Přírodní zahrada

Dokončený v 3. výzvě (školní rok 2014/2015)

Rádi bychom vám představili náš projekt, kde je cílem vytvoření přírodní zahrady. Chceme vysadit nové stromy, keře, vytvořit bylinkový labyrint, záhon trvalek a zídku z okrasných květináčů, trávník s lučními květinami. Školní zahrada o ploše 740 m2 bude využívaná žáky dvou škol a jinými lidmi k výuce a pobytu v přírodě. Žáci se zde budou učit poznávat rostliny a pečovat o ně.
Na realizaci projektu jsme obdrželi 30 000 Kč.

Gymnázium Globe, s.r.o., Bzenecká 23, Brno

Novinky projektu

30/06/2015 Plakát

Málem bychom zapomněli ukázat plakát, který jsme umístili v obchodních domech Tesco, a také letáky, které jsme rozdávali hostům na otevření naší školní zahrady.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

30/06/2015 Fotky ze slavnostního otevření zahrady

Chceme vám ukázat aspoň pár fotek, které máme na památku na slavnostní otevření naší školní zahrady.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

30/06/2015 Slavnostní otevření přírodní zahrady

Ve středu 24. 6. 2015 nastal Den D! Pečlivě jsme se na něj připravovali, poslední dny trávili každý den aspoň chvíli na zahradě,abychom vše nachystali podle našich představ. Nevěnovali jsme se jen úpravě zahrady, ale připravovali také program, aby se pozvaní hosté pobavili. Naštěstí nám s přípravou programu pomohli i spolužáci z jiných tříd. Slavnostní otevření zahájila svým projevem paní ředitelka RNDr. L.Bartková a následoval náš vstup s písničkou a dále různé hry, soutěže a táborák. K našemu překvapení nás přišla podpořit i paní místostarostka Mgr. M. Doležalová, pan senátor a náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Ing. S. Juránek, mnoho rodičů, přátel a bývalých studentů školy. Akce se opravdu vydařila, naši práci všichni pochválili a my jsme hrdí na to, že jsme nakonec vše i přes občasné překážky zvládli!

26/06/2015 Pozvánka na slavnostní otevření školní zahrady

Na slavnostní otevření školní zahrady a hlavně na shlédnutí našeho bylinkového labyrintu a květinového záhonu jsme pozvali řadu hostů: rodiče, kamarády, pana starostu, paní místostarostku a mnoho dalších.

obrázek k reportáži

26/06/2015 Nástěnka

Podívejte se na nástěnku, která nám visí ve škole na chodbě.

obrázek k reportáži

12/06/2015 A nastaly komplikace...

Práce na bylinkovém labyrintu se nám zkomplikovala. V labyrintu jsme narazili na vápencové podloží, ze kterého jsme museli odkopat půl metru. Vykopaný kámen jsme neměli kam dát, tak jsem ho začali využívat na lemování hranic pozemku. Květena zahrady zatím pokračovala ve samostatném vývoji. Z půdní banky vykvetly trsy kopretin a pryskyřníků. Učili jsme se stavět novou zídku na odkopaném svahu. Napoprvé jsme si ji nevytyčili provázkem, hotová pak byla trošku vlnivá jako had. Nezbylo než ji zbourat a stavět znovu. No, učíme se vlastními omyly nejen sázet kytky, ale i stavět.

obrázek k reportáži

21/05/2015 Přírodní zahrada – Bílá hora

Jaro je tu! Je čas na zahájení prací na zahradě. Všichni se těšíme, až na ni vyrazíme!:D Připravujeme nářadí, hlavně dostatek pracovních rukavic a seznamy květin a bylin, které musíme nakoupit. V posledních dnech pilně pracujeme na zahradě. Připravujeme terén pro záhony, ryjeme, vytrháváme plevely a dokonce sami prořezáváme staré stromy a pálíme suché větve. Je to občas dřina, ale výsledek bude určitě stát za to!

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

27/03/2015 Přípravy vrcholí!!

Jaro je tu! Je čas na zahájení prací na zahradě. Všichni se těšíme, až na ni vyrazíme!:D Připravujeme nářadí, hlavně dostatek pracovních rukavic a seznamy květin a bylin, které musíme nakoupit.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

Plán projektu

10/10/2014

V říjnu byl dán souhlas majitele pozemku s realizací projektu Přírodní zahrada. Započaly práce na projektu, konzultace s odborníky, provedli jsme v projektovém dnu podzimní úklid zahrady.

 

25/11/2014

V listopadu plníme prvních 10 kroků projektu.

 

31/01/2015

V prosinci až lednu se naučíme pravidla budování přírodní zahrady a výsadby labyrintu, zjistíme informace, jak pečovat o rostliny. Vyhledáme vhodné dodavatele a dárce sazenic společně s učitelem biologie. Budeme propagovat projekt.

 

28/02/2015

V únoru budeme nakupovat materiál a provedeme objednávky sazenic, keřů, stromů ve spolupráci s patronem.

 

31/03/2015

V březnu v projektových dnech společně pod vedením zahradníka postavíme zídku z okrasných květináčů a založíme bylinkový labyrint, vysadíme cibuloviny, dřeviny, trávu.

 

30/04/2015

V dubnu doplníme výsadbu okrasné zídky a osázíme záhon trvalek spolu s učitele biologie, patronem a staršími spolužáky.

 

31/05/2015

V květnu budeme hlavně zalévat a plít. Patron zajistí dovoz štěrku, kterým v projektových dnech vysypeme cestičky v labyrintu, v záhonu trvalek a kolem okrasných keřů. Dokončíme práce na projektu společně se staršími spolužáky a dobrovolníky.

 

01/06/2015

Prezentace a otevření zahrady pro žáky a přátele školy, "den D".

Hotovo!