Bavte se s námi!

Dokončený v 3. výzvě (školní rok 2014/2015)

Naše škola pro neslyšící stojí v Praze 5-Radlicích od roku 1925, na konci června 2015 to bude 90 let, kdy začala stavba budovy školy. Tohle výročí bychom rádi oslavili tím, že lidem, kteří v Radlicích bydlí či pracují a dětem, které tu chodí do školy, přiblížíme svět a život nás, neslyšících. Jsme součástí téhle městské části již skoro století, ale přesto máme pocit, že o nás nikdo moc neví. S lidmi z téhle čtvrti se setkáváme často na ulicích, děti z naší školní družiny a z internátu si chodí hrát na stejné hřiště jako slyšící děti z okolních škol. Byli bychom rádi, kdybychom si vzájemně lépe rozuměli. To, co nás odlišuje od slyšících lidí, je především jazyk, kterým komunikujeme – znakový jazyk. V rámci našeho projektu chceme připravit fotografickou výstavu, která bude ukazovat, jak neslyšící komunikují mezi sebou a jak s nimi mohou komunikovat slyšící lidé. Výstavu bychom umístili blízko zastávky metra Radlická. V den otevření výstavy plánujeme udělat happening – na prostranství před stanicí metra otevřeme stánek s občerstvením, kde si kolemjdoucí budou moci objednávat pouze ve znakovém jazyce. Část z nás tedy zákazníky bude učit potřebné znaky, další část bude obsluhovat. Tím prolomíme ledy a ukážeme našim slyšícím „sousedům“, že je možné se s námi bavit!
Na realizaci projektu jsme obdrželi 27 450 Kč.

Střední škola, Základní škola a Mateřská škola pro sluchově postižené, Výmolova 169, Praha 5

Novinky projektu

16/09/2015 Konec výstavy

Za těch 14 dní, kdy jsme kolem výstavy chodili každý den do školy a ze školy, jsme si zvykli, že výstavu pořád vidíme. Teď, když ji odvezli, nám bude chybět. Desky s fotkami jsme ale dostali na památku, takže je možná ještě někdy někde vystavíme.

16/09/2015 Vernisáž!

Konečně nadešel den, na který jsme se tak dlouho připravovali! Mrzelo nás, že s námi nemohl být Jirka, který zrovna měl angínu, a tak přišel o nejdůležitější den projektu. Sešli jsme se na Radlické už v šest hodin ráno, abychom stihli všechno připravit - postavit stánek a informační pultík, naplnit lednici, připravit občerstvení, postavit stojany s fotkami atd.! Jen co jsme přípravy dokončili, začali už k nám přicházet první návštěvníci. Samozřejmě spousta kolemjdoucích spěchala ráno do práce a nezastavili se u nás. To nám ale nevadilo, protože i tak jsme někdy měli dost plné ruce práce. Každý návštěvník dostal slovník znaků, podle kterého si mohl objednat dort nebo něco k pití. Pak se mohl přesunout k infopultíku, kde byl Míša Veselý s tlumočnicí a zodpovídal všechny dotazy. Tak nám plynul čas. Přišli také naše učitelky a učitelé i mladší spolužáci, pro které jsme měli připravený komentář k výstavě. U stánku jsme byli až do čtyř hodin odpoledne. Pak jsme už úplně vyčerpaní všechno uklidili (samozřejmě kromě panelů s fotkami, které na místě zůstaly ještě 14 dní) a přesunuli se do školy. Tam jsme počítali peníze a pak slavili báječný úspěch naší vernisáže! Nějak jsme trochu zapomněli fotit, ale naštěstí nás celý den provázeli Katka a Standa, kteří natáčeli, takže budeme mít video:)

obrázek k reportáži obrázek k reportáži

16/09/2015 Přípravy vrcholí

Množství materiálu, který musíme zajistit na happening, nás trochu zaskočilo. Je toho opravdu hodně, co budeme potřebovat: stánek, stojany na fotografie, lednice, občerstvení, nádobí atd. A část z toho jsou navíc elektrické spotřebiče, které musíme někde zapojit. Naštěstí je kolem nás spousta ochotných lidí, kteří nám pomůžou věci zajistit, přivézt, smontovat. Stačilo se jen zeptat!

15/05/2015 Plakáty jsou na světě

Plakáty jsme sice museli dělat nadvakrát, ale díky pomoci ochotného pána z copy centra je nakonec máme! Teď už se jenom budeme těšit, že vás všechny uvidíme 27. 5.:)

obrázek k reportáži

15/05/2015 Slovníčky

Abyste se s námi v den zahájení výstavy dobře dorozuměli, připravili jsme pro vás slovníčky základních znaků znakového jazyka! Vybrali jsme jen takové znaky, o kterých určitě víme, že je budete potřebovat. A na všechny další se budete moct zeptat přímo nás osobně:)

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

15/05/2015 Kurz fotografie

Chceme návštěvníkům naší výstavy připravit co nejlepší kulturní zážitek, a proto jsme si pozvali na pomoc neslyšící fotografku Marii Basovníkovou, která mimo jiné pracuje v organizaci Zavři uši (http://www.zavriusi.eu/). Majka nám nejdřív ve dvou hodinách vysvětlila základy fotografování: naučila nás, jak si máme nastavovat clonu, expozici a kdovícoještě a ukázala nám, jaké pomůcky budeme potřebovat. Potom nám i pomohla pořídit všechny fotografie na výstavu. Fotografování bylo zábavné, ale poměrně organizačně náročné. Potřebovali jsme sehnat modelky a modely, rekvizity a zajistit všechny prostory, kde budeme fotit (např. ateliér, aut, tramvaj atd.). A ještě navíc nás celou dobu doprovázeli dva studenti z Francie a ze Švédska, kteří o naší škole točí dokumentární film. Už brzy budete mít možnost se podívat, jak se nám to všechno povedlo!

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

15/05/2015 E-mailová spolupráce

Přípravu našeho projektu jsme zahájili sháněním povolení k realizaci pouliční výstavy. Nechtěli jsme riskovat, že všechno pracně připravíme, a pak zjistíme, že výstavu nemáme kam umístit..:) Tak jsme se pustili do sepisování e-mailů pro úřad a majitele pozemku, kde výstavu plánujeme mít. Nebylo to ale tak snadné, protože jsme neslyšící a čeština je pro nás cizí jazyk. Kdybychom tak úředníkům mohli poslat video ve znakovém jazyce, to by byla hračka. Ale co by si s ním počali? Museli jsme tedy psát. Dali jsme hlavy dohromady a vzájemně jsme se opravovali. A povedlo se nám to báječně, protože povolení k umístění výstavy na ulici Radlické jsme získali!

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

Plán projektu

01/01/2015

Kurz fotografování, konzultace s neslyšícím fotografem, příprava fotografií, komunikace s městskou částí Praha 5

 

12/02/2015

Konzultace s lektorem znakového jazyka, příprava slovníčků pro veřejnost

 

01/05/2015

Tvorba plakátků, propagace do škol

 

08/05/2015

Domluva s Tichou kavárnou ohledně občerstvení, zajišťování vybavení pro happening

 

27/05/2015

Otevření výstavy

 

09/06/2015

Ukončení výstavy, úklid

Hotovo!