Přírodovědný parčík

Dokončený v 3. výzvě (školní rok 2014/2015)

Jsme žáci Základní školy Bodláka a Pampelišky a v projektu Extra třídy jsme se rozhodli vybudovat Přírodovědný parčík, díky kterému více propojíme život obyvatel v obci a naší školy. Všimli jsme si, že kolem školy žije velká spousta živočichů (ještěrky, motýli, různí ptáci a spousty jiných druhů) a je zde nevyužitý a neupravený prostor. Rozhodli jsme se, že upravíme pozemek za školou tak, aby navazoval na nedaleký lesík a vytvořil tak prostor pro život řadě živočichů. Co nejvíce využijeme kombinaci rostlin, která zde již roste a podpoříme tak rozmnožování celé řady hmyzu. Vybudujeme hmyzí domky, vyrobíme ptačí budky, krmítka a pítka pro ptáky. Oživíme prostor bylinkami a léčivkami tak, aby sloužil nejenom živočichům, ale i obyvatelům při jejich návštěvách a odpočinku. Odpočinek by to měl být samozřejmě aktivní. Se spolužáky připravíme pro obyvatele obce a žáky okolních škol cyklus přírodovědných dnů, při kterých budeme pozorovat živočichy a rostliny v jejich přirozeném prostředí. K jednotlivým aktivitám vytvoříme pracovní listy. Už se těšíme, jak budeme na projektu pracovat.
Na realizaci projektu jsme obdrželi 29 975 Kč.

ZŠ Bodláka a Pampelišky, Robousy 41, Jičín

Novinky projektu

21/06/2015 Výroba ptačích budek

Spolu se šesťáky jsme vyrobili ptačí budky a hmyzí domky. Až bude vhodný čas, postupně je umístíme do okolí školy. V projektu chceme pokračovat i v příštím školním roce, na podzim ještě uspořádáme další přírodovědné dny.

10/06/2015 Robouský motýl

Máme splněno. Soutěž Robouský motýl, kterou jsme uspořádali pro žáky z 1.stupně, se povedla. Měli jsme připravených šest stanovišť, jednotlivé úkoly se týkaly motýlů, jejich housenek a živných rostlin. Pro děti jsme připravili poznávání motýlů, mikroskopování motýlích křídel, pexetrio, poznávání bylinek čichem, soutěžící si zahráli na lovce motýlů a nakonec si všechny získané informace ověřili v testu. Soutěž se jim líbila, dostali jsme od nich krásné poděkování.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

02/06/2015 Příprava na soutěž Robouský motýl

Příprava na první přírodovědný den byla náročná, ale bavila nás a zvládli jsme ji. Chceme, aby se pozvaným dětem z 1.stupně soutěž líbila.

12/05/2015 Máme nasázeno!!!!!

V úterý jsme s paní učitelkou dojeli do Markvartic do firmy Planta Naturalis pro rostliny a keře. Pěstují rostliny, které jsou tady u nás původní a mají opravdu velmi mnoho různých druhů. Rostlin bylo opravdu velmi hodně. Ve středu jsme měli ve škole naplánovaný Den Země a při té příležitosti jsme všechny keře a rostlinky nasázeli. Pomáhali nám při tom spolužáci z ostatních ročníků. Velmi děkujeme paní mistrové Petře Sedláčkové a studentům 1.ročníku Střední zahradnické školy v Kopidlně, že nám přijeli vysvětlit, jak správně máme rostliny vysadit a jak se o ně máme následně starat. Parčík se povedl, teď budeme čekat, až se rostlinky rozrostou a krásně pokvetou.

22/04/2015 Příprava záhonů pro rostliny

Příprava záhonů nám dala pořádně zabrat. Protože je na pozemku naší školy jílovitá půda, vůbec nešlo rýt. Naštěstí máme obětavé prarodiče a rodiče našich spolužáků z ostatních ročníků, kteří nám přijeli pomoci s traktůrkem a rotavátorem. A vše se zdařilo.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

22/04/2015 Zajištění sazenic keřů

Protože chceme zahradu opravdu co nejvíce přírodní, rozhodli jsme se, že na živý plot použijeme pouze keře, které jsou v naší přírodě původní - brslen, klokoč, jeřáb, hloh atd. a také samozřejmě keře, které jsou vhodné pro ptáky, motýly a ostatní hmyz - řešetlák, krušina, vrba. Už se těšíme až je budeme sázet a až se rozrostou a vytvoří opravdu vzrostlý živý plot.

21/04/2015 Založení kamenné zídky pro ještěrky

Zídka pro ještěrky je založena. sice s větším zpožděním, protože jsme ji dokončili až na začátku března, ale podařilo se. Už jsme na ní pozorovali i prvního obyvatele - ještěrku. Nepodařilo se nám ji však vyfotografovat, byla příliš rychlá. Pomáhal nám, kdo mohl - nejvíce spolužáci ze sedmého a šestého ročníku

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

21/04/2015 Vyčištění pozemku od náletových dřevin.

Hurá!!!! Máme vyčištěný pozemek od dřevin, které zde neměli své místo. Nezůstal zde ani jeden šípkový keř. Keře nám daly pořádně zabrat, bylo jich opravdu hodně. Zlikvidovali jsme i starý drátěný plot, který byl na několika místech povalený na zem a svoji funkci stejně neplnil.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

Plán projektu

23/01/2015

Vyčištění pozemku od náletových dřevin.

 

03/03/2015

Založení suché kamenné zídky pro ještěrky.

 

07/04/2015

Zajištění sazenic keřů a cibulovin

 

16/04/2015

Příprava záhonů pro rostliny

 

22/04/2015

Výsadba keřů

 

19/05/2015

Dokončení tvorby programu pro Přírodovědný den, přípravy pracovních listů

 

21/05/2015

Uspořádání Přírodovědného dne Bodláka a Pampelišky

 

29/05/2015

Výroba ptačích budek, hmyzích domků

Hotovo!