1942 do ghetta v Lublinu, zahynul. Goldmann František (Opava, 11. 2. 1935), syn Rudolfa Goldamanna a Marie Goldannové, před deportací žil v Herolticích, čp. 43; deportován byl 4. 4. 1942 do Terezína a odtud 28. 10. 1944 do Osvětimi, zahynul. Goldmannová Edita (4. 6. 1931), dcera Rudolfa Goldamanna a Marie Goldannové, před deportací žila v Herolticích, čp. 43; deportována byla 4. 4. 1942 do Terezína a odtud 28. 10. 1944 do Osvětimi, zahynula. Goldmannová Lidie (21. 12. 1928), dcera Rudolfa Goldamanna a Marie Goldannové, před deportací žila v Herolticích, čp. 43; deportována byla 4. 4. 1942 do Terezína a odtud 28. 10. 1944 do Osvětimi, osvobozena v Bergen-Belsenu, přežila, žije v Izraeli. Kolben Kurt (Vídeň, 12. 1. 1926), před deportací žil v Lomnici, čp. 212, kam se přestěhoval v září 1938; deportován byl 4. 4. 1942 do Terezína a odtud 18. 4. 1942 do tranzitního ghetta Rejowic, zahynul. Kollman František (Znojmo, 24. 8. 1929), syn Alfréda a Idy Kollmanových, před deportací žil v Lomnici, čp. 39, kam se přestěhoval v červenci 1939; deportován byl 4. 4. 1942 do Terezína a odtud 18. 4. 1942 do tranzitního ghetta Rejowiec, zahynul. Kubie Štěpán (Brno, 18. 1. 1938), syn Pavla a Zuzany Kubie, před deportací žil v Lomnici, čp. 242; deportován byl 4. 4. 1942 do Terezína a odtud 27. 4. 1942 do tranzitního ghetta Izbica, zahynul. Liebesná Lilly (Lomnice, 18. 3. 1927), dcera Otty a Markéty Liebesných, před deportací žila v Lomnici, čp. 231; deportována byla 4. 4. 1942 do Terezína a odtud 18. 5. 1944 do Osvětimi, zahynula. Nassau Pavel (Praha, 4. 7. 1935), syn Viktora a Anny Nassauových, před deportací žil v Lomnici, čp. 163; deportován byl 4. 4. 1942 do Terezína a odtud 6. 10. 1944 do Osvětimi, zahynul. Pollaková Libuše (Tišnov, 15. 11. 1938), dcera Alfreda a Heleny Pollakových, před deportací žila v Tišnově, čp. 66; deportována byla 4. 4. 1942 do Terezína a odtud 25. 5. 1942 do ghetta v Lublinu, zahynula. Pollaková Naděžda (Tišnov, 10. 7. 1935), dcera Alfreda a Heleny Pollakových, před deportací žila v Tišnově, čp. 66; deportována byla 4. 4. 1942 do Terezína a odtud 25. 5. 1942 do ghetta v Lublinu, zahynula. Reinisch Hanuš (17. 1. 1929), syn Růženy Popperové, před deportací žil v Lipůvce a deportován byl 4. 4. 1942 do Terezína a odtud 18. 4. 1942 do ghetta v Lublinu, zahynul. Simon Petr (Brno, 15. 9. 1938), syn Pavla a Justiny Simonových, jako míšenec přežil válku a následně se s matkou odstěhoval z Kuřimi na Vysočinu. Tulisová Libuše (12. 5. 1939), dcera Antonína a Markéty Tulisových, před deportací žila v Lomnici, čp. 212; deportována byla 4. 4. 1942 do Terezína a odtud 9. 5. 1942 do vyhlazovacího táboru Sobibór, zahynula. Byla nejmladší obětí holocaustu na Tišnovsku.


Plán projektu

14/12/2015

Bádání po židovské komunitě na Tišnovsku

 

25/01/2016

Vyzvednutí výstavy v Lomnici

 

15/04/2016

Jednání se zastupiteli OÚ v Herolticích

 

18/04/2016

Zadání Kamenů zmizelých do výroby

 

18/04/2016

Zahájení propagace

 

19/04/2016

Oslovené kamenické firmy ke spolupráci

 

21/05/2016

Pokládání Kamenů zmizelých v Herolticích

Hotovo!