Novoměstské osobnosti dvou světových válek
Dokončený v 3. výzvě (školní rok 2014/2015)
Novinky projektu
04/05/2015 Flashmob
Když jsme se rozhodovali, jakým způsobem pozveme další lidi na vernisáž, domluvili jsme se, že zkusíme udělat flashmob - sestavíme českou vlajku přímo z nás samotných za zvuku bubnů a k tomu by někdo zazpíval. Před námi byl ale jeden problém – na tuto akci nás bylo příliš málo. Ostatní třídy se tedy po malé domluvě rozhodli s námi spolupracovat. Na první zkoušce jsme se rozřadili do barev – modrá, červená a bílá, ale stále jsme se obávali, že nemáme dostatek účastníků. Po první zkoušce jsme museli razantně zakročit, a tak následovalo dlouhé domlouvání detailů. Na druhou zkoušku se někteří už oblékli do jim přiřazených barev a vlajka se pomalu začala stávat vlajkou a ne směsicí zmatených studentů jako na první zkoušce. Den před „dnem D“ se konala generální zkouška. Teď už je před námi jen to, abychom bez problémů vystoupili na náměstí. Ufff :)
04/05/2015 Pracovní listy
Prozatím budeme mít výstavu umístěnou v muzeu a následně na gymnáziu. Již na podzim z ní chceme udělat výstavu putovní a nabídnout ji základním školám v našem okolí. Výstava se tak stane součástí našeho dlouhodobého projektu „Vlčí máky“. Proto již nyní pracujeme na pracovních listech, na kterých si pak naši kamarádi potrápí hlavičky. Takže se těšte :)
04/05/2015 Připravujeme texty
Již delší dobu jednotlivé skupiny získávaly informace o veteránech, odbojářích a dalších osobnostech, které jim byly přiděleny. Pro mnohé z nás to znamenalo několikrát navštívit muzeum, archiv, pamětníky a vyhledat další zdroje informací. Shromažďovali jsme písemné prameny a fotografie, ze kterých jsme dále čerpali a tvořili svoje texty, které se měly objevit na posteru. Náš pan učitel nás při práci mnohokrát potrápil, když trval na tom, abychom byli dostatečně tvůrčí a dali si s texty záležet. Nakonec se vše zdařilo a texty putovaly ke grafikovi, který nám udělal několik návrhů. Jakmile se návrh třídě líbil, postery jsme nechali vytisknout a opatrně vložit do zakoupených rámů. Konečně máme tedy tuto část hotovou!!!
11/04/2015 Stříháme
Asi nikdo z nás netušil, jak náročné bude natočená videa sestříhat a zkompletovat, neboť si se střihem rozumí jen pár jedinců ze třídy. Dalším problémem byl rozdílný názor na editační programy, a tak jsme si ani nemohli porovnat své práce, neboť každý měl jiný formát souborů. Nakonec jsme si se vším poradili, a i přestože na videích stále pracujeme, snad se vše zadaří.
11/04/2015 Vyrážíme do terénu
Po získání kontaktů na rodinné příslušníky na nás čekalo sbírání a shromažďování informací o našich novoměstských osobnostech. Nastalo období obcházení archivů a muzeí. V této fázi jsme také navštívili Státní archiv ve Žďáře nad Sázavou, kde jsme získali mnohé cenné informace. Tím nejzajímavějším se ale určitě staly schůzky s pamětníky. Většinou přátelští příbuzní nám předávali vzpomínky na své dědečky či tatíky a nostalgicky zavzpomínali i na své dětství. Připomínali si dávné časy, kdy nebyla žádná technika, kdy kameru mělo sotva pár lidí v okolí, a kdy jediná komunikace byla možná pomocí dopisů. My jsme za kamerou poslušně přitakávali a v duchu si mysleli, jak jednoduchý život máme. Fotky z návštěvy v archivu a ukázky z natáčení si můžete sami prohlédnout.
12/01/2015 Hledáme pamětníky
V dalším kroku nás čekala asi ta nejzajímavější část projektu – vyhledávání pamětníků a kontaktování rodinných příslušníků. Velkou pomocí nám byly zaměstnankyně muzea, které nás odkázaly na další místa. Zafungovala také naše výzva v místním časopise Novoměstko, na jejímž základě se nám ozvali lidé, kteří se s námi podělil o zajímavé příběhy a byli ochotni nám zapůjčit fotografie a další předměty z rodinných archivů. Na chvíli jsme se tedy stali tak trochu detektivy. Pomalu jsme také začali pracovat na scénářích k videím.
10/01/2015 Začínáme!
S drobným zpožděním jsme se pustili do práce. Suplovanou hodinu jsme věnovali tomu, že jsme se rozdělili do osmi skupinek po třech. Každý ze tří členů má svůj úkol: jeden je zodpovědný za text, který se objeví na plakátu o osobnosti z Novoměstska. Druhý student má na starosti práci s kamerou a technikou. Zodpovědností posledního člena týmu je jazyková korektura, případně správnost překladu. Po stanovení časového plánu jsme se pustili do toho nejdůležitějšího. Rozdělili jsme si osobnosti, o jejichž životech se pokusíme zjistit něco víc. Mezi zvolenými osobnostmi se tak objevila jména Eduarda Sošky, Jana Štursy a dalších. Takže vzhůru do práce.
Plán projektu
05/01/2015
Video portréty osobností (badatelská činnost) / rozdělení jednotlivých osobností.
12/01/2015
Oslovení pamětníků / rodinných příslušníků + příprava scénáře pro natáčení
26/01/2015
Pořizování videomateriálů + badatelská činnost (archiv, knihovna, muzeum, atd.)
23/02/2015
Editace videa / případně AJ titulky
02/03/2015
Vytváření posterů / panelů pro výstavu (pravděpodobně v ČJ/AJ verzi)
16/03/2015
Tvorba pracovních listů
06/04/2015
Příprava doprovodných aktivit (flash mob, výtvarná dílna, atd.)
01/05/2015
Vernisáž výstavy / promítání filmu / flash mob / doprovodný program