Usměj se Znojmo!

Dokončený v 3. výzvě (školní rok 2014/2015)

Jaký je náš cíl? Rozesmát Znojmo! Všude kolem nás je spousta smutných a znuděných lidí. Nejen ti, které potkáváme na ulici, ale i ti, kteří jsou přehlíženi. Každé město je hned hezčí, když v něm mají lidé dobrou náladu. Proto jsme se rozhodli rozdávat úsměvy po našem malebném městečku Znojmě. Po dlouhém promýšlení jsme přistoupili na návrh, že společně s námi se této výzvy ujmou děti z Mš, Zš a Praktické školy Znojmo. Chceme těmto dětem prací s nimi a různými aktivitami dokazovat, že nejsou jiní, ale že jsou něčím výjimeční. Všichni poté spojíme síly, napečeme perníčky ve tvaru smajlíků a rozdáme je lidem v ulicích. Tím budeme po Znojmě se všemi sdílet naši radost a zároveň šířit názor, že i ten nejvytíženější člověk má čas se usmát a vidět na světě to hezké!!! Jako oslavu a zakončení našeho projektu jsme zvolili uspořádání grilovací párty pro děti. Motto: Usměj se a všechno půjde líp!
Na realizaci projektu jsme obdrželi 25 060 Kč.

Gymnázium Dr. Karla Polesného Znojmo, Komenského náměstí 4, Znojmo

Novinky projektu

31/05/2015 Závěrečná grilovací párty

27. června jsme oficiálně ukončili náš projekt, i když naše spolupráce s dětmi z MŠ, ZŠ a Praktické školy Znojmo bude pokračovat. V parku nedaleko naší školy se sešli všichni, kteří byli do našeho projektu zapojeni. Zavzpomínali jsme na začátky projektu a celý jsme ho zhodnotili. Hlavně jsme ale oslavili započatou spolupráci a vše, co se zatím podařilo dokázat. Celá grilovací párty proběhla, stejně jako ostatní aktivity, v pohodovém duchu. Všem moc děkujeme!

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

31/05/2015 Výlet do Prahy

S dětmi trávíme čas na internátu, na tanečních trénincích nebo třeba na Zahrádce pro Znojmo. Jinak řečeno - za hranice Znojma se nepouštíme. Ve středu 13. května jsme udělali výjimku. Paní vychovatelka totiž vymyslela, že spolu podnikneme společný výlet do Prahy. V Praze jsme si prošli Pražský hrad, kde jsme navštívili Svatovítskou katedrálu. Okolo poledne jsme se uvelebili do trávy na nádherném místě pod Strahovským klášterem. Následující hodinku jsme si užívali všemi smysly. Pochutnávali jsme si na svačině, kochali se výhledem na Prahu, nasávali vůni stromů, odháněli mouchy, které kolem nás poletovaly, a poslouchali, jak Ondřej Smeykal, který nás po Praze provázel, hraje na didgeridoo. Poté jsme se odebrali na Petřín, kde jsme si užili mnoho legrace v zrcadlovém labyrintu. Cestou z Petřína jsme se ještě stavili na limonádu a poté nasedli do autobusu. Odjížděli jsme plni krásných zážitků.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

25/05/2015 Usměvavý den

V úterý 19. května nastala jedna z největší akcí našeho projektu. Ráno jsme se vydali jako obvykle do školy. Kromě tašky s sebou někteří z nás nesli i krabice s perníčky, košíky, citróny, mátu a batohy plné věcí potřebných pro dnešní akci. První hodinu jsme „šprechtili“ německy a poté začali vše intenzivně připravovat. Do košíčku jsme naskládali perníčky, přichystali nástěnku, oblékli si trička a doladili ostatní detaily. V jedenáct hodin jsme opustili školu a přesunuli se na Horní náměstí. Připravili jsme si naše malinké zázemí, které se skládalo z dvou lavic a nástěnky, a jali se rozdávat. Kromě perníčků jsme lidem nabízeli i vodu s mátou a citrónem a také možnost vyfotit se v našem fotokoutku. Během dne jsme se setkali s mnoha milými lidmi, které perníčky potěšily a projekt je zaujal, ale i s těmi, kteří nám nevěnovali žádnou pozornost. Mnohé také překvapilo, že za perníčky nic nechceme. Všechny perníčky zmizely rychleji, než jsme čekali, takže jsme celé rozdávání zakončili dříve. Po celé akci nás bolely nohy, ale měli jsme krásný pocit z toho, že jsme někomu udělali radost. Můžete si také přečíst, jak se o nás psalo ve Znojemském deníku :) http://znojemsky.denik.cz/zpravy_region/studenti-se-snazili-rozesmat-znojmo-pernicky-ve-tvaru-smajliku-20150520.html

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

18/05/2015 Pečení perníčků

V pondělí 11. 5. jsme s dalšími spolužáky opět navštívili děti na internátu. Tentokrát jsme s nimi pekli perníčky ve tvaru smajlíků. Ze začátku se moc nezapojily, ale nakonec se také přidaly a dopadlo to tak, že většinu udělaly ony. Poté co jsme dopekli, jsme si ještě dlouho povídali. Všem se nám to moc líbilo a těšíme se na další společné zážitky! Ne všechny perníčky jsme ale pekli s dětmi. Zbytek těsta jsme si rozdělili a napekli každý doma.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

10/05/2015 Divadelně hudební večer

Ve čtvrtek jsme se opět vypravili za dětmi na internát. Na toto setkání jsme se připravovali jinak než dříve, jelikož jsme se chystali zahrát dětem pohádku. Čtrnáct dní předem jsme se učili své role, vyráběli kulisy a dávali vše do kupy. Pak přišel onen den a my se ve složení šesti herců a jednoho kameramana vydali na internát. Děti se v klubovně usadily na židle a křesílka a sledovaly pohádku O perníkové chaloupce. Po pohádce jsme sklidili od dětí potlesk a pochvalu. Všichni jsme se přesunuli na deku. Naučili jsme děti indiánský pokřik, trénovali jsme paměť, hráli jsme rytmické hry a hlavně zpívali písničky za doprovodu kytary. K některým písničkám jsme připojili i ukazování a tleskání a zpívali jsme také dvě písničky, které nás naučily děti. Tento krásný divadelně-hudební večer jsme zakončili poslechem několika klavírních skladeb v podání naší spolužačky.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

10/05/2015 Sázení na Zahrádce pro Znojmp

Jedno krásné, slunečné odpoledne jsme se domluvili s dětmi a s celou třídou a společně se vydali na zahrádku u břehu Dyje. Každý přispěl svou trochou do mlýna a přinesl něco dobrého k snědku a pití, hudební nástroj, nějakou rostlinku na vysázení nebo třeba jen dobrou náladu. Chvíli mezi naší skupinou a skupinkou dětí panovalo menší napětí, které ale dobré jídlo a pár písniček za chvíli prolomilo. Společně jsme se najedli, popovídali a zazpívali si, vysázeli nějaké květiny do záhonku a užívali si pěkného počasí a pohodovou atmosféru. Doufáme, že to děti bavilo alespoň stejně tak jako nás.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

19/04/2015 Vyrábění motýlků

Dne 8. 4. 2015 jsme se opět vydali za dětmi na internát. Tentokrát jsme si pro děti sami nachystali několik aktivit, a tak jsme doufali, že se jim budou líbit. Nejprve jsme vyráběli papírové motýlky, kteří se všem velice podařili. Děti z nich byly také patřičně nadšené! Poté jsme hráli hry jako: tichá pošta, plácaná, Evžen a „My dáme ruku sem“. S dětmi jsme strávili asi 2 hodiny a domů jsme šli příjemně naladěni...

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

01/04/2015 Hudba k osvěžení ducha.

Hudbou k osvěžení ducha. Řekneme si,co to asi může být? Spousta lidí je skeptických když se mluví o hudbě jako o léku. Ano,i my žáci 4.A jsme se přesvědčili, že hudba opravdu léčí! Přišli jsme na internát a děti už byly uložené. Měli pohodlí v místnosti kde byla tma,příjemná vůně a spousta dek,polštářků které nám připravily ať máme pohodlí stejně jako oni. Uložili jsme se a vyčkávali co se bude dít. Ondřej už měl všechno nachystané. Potichoučku řekl pouze: "Dneska zahraji na vše co jsem si přichystal.Tak,uvidíme o čem to bude dneska. Jaký nám hudba bude vyprávět příběh." A začal hrát na didgeridoo. Po chvíli se začali přidávat dřívka,činelky a spousta nepopsatelných zvuků. Člověk jen ležel a uvolnil se. Všechny zlé myšlenky šly stranou,byla jen hudba. No najednou však zacinkal zvonek a bylo to vše. Dvě hodiny neskutečné relaxace, u některých i spánku :D . Bylo to opravdu osvěžující. Pomalinku jsme se protahovali a šli budit děti které usnuli. I když pro někoho bylo těžké smířit se s tím že už terapie skončila, bylo to opravdu skvělé. Těšíme se na další muzikoterepii! Už víme že je to opravdu účinné! Přikládáme video ukázky Ondřejovy hry.

29/03/2015 -posunuto-

19.2 jsme náš projekt měli prezentovat vedení města. Bohužel se toto datum posunulo a už brzo vám sdělíme na kdy :)

26/03/2015 Koncert na vlastní didgeridoo

V úterý 3. 3. se vydalo pár členů projektu společně s panem učitelem do ZŠ, MŠ a PRŠ Znojmo na výrobu didgeridoo. Naši návštěvu jsme zahájili seznámením nových členů s dětmi. Po seznámení následovala rozcvička tancem, ke které nám dělal hudební doprovod Ondřej Smeykal hrou na didgeridoo. Před výrobou nás Ondřej seznámil s originální výrobou a významem symbolů. Poté přišla na řadu výroba samotná, ovšem z poněkud netradičního materiálu pro tento nástroj- z plastových trubek. Výroba spočívala ve výzdobě nástrojů a každý z nás dětem asistoval. Po zhruba půlhodině byly nástroje dokončeny a pan Smeykal nás seznamoval s technikou hraní na ně. S dětmi jsme si to velmi užili a těšíme se, až je znovu navštívíme.Děkujeme děcka!!!

obrázek k reportáži

03/03/2015 Večerní promítání

10. 2. 2015 se uskutečnilo promítání fotek, které pořídil Ondřej Smeykal na své cestě po Africe. Navštívil opravdu mnoho míst - různá města a vesničky, národy a rodiny. Avšak jeho fotky měly hlubší význam, než si většina z nás představovala. Nebyly to takové ty typické, které si vozíme z dovolené u moře nebo z týdnu stráveného u babičky na vesnici. Každá z nich totiž skrývala krátký příběh, o nějž se s námi Ondřej vždycky rád podělil. Většinou šlo o vyfocené obrazy namalované „primitivními" lidmi z divočiny. Na první pohled by se mohly zdát naivní, avšak díky Ondřejovým věcným poznatkům jsme si uvědomili, že jde pouze o jiný, ale přesto výstižný pohled na věc. Každý z nás tak mohl nahlédnout do mysli a představivosti afrického národa, jenž má tak ojedinělý způsob vnímání přírody okolo sebe. Podle mého názoru bylo nejhezčí poslouchat zvídavé a veskrze veselé otázky dětí z internátu. Nebylo pochyb o tom, že je obrázky velmi zaujaly. Možná proto, že se jako jedny z mála dokázaly vcítit do kůže lidí, které ostatní nechápou právě kvůli jejich odlišnosti. Sedět tam a vnímat tohle všechno s nimi byl opravdu krásný zážitek. Večer jsme zakončili příjemným poslechem Ondřejovy hry na didgeridoo. Ještě před odchodem byla vyřčena otázka, která mi dosud utkvěla v mysli: „Kdo je tady vlastně ten primitivní?"

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

16/02/2015 Prohlídka internátu

V pondělí 9. února se třídy 4. A a 2. B vypravily na exkursi do Dalešic a Dukovan ... To sice ano, ale program naší třídy tím zdaleka nekončil. Po příjezdu do Znojma jsme měli asi tak dvacet minut, abychom si utřídili zážitky z exkurse a přepnuli mozek na něco úplně jiného než jádra uranu, turbíny, reaktory a podobně. Měli jsme totiž naplánovanou návštěvu internátu. Na této návštěvě, které se účastnila celá naše třída, jsme si chtěli prohlédnout internát a popovídat si s panem Lustigem o práci s dětmi. Prohlídka začala podobně, jako začínají prohlídky na zámcích. Pan Lustig byl v roli průvodce a my v roli návštěvníků. Dozvěděli jsme se základní fakta o internátu a také něco o speciálních školách ve Znojmě. Nahlédli jsme do dětských pokojů a shodli se, že tak pěkně uklizeno nemá v pokojíku nikdo z nás. Podívali jsme se do společenské místnosti, která se nazývá pobyt, a pozdravili se s dětmi. Někteří z nás se už s dětmi znají, pro jiné to bylo úplně první setkání, a proto byli trochu rozpačití. Během prohlídky internátu nám pan Lustig povídal o tom, co děti rády dělají a jaký mají denní režim. Prohlédli jsme si také dětské výrobky. Nejvíce se nám líbilo v podkroví. V něm se nacházela klubovna a také místnost, kde bylo lego a jiné stavebnice. V jedné místnosti se také skrýval bazének plný barevných plastových kuliček. Mnozí zapomněli na svůj věk a vesele se mezi kuličky vrhli. Vyfotili jsme společnou fotku, položili panu Lustigovi několik otázek a nakonec jsme ještě nahlédli do jídelny. Jsme moc rádi, že se nám pan Lustig věnoval a my jsme si mohli internát prohlédnout. Doufáme, že se naše spolupráce vydaří a bude přínosná pro obě strany!

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

13/02/2015 První návštěva

V úterý 3. února, jsme se v malé šestičlenné skupince vypravili do internátu Mateřské školy, Základní školy a Praktické školy Znojmo. Všichni jsme byli trochu nervózní. Stihneme tam dojít včas? Jaké asi děti budou? Bude mít celé setkání hladký průběh? Všechny tyto otázky nám během cesty proběhly hlavou. Část z nás už na internátu někdy byla, nebo se dokonce zná s nějakým z vychovatelů, ale přesto jsme se mírné prvotní nervozitě nevyhnuli. Na internát jsme nakonec dorazili včas. Přivítala nás milá vychovatelka paní Pavlína Prokůpková a pan vychovatel Luděk Lustig. Představili nás skupince dětí, které si nás zvědavě prohlížely. Nejprve jsme v malé společenské místnosti vyřešili organizační záležitosti. Po této formální části jsme se odebrali do místnosti, kde jsme vyráběli srdíčka z keramické hlíny. Pro děti to nebylo nic nového, takové srdíčka vyrábí často a potom jimi obdarovávají ostatní. Při vyrábění jsme si s některými dětmi popovídali o hudbě, kterou poslouchají, a zároveň se snažili nalézt společné termíny s paní Prokůpkovou pro další akce. Děti nám také zatancovaly různé tance, které už delší dobu nacvičují. Už se moc těšíme na další spolupráci!

obrázek k reportáži

Plán projektu

03/02/2015

První oficiální návštěva internátu při MŠ, ZŠ a Praktické škole Znojmo. Seznámení spojené s výrobou symbolických srdíček z keramiky.

 

09/02/2015

Prohlídka internátu při MŠ, ZŠ a Praktické škole Znojmo.

 

11/02/2015

Podrobnější představení projektu vedení naší školy.

 

19/02/2015

Návštěva radnice a představení projektu vedení města.

 

02/03/2015

Aktivity s dětmi - hudba k osvěžení ducha. Seznámení s Ondřejem Smeykalem - upřesnění další spolupráce.

 

03/03/2015

Aktivity s dětmi - hra na vlastní vyrobené didgeridoo s Ondřejem Smeykalem.

 

08/04/2015

Aktivity s dětmi - výroba výzdoby do oken a na zahrádku. Téma: Jaro!

 

20/04/2015

Aktivity s dětmi - sázení na Zahrádce pro Znojmo.

 

06/05/2015

Aktivity s dětmi - divadelně hudební večer.

 

11/05/2015

Aktivity s dětmi - pečení perníčků. Přípravy na rozdávání perníčků.

 

13/05/2015

Společný výlet do Prahy.

 

19/05/2015

Rozdávání perníčků v ulicích Znojma.

 

27/05/2015

Závěrečná grilovací párty.

Hotovo!