Modrá knihovna - prostor pro všechny

Dokončený v 3. výzvě (školní rok 2014/2015)

Gočár nám fandí! Naše Modrá knihovna bude příjemným místem, kde se scházejí žáci, rodiče a naši kamarádi, aby si povídali a listovali knihami společně s námi. Bude místem, kam si půjdeme odpočinout nebo se pobavit. A smysluplně strávit volný čas blízko místa, kde bydlíme. Naplníme program knihovny akcemi nejen pro naše spolužáky, ale i pro veřejnost. Chceme pořádat přednášky a besedy se spisovateli a ilustrátory, veřejná čtení nebo dílničky s výtvarníky. Budeme rádi, když knihovnu navštíví děti se svými rodiči nebo prarodiči, aby si společně četli a povídali nad knihou. Aby byla knihovna krásná, spolupracujeme s odborníky, designéry, umělci a architekty. Přijďte se podívat.
Na realizaci projektu jsme obdrželi 30 000 Kč.

Základní škola Ústí nad Labem, Palachova 400/37, příspěvková organizace, Palachova 400/37, Ústí nad Labem

Novinky projektu

10/06/2015 Zahradní slavnost měla úspěch!

V pátek 29. května jsme pod vedením paní učitelek Kunešové, Jiravové a Starostové uspořádali slavnost, která má podpořit školní knihovnu a zároveň zakončit naší práci v projektu Extra třída. Příprava slavnosti byla již od rána celkem náročná, jelikož jsme se účastnili natáčení dokumentu o našem projektu „Modrá knihovna – prostor pro všechny.“ Na programu slavnosti bylo mnoho věcí, jako například vypouštění lampionu štěstí pro Modrou knihovnu, poděkování umělcům, kteří s námi spolupracovali nebo také vystoupení našich žáků. Co umí, přišla předvést také herečka z Činoheráku Ústí – Nataša Gáčová, která měla připravené scénické čtení knihy, kterou si u nás mohou půjčit.Celý program provázeli dva moderátoři z naší – Láďa a Aleš. Po programu následoval druhý blok akce, ve kterém se návštěvníci mohli podívat, jak jsme knihovnu dokázali přeměnit. Na akci zavítala i některá regionální média – Český rozhlas sever a Ústecký deník.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

26/05/2015 Plakáty, natírání a vyklízení knih

Je pár dnů do slavnostního otevření knihovny, a tak už opravdu každý pracuje na knihovně různými činnostmi. Společně s paní Anetou Bendákovou jsme vyrobili pozvánky a vstupenky na Zahradní slavnost, při které se bude knihovna otevírat. Dále přemísťujeme knížky do regálů a knihy, které by už asi nikoho nenadchli, odnášíme do sběru. Za získané peníze nakoupíme nové knihy. Také natíráme tzv. moduly, které budou v knihovně sloužit jako víceúčelový nábytek.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

20/05/2015 Za chvilku bude hotovo!

Práce je nyní v plném proudu. Už se blíží slavnost k otevření Modré knihovny a nikdo nezahálí. V knihovně jsme právě přidělali police na knihy ke zdi a dále zpracováváme (broušení, řezání) dřevo na další nábytek. Také jsme už přidělali lanko na závěsy. Na tom pracovali pan Loskot a Vlasák z FUD, jelikož všechno neumíme sami, ale samozřejmě jsme jim pomáhali. Dále se vytvářejí vstupenky a plakáty na zahajovací slavnost a připravuje se na ní program.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

20/05/2015 Kreslím na polštáře vyrábíme koláže a šijeme povlaky

Právě pomáháme žákům třetích tříd pokreslit polštářky fixami na textil. Nakreslili na ně třeba mimoně z filmu Já padouch, mořské příšery, draka nebo želvu. Také ještě došíváme povlaky na matrace, a to už ručně. S tím nám znovu pomáhal kostýmní výtvarník a asistent v ateliéru oděvní a textilní výroba z FUD Jan C. Lõbl.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži

13/05/2015 Šijeme s radostí pro naší knihovnu

Jako další krok v našem projektu jsme se rozhodli trochu oživit interiér naší knihovny. Vymysleli jsme, že sami ušijeme polštářky a povlaky na matrace. Pomáhal nám kostýmní výtvarník a asistent v ateliéru oděvní a textilní výroba FUD, Jan C. Löbl. Ukázal nám například, jak naměřit látku na různé velikosti polštářů, jak pracovat na šicím stroji nebo jak látku nastříhat. Moc nás to bavilo a za chvilku jsme měli 15 kusů povlaků. A nešili jen holky! Zapojili se i někteří kluci. Nějaké polštářky poputují do rukou dětí z prvního stupně, které na ně budou kreslit barvami na textil.

obrázek k reportáži

13/05/2015 Objednali jsme materiál na výrobu nábytku

Z pily v Touchořinách jsme objednali smrkové dřevo. To už je opracované a nařezané na požadovanou velikost, abychom mohli začít vyrábět nábytek. Z tohoto dřeva budeme dělat tzv. moduly – posezení, které se dá složit do několika variant. S výrobou modulů nám pomáhá pan Robert Vlasák, odborný asistent na FUD a rodič jednoho z žáků, a pan Richard Loskot, odborný asistent na FUD, dvakrát nominovaný na Cenu Jindřicha Chalupeckého.

obrázek k reportáži

21/04/2015 Sháníme sponzory

Sháníme sponzory, kteří by nám zajistili potřebný materiál. Z řad rodičů ale i cizích firem. Také už oslovujeme místní média jako noviny, televizi nebo rádio, aby se náš projekt rozšířil do širšího povědomí. O našem projektu už napsali v Ústeckém deníku.

21/04/2015 Spolupracujeme s odborníky

Společně se seznamujeme s tím, co všechno můžeme v knihovně změnit. Prohlížíme si různé návrhy, které vytvořili zkušení umělci, designéři a také se s některými osobně setkáváme.

21/04/2015 Začíname

Společně se nám podařilo splnit všechny kroky v projektové kanceláři. Na některých z nich jsme spolupracovali s odborníky. Také jsme začali dělat první návrhy rekonstrukce naší knihovny.

31/03/2015 Bazar knih

18. března se uskutečnil bazar knih pro děti. Účelem tohoto bazaru bylo získat peníze na nákup nových, zajímavých knih pro naše budoucí čtenáře. Knihy do bazaru přinesli dobrovolní dárci. Celkem se vybralo 800 Kč, za což jsme velmi rádi. Na bazaru se podíleli i žáci 4. ročníků, kteří připravili občerstvení a plakátky. Děkujeme všem, kteří do bazaru knihu přinesli i těm, kteří si ji zakoupili!

29/03/2015 Stav místnosti naší knihovny

V knihovně byly dokončeny základní úpravy prostoru. Získali jsme novou PVC podlahu a byly vymalovány stěny. Nyní prostor čeká na naše designové úpravy. Proběhlo změření místnosti pro potřeby rekonstrukce, včetně změření oken, dveří a výšky stropů.

obrázek k reportáži

16/02/2015 Začínáme

9.A se zapojila do projektu Extra třída. Pod vedením paní učitelky Starostové a Kunešové zpracovali 10 kroků. Mezi nimi bylo například i vytvoření propagačního videa. Naštěstí na to ale nebyli sami. Pomoct jim přišli dva umělci - pan Loskot a pan Vítek (Děkujeme!). Teď ale teprve začíná samotná práce 9.A, kdy budou pracovat na Modré knihovně. K tomu jim pomůže i konference v Praze, kterou projekt Extra třída organizuje. Tři žáci se mohou těšit na různé workshopy, ale také i na rady a tipy, které jim poskytnou účastníci minulých ročníků projektu.


Plán projektu

25/11/2014

Plnění jednotlivých kroků v projektové kanceláři, konzultace našich plánů s odborníky, skicy prvních vizualizací projektu

 

30/01/2015

Setkání s odborníky nad našimi skicami (workshopy), ujasníme si projektové možnosti, hledáme inspiraci u designérů, architektů, umělců. Zpřesňujeme naše návrhy.

 

13/02/2015

Rozdělíme činnosti do jednotlivých předmětů (výtvarná výchova, pracovní vyučování, mediální výchova). Hledáme dobrovolníky z řad rodičů, objednáme materiál na výrobu konstrukcí, zadáme výrobu konstrukcí.

 

17/03/2015

Necháme vyrobit konstrukce a větší kusy nábytku (regály, stoly, pódium). Pracujeme na úpravě starých kusů nábytků.

 

30/03/2015

Objednáme materiál na výrobu textilních doplňků a osvětlení, zadáme výrobu těch doplňků, které nezvládneme vyrobit (čalounické práce).

 

30/04/2015

Vyrobíme osvětlení pod vedením odborných lektorů, vyrobíme textilní doplňky a výtvarné práce.

 

26/05/2015

Dokončovací práce, ladíme interiérové doplňky a instalujeme výtvarné práce.

 

29/05/2015

Slavnostní otevření knihovny

Hotovo!