Park v Humpolci

Dokončený v 3. výzvě (školní rok 2014/2015)

Náš projekt jsme připravovali pečlivě. Jde o rekonstrukci parku, včetně nové výsadby stromků, keřů, květin, opravy laviček a instalaci houpaček a pískoviště pro děti. Chceme, aby nový park přispěl k odpočinku starším lidem, ale i čekajícím na autobus a rovněž maminkám s dětmi. Úprava parku by mohla o něco zlepšit vzhled města.
Na realizaci projektu jsme obdrželi 29 775 Kč.

Základní škola Humpolec, Hálkova 591, Humpolec

Novinky projektu

02/07/2015 Slavnostní otevření našeho parku

Slavnostní otevření našeho parku proběhlo 24. 6. v 10h. Byla to velká sláva. Dorazil pan místostarosta Namyslo, paní místostarostkyně Bartáková, zástupci odboru živ. prostředí, vedení naší školy, žáci naší školy. Otevření začalo kulturní vložkou v podání Víti Veselého a Adama Čejky, kteří zahráli a zazpívali pár písní. Poté jsme všem zúčastněným představili náš projekt, co vše se změnilo, poděkovali vedení města Humpolce, projektu extra třída, vedení naší školy. Poté pronesl pár slov pan místostarosta a paní Bartáková přestřihla pásku a tím byl náš park otevřen. Účastníci si mohli prohlédnout i velkou nástěnku, na které byly vidět jednotlivé kroky, které jsme v parku změnili. Pro všechny bylo připraveno malé pohoštění. Myslíme si, že úprava parku se nám moc povedla, všichni nám to pochválili a jsme moc rádi, že jsme alespoň trošičku mohli vylepšit prostředí města.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

01/07/2015 Příprava na otevření

Den otevření parku nadešel. Ráno nás ale čekal ještě jeden úkol a to dojít koupit občerstvení. Nemuseli jsme toho kupovat mnoho, protože naše maminky napekly různé druhy buchet, připravili nějaké ty chuťovky, za což jim patří velký dík. My jsme nakoupili akorát chlebíčky a pití + nějaké ty tácky, kelímky, ubrousky atd. Do desáté hodiny zbývalo jen pár minut, tak jsme doladili poslední detaily, přichystali jsme pásku na přestřižení a vyhlíželi jsme příchod hostů.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži

01/07/2015 Generální úklid

Den D už byl za rohem a nám už zbývalo jenom pár dodělávek (osadit natřené koše, zkontrolovat připevnění houpadel, přidělat krycí plachtu na pískoviště, zadělat tabuli s návštěvním řádem do země. Ale tím nejdůležitějším byl samozřejmě úklid celého parku. Jelikož byly v Humpolci pivní slavnosti, tak bylo co uklízet. Museli jsme znovu vše vyplet, postříkat roundupem, aby to hned nevyrostlo, vysbírat odpadky, zamést park, dát kůru ke kytičkám. Sice toho bylo moc, ale vše jsme stihli, a tak jsme další den mohli slavnostně otevřít.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

28/06/2015 Instalace krmítek a budek

Den D se nám pomalu blíží a nám již nezbývá mnoho věcí na dodělání v našem parku. Jednou z věcí je právě připevnit krmítka a budky pro ptáčky. Přivezli jsme si velký žebřík, šroubky, 3 budky, 2 krmítka, vrtačku a mohli jsme začít. Úkolu se na výbornou zhostil Fanda Krupička, který se nebál výšek a hravě vylezl do korun stromu a budky dokázal připevnit, i když nerovnost stromů mu to zrovna moc neusnadňovala. Doufáme, že v brzké době se zde usadí nějaký ten ptáček a že lidé budou dávat přes zimu do krmítek ptáčkům nějaké to papání.

obrázek k reportáži

22/06/2015 Pískoviště

Pískoviště jsme si objednali přes internet. Velikost má 160x160x29cm a barvu jsme zvolili hnědou (ořechovou). Pískoviště složili kluci s panem učitelem a přenesli do parku. Pod pískoviště jsme dali plachtu, aby neprorůstalo travou a naplnili pískem (ten jsme dostali od města zadarmo). Na vrchu bude krycí plachta, kvůli pejsků a vandalům. Doufáme, že si tam malé děti dostatečně vyhrají.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

20/06/2015 Houpadla

Do našeho parku jsme se rozhodli koupit dvě houpadla (kohouta a letadlo). Nejprve jsme museli vykopat dvě větší díry. Poté jsme koupili betonovou směs a s pomocí našeho pana učitele a jeho taťky jsme přibetonovali pružiny. Ve škole jsme si smontovali houpadla a namontovali je na pružiny. Doufáme, že houpadla vydrží v parku dlouho a žádný vandal je nezničí či neodcizí, protože to nebyly zrovna levné věci na našem seznamu. A jelikož nám zbyl beton, zadělali jsme do země ještě jednu tyč na odpadkový koš, protože po každém víkendu (blízkost diskotéky) je jediný koš v parku přeplněný a lidé hází odpadky po zemi. Na tyč nasadíme náš koupený odpadkový koš a starý natřeme na zeleno, aby ladil s naším koupeným.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

20/06/2015 Pozvánky

Ti, co nepracovali v parku, měli za úkol na počítači vypravovat pozvánky. Škola nám je vytiskla na tvrdší papír. Jak můžete vidět na obrázku, tak se nám pozvánky moc povedli. Všichni, kdo ji dostal, přislíbil účast, tak doufáme, že se tam 24. 6. v 10:00 sejdeme a pořádně otevření oslavíme.

obrázek k reportáži

19/06/2015 Oprava laviček

Před námi byl jeden z nejtěžších úkolů a to opravit a natřít lavičky. Jako třída jsme se dohodli, že nové lavičky kupovat nebudeme, protože kvalitní a krásný lavičky se pohybují kolem 5000kč a to bychom si z našeho rozpočtu nemohli dovolit. Nezbývalo tedy nic jiného než vzít brusný papír a zbrousit lavičky. Pan učitel nám koupil barvy a mohli jsme z vesela začít. Nohy jsme nabarvili šedivou a dřevo tmavě hnědou barvou. Opravené lavičky se nám moc líbí, alespoň se tam bude lidem lépe sedět. Město přislíbilo, že v budoucnu tyto lavičky vymění a opatří nové.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

19/06/2015 Výroba budek a krmítek

Jelikož bylo v květnu převážně deštivo, rozhodli jsme se, že práce z parku přeneseme do školní dílny a vyrobíme 3 budky a 2 menší krmítka, které později připevníme na stromy v parku. Všechny potřebné věci jsme již měli nakoupené. Výroby se ujali převážně kluci, kteří se chopili pilky, pilníků, šroubováků a sešroubovali nádherné budky, ve kterých se bude určitě dobře bydlet ptáčkům. Nakonec jsme budky a krmítka natřeli hnědou barvou, aby splynuly s okolím. Na budkách jsme pracovali asi 3 dny.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

15/06/2015 Úprava pískoviště a sázení kytiček

Čekalo nás ještě mnoho nesplněných úkolů, a tak jakmile se udělalo hezky, pustili jsme se do předělání starého, nepotřebného pískoviště na krásný záhonek plný kytiček. Bylo potřeba vyvést z pískoviště starý písek a navést tam hlínu. Tohoto úkolu se zmocnil pan učitel s chlapci. Písku bylo nečekaně hodně a favorit měl co dělat, aby vždy plnou káru odvezl. Ale naštěstí jsme měli „robota“ Františka, který měl sil na rozdávání a neúnavně házel písek na káru a pak zase z káry. Když byl písek vyvezen, zavezli jsme díru hlínou, kterou jsme dostali z městské kompostárny. Poté jsme jeli koupit kytičky do Jihlavy do zahradního centra. Vybrali jsme květiny, o které se nemusí tolik starat (rododendron, růže, jalovec, skalničky, mochny). Nakonec nás čekalo sázení. Tento úkol byl dobrovolně přenechán nám děvčatům. Kolem kytiček jsme nakonec vysypali do kruhu kamínky a kůru. Vše jsme stihli včas, než přišla bouřka, která jistě prověří naši poctivou práci.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

09/06/2015 Nákup

Opět jsme jako třída sedli k počítači a začali vybírat vhodné dětské houpačky a hezké pískoviště. Nesmíme zapomenout i na odpadkové koše, které nám zabrali také dost času, než jsme našli ty správné a hezké. Nyní už nám zásilky dorazily a my jdeme opět montovat, sestavovat a kutit v plné parádě. 7.C

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

02/06/2015 Nákup dřeva

Po dlouhém hledání na internetových obchodech se naše třída shodla a vybrali jsem materiál (šrouby , barvy , dřevo , ochranné sítě ) na výstavbu ptačích budek, krmítek a dětského pískoviště. Po dlouhém čekaní na vytoužené zásilky jsme se hned zvesela a rychle pustili do práce.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

02/06/2015 Sázení stromku

Sázení našeho třídního stromku proběhlo 30.4. na čarodějnice. Jako třída jsme si zvolili buk červený, který nám objednal MěÚ Humpolec. Sázení se ihned ujali samí zkušení lesníci, v čele s Matějem a Fandou. Vykopali jsme pořádnou jámu, do které jsme vsadili náš strom a zase zasypali hlínou, kmen jsme obalili plastovou ochranou proti psům. Nakonec jsme kolem stromku rozsypali kůru. Teď už jen zbývá strom pojmenovat, což vyvolá další bouřlivé diskuze.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

10/05/2015 Nákup třídního stromu

Výběr třídního stromu sebou přinesl spousty hádek a hlasování. Nakonec jsme se shodli, že koupíme buk červený. Náš strom jsme koupili od městského úřadu, který nám ho okamžitě opatřil a my jsme tak mohli na čarodějnice zasadit náš strom. Teď už chybí jen vybrat jeho jméno.

obrázek k reportáži

10/05/2015 Uklid parku

Konečně se počasí umoudřilo a mohli jsme poprvé začít fyzicky pracovat na našem parku. Na den Země 22. 4. jsme celá třída vyrazila uklízet park. Rozdělili jsme se na skupinky, jedni hrabali listí, druzí vytrhávali trávu podél obrubníků, třetí uklízeli odpadky. Vše probíhalo za velmi přísného dohledu našeho třídního učitele, který měl hlavní funkci fotografování. Podařilo se mu zachytit spousty krásných i vtipných fotek a některé vám tu ukážeme. Park se nám podařilo perfektně uklidit. Celá 7.C jsme z toho měli moc dobrý pocit.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

09/05/2015 Vyhledávání na internetu

Celý únor a březen věnovala naše třída vyhledávání na internetu. Hledali jsme hlavně materiál na výrobu pískoviště a ptačích budek do kterých se pustí naši třídní kutilové. Dále pak různá houpadla, houpačky, odpadkové koše atd.chtěli jsme něco nového a netradičního, ale hlavně jsme museli dávat dobrý pozor na ceny, protože tyto věci nejsou zrovna levné. Vybrali jsme si i třídní strom (buk červený), který bude oficiálně zasazen 30.4. na čarodějnice. Dále jsme navštívili zahradnickou výstavu v Havlíčkově brodě, abychom si zde vybrali správné kytičky. Teď už jen stačí věci nakoupit a dáme se do obnovy parku v plné parádě Vaše pracovitá 7.C

obrázek k reportáži obrázek k reportáži

04/05/2015 Schůzka na radnici

Schůzka na radnici Po úspěšném schválení našeho projektu, jsme se 20. 1. vydali na radnici našeho města, abychom představili náš projekt a informovali pana starostu o našem záměru, jak nejlépe obnovit park v blízkosti naší školy. Šli jsme ve složení: Marek Jonáš, Hedvika Hromádková, Verča Bínová, Natálka Šafranová + náš pan učitel Jůzl Přijetí od pana starosty Kučery a místostarostky Bartákové bylo velmi milé, setkání proběhlo v krásné pracovně pana starosty. Seznámili jsme pana starostu s naším záměr. Byl nadšený, že v dnešní době se najdou děti, kterým záleží na okolí svého města a snaží se ho udržovat v čistotě, město do budoucna plánovalo tento park zrekonstruovat, ale po seznámení s našimi úmysly nám podpořilo tento projekt a pokud bychom potřebovali pomoc, tak nemáme váhat a okamžitě se ozvat. S panem starostou jsme se ještě dohodli, že bychom si tento park vzali pod patronaci a starali se o park i po slavnostním otevření, např. tím, že bychom zde sbírali odpadky, hrabali listí atd. Z radnice jsme se vraceli s velkým nadšení a už se moc těšíme, až přijde jaro a my se vydáme do parku a začneme pracovat v plné síle. Žáci 7. C

obrázek k reportáži obrázek k reportáži

18/04/2015 Peníze

V lednu jsme získali z nadačního fondu Tesca 31 275kč na náš projekt. Hurá, obnova našeho parku již může začít.


Plán projektu

05/01/2015

Čerpání dotace z fondu Tesco (leden)

 

20/01/2015

Schůzka na radnici v Humpolci - dohodnout se, jak si představují obnovu parku oni a jak my

 

12/02/2015

Vyhledávání na internetu (lavičky, houpačky,...) - únor, březen

 

22/04/2015

Hrabání listí, úprava trávníku, vysekání křoví, sesbírání odpadků

 

27/04/2015

Nákup stromků do parku

 

30/04/2015

Sázení třídního stromu (buk červený)

 

04/05/2015

Nákup materiálu na výrobu ptačích krmítek, budek a pískoviště

 

18/05/2015

Nákup laviček, dětských houpaček, houpadel, odpadkového koše

 

25/05/2015

Vyvážení starého pískoviště, zavežení hlínou a sázení kytiček

 

29/05/2015

Výroba krmítek (květen)

 

02/06/2015

Oprava a natření laviček

 

08/06/2015

Vytvoření a roznesení pozvánek

 

12/06/2015

Instalace houpadel

 

16/06/2015

Vytvoření pískoviště + nákup písku

 

18/06/2015

Instalace ptačích krmítek a budek

 

22/06/2015

Velký uklid před slavnostním otevřením

 

23/06/2015

Nákup občerstvení + příprava na otevření

 

24/06/2015

Slavnostní otevření parku

Hotovo!