SCHODY PRO VŠECHNY

Dokončený v 3. výzvě (školní rok 2014/2015)

Naše škola stojí na kopci-UF. Nahoru vede 32 schodů a 35 metrů chodníků. Každý den do toho kopce se schody lezeme my, taky rodiče s dětmi do školky a taky lidi ze sídliště za školou, kteří si přes kopec zkracují cestu do města. Všichni na kopec nadáváme. My jsme se rozhodli, že vylepšíme cestu do toho kopce. Natřeme zábradlí-20 metrů-na barevno, na chodník namalujeme obrázky, poprosíme dospělé, aby nám pomohli vedle schodů zabudovat barevné odpadkové koše, pro cyklisty pořídíme pod schody stojan na kola. Bohužel kolejničky přes schody nebudou, protože to je moc drahé a každý kočárek má jiná kolečka. A ještě odměna! Kdo půjde z kopce dolů, může se kousek sklouznout vedle schodů po terénní skluzavce. JUPÍ!
Na realizaci projektu jsme obdrželi 29 025 Kč.

Mateřská škola, Základní škola a Dětský domov, Ivančice, Široká 42

Novinky projektu

05/09/2015 Co jsme napsali a co o nás vyšlo

Do našeho místního "časopisu" - Ivančického zpravodaje, který vychází každý měsíc, jsme poslali tento článek. Vyšel v červnovém vydání. Další článek jsme poslali do Učitelských novin, ale nemáme o něm další informaci - škoda. Mateřská škola, Základní škola a Dětský domov, Ivančice Projekt Extra třída Žáci VII. třídy Mateřské školy, Základní školy a Dětského domova , Ivančice byli úspěšní se svým projektem Schody pro všechny a stali se Extra třídou podporovanou v roce 2015 Nadačním fondem Tesco. Tito žáci získali 30 025,-Kč a za ně postupně rekonstruovali zábradlí na schodech do školy, ke schodům nakoupili bytelné odpadkové koše, v půlce schodů zabudovali vyhlídkovou lavičku a pod schody na ulici Široká umístili a osázeli květináče. Žáci činnost vykonávali nejen v hodinách pracovních činností, ale také v době svého volna na společných brigádách s rodiči. Pomáhaly i paní učitelky a pan školník. Projekt byl ukončen slavnostně v úterý 5. května 2015 1. ročníkem Běhu do schodů. Slavnostního otevření se zúčastnil ředitel ivančického Tesca, pan Jan Fusek, dále celostátní koordinátorka programu Extra třída, Kristýna Švorcová a přestřižení pásky ke SCHODŮM PRO VŠECHNY provedla ředitelka školy paní Ing. Marta Špalková. Všichni účastníci běhu získali lízátko, diplom a pro všechny bylo připraveno i malé občerstvení a zábava – malování na schody. Malovat k nám přišly i děti z dalších ivančických školek. Co jsme si projektem dokázali? Že umíme vymyslet a zrealizovat dobrou věc, že umíme hospodařit s penězi a výhodně (i nevýhodně) nakupovat, že když se sejde více lidí, práce jde pěkně od ruky a ještě je při tom legrace. Díky projektu jsme získali zkušenosti, které nám běžné vyučování nedává. Zvládli jsme projekt, což znamená, že jsme věděli , co chceme a přemýšleli jsme o tom, jakými kroky našeho cíle dosáhnout. Každý krok jsme museli dobře organizovat. Hodně času jsme strávili počítáním, a to nás docela bavilo, protože šlo o naše peníze a bylo jenom na nás, jak tu velkou hromadu peněz utratíme. Nakonec bylo těžké utratit poslední korunu, protože účetnictví je přesné a všechno musí vyjít. Všichni nás chválili, ale nejlepší je, že naše práce je vidět a zůstane po nás ještě pár let po našem odchodu ze školy. Žáci VII. třídy MŠ, ZŠ a DD, Ivančice: Dan, Slávek, Ani, Honza, Niki, Eli, Jarda, Jani a Klárka a jejich paní učitelky PaedDr. Miroslava Křupalová a Mgr. Ludmila Marková

11/05/2015 Otevření SCHODŮ PRO VŠECHNY

Dne 5. května 2015 jsme šli všichni na schody. V 11 hodin přišel taky pan ředitel z TESCA a paní z Prahy. Teta Mirka je dovedla dolů a tam jsme čekali na paní ředitelku. Naše paní ředitelka a přestřihla pásku na naše schody ke škole. Pan ředitel TESCA povídal a paní ředitelka taky povídala a paní z Prahy taky povídala. Potom začala soutěž v běhu do schodů. A naše Extra třída šla na stanoviště. My jsme měřili a zapisovali a rozdávali odměny a dávali pozor. Jarda, Slávek a já jsme byli dole a dávali jsme čísla a pozor na startování. Jarda zval lidi na soutěž a každého vítal. Dan byl u nástěnky s fotkami a všem povídal o tom, co jsme udělali. Niki byla časomíra pro malé děti a zapisovala jim čas a dávala diplomy. Anička byla časomíra zase pro velké děti. Malé děti běžely 50 metrů do schodů a 18 schodů a velké děti běžely dos chodů 100 metrů a 28 schodů. Každý, kdo doběhl, dostal diplom a lízátko. Honza měl stanoviště jako občerstvení pro lidi a děcka nakonec - nahoře na kopci. A až to všechno skončilo, tak jsme si povídali s paní z Prahy o tom, jak jsme to dělali. Říkali jsme, že se nám ty staré schody nelíbili a taky jsme chtěli něco udělat pro staré babičky a dědečky, kteří chodí po schodech- aby se usmáli. Byl to nádherný den!

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

02/05/2015 Přípravy na velkou akci

Ve čtvrtek 30. dubna už máme skoro vše hotovo. Protože ve škole bude kontrola, museli jsme odložit otevření našich SCHODŮ o den později - na úterý 5. května 2015. Dnes jsme byli na posledním nákupu. Šli jsme do tiskárny vytisknout diplomy pro všechny, kteří si naše schody vyběhnou. každý bude vědět, jaký má čas. Potom jsme v TESCU nakoupili občerstvení pro závodníky. Budeme nabízet šťávu s citrony a mátou a sušenky a ještě máme překvapení. V TESCU jsme pozvali na otevření SCHODŮ pana ředitele. Byl moc hodný a vyfotil se s námi a slíbil, že přijde. V pondělí ještě schody zameteme a zasadíme kytky na začátek schodů. V úterý ráno schody ozdobíme. Doma děláme ozdoby na zábradlí. Všichni se těšíme !

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

29/04/2015 Zdobení schodů

V pondělí 27. dubna jsme měli ještě ne poslední brigádu. Čas se krátí, ale práce je pořád dost. Protože máme ještě trochu peněz, vymysleli jsme, že ještě koupíme květináče ke schodům a nasadíme do nich rostliny. Aby byly schody pěkné hned na začátku.Tak jsme kupovali rostliny, ale máme strach, aby je někdo neukradl. pomohl nám pan školník a KONEČNĚ máme přivrtaný stojan na kolo. To bychom sami nemohli dělat. A pak jsme zdobili schody, aby cesta nahoru nebo dolů víc utíkala. Vlastně to dělaly tety, protože nás k tomu nepustily. Bylo to se sprejem. Tak jsme jim pomáhali - zametali schody pod barvou, nosili šablony a barvy.Musíme všechno do příštího úterý stihnout. Ještě se sejdeme.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

20/04/2015 Brigáda - ale nepřišli silní chlapi!

Třetí brigáda se konala ve čtvrtek 17. dubna 2015. čekali jsme na pěkné počasí a docela bylo. Bohužel nám nepřišel žádný velký chlap na pomoc. Tak jsme aspoň dokončovali práce kolem lavičky. Jo - ta lavička se fakt všem líbí! A odměřovali jsme značky na přivrtání stojanu na kola a trochu jsme čistili chodník. Musíme opravdu sehnat velké lidi, aby nám pomohli přetáhnou odpadkové koše. jeden totiž váží 150 kg - a to sami nedáme. A s vrtačkou taky nemůžeme pracovat. další brigádu vyhlašujeme na pondělí 20. dubna !

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

13/04/2015 Naše druhá brigáda

Naše Druhá brigáda se konala 26. března. Pokračovali jsme v natírání zábradlí. Už to bylo natřeno základní šedivou barvou, tak jsme pokračovali barevnou barvou. Nakonec jsme vybrali barvu zelenou. Paní prodavačka říkala, že je lepší jenom jedna barva, že je to úspornější. Práce nás bavila, už nám to jde. a taky přišli rodiče, tak nám to šlo rychle. Bohužel druhý den ráno jsme zjistili, že nám nějaký vandal zábradlí poškodil. Přilepil na zábradlí - do té nové barvy - 4 nedopalky cigaret. A taky tam někdo otiskl ruku, ale to asi nechtěl.všude jsme měli cedule: Natřeno, nesahat ! a stejně se to stalo. příště to musíme opravit.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

23/03/2015 Naše první brigáda

Dne devatenáctého třetí dva tisíce patnáct jsme měli brigádu. Ženy natřely zábradlí odrezovačem a základní barvou. Muži betonovali stojan na kola a lavičku. Hodně dlouho nám to trvalo. Akorát my chlapi jsme nedodělali stojan na kola. Já jsem nosil vodu na beton. Měli jsme motyku, rýče, lopaty. Taťka mně pomáhal a teta Lída a teta Mirka mu poděkovaly. Byla to sranda.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži

23/03/2015 První veřejná brigáda- betonování a základní barva

Plakáty jsme vyvěsili po Ivančicích už dopředu. Nejlepší je to v Tescu v Ivančicích - tam máme celý stojan s informací o našem projektu. Brigáda se podařila - svítilo sluníčko, bylo teplo a přišli nám na pomoc i rodiče. Jedna skupina betonovala lavičku a stojan na kola, ale měli problém - došel beton - asi jsme to špatně spočítali. Tak jsme museli rychle přikoupit. Lavička je fakt dobrá! Už se těšíme, až beton zatvrdne. Stojan není hotový, až ztvrdne beton, musí se stojan do betonu přišroubovat, aby to nikdo neukradl. Druhá skupina pracovala na zábradlí - celé očistili a natřeli základní barvou. Pracovali jsme hodně a bavilo nás to.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

19/03/2015 Tesco

V pátek 13. a v pondělí 16. března jsme chodili v Ivančicích po obchodech. Prosili jsme, ať nám v obchodě plakát vyvěsí. Nejprve jsme mluvili o čem náš projekt je, co chceme udělat. Všem se to líbilo. Taky jsme šli do Tesca a tam byl moc hodná paní. Povídala, ať přineseme víc obrázků, že společně uděláme panel u vstupu do obchodu. To se nám povedlo a v od pondělí 16. března máme v Tescu plakát na nástěnce a panel u vstupu. Paní nabídla, že přijde i na naši brigádu - ve čtvrtek 19. března 2015. My se na to těšíme. Teď visí plakáty na hodně místech v Ivančicích.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

10/03/2015 Nákup barev

Nákup barev nás opravdu bavil. Vyrazili jsme do obchodu kousek od školy, abychom si promluvili s odborníky. Paní byla moc ochotná a všechno nám vysvětlila. Koupili jsme ne nejlevnější barvu, protože barva musí být kvalitní - aby dlouho vydržela. Barvy jsme koupili akorát, a když třeba něco vylijeme, tak barvu přikoupíme. Není to problém. Taky jsme nakoupili štětce a smirkový papír.Všechno jsme v pořádku donesli do školy a schovali na suchém místě. Teď ještě musíme objednat pěkné počasí na naší první brigádu 19. března 2015. To se pustíme do čištění starého nátěru a natírání. Lavičky, stojan a koše jsme už objednali po internetu a plakáty zadáme do tisku tento pátek - napíšeme o tom reportáž.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

09/03/2015 Vybíráme -objednáváme

Tak začátek jsme neměli nejlepší. Naše vysněná skluzavka vedle schodů nebude! V obchodě nám dali špatné informace, teprve když jsme ji chtěli objednat, ukázalo se, že to není skluzavka terénní, ale úplně obyčejná - jako na pískoviště. Ta terénní totiž stojí asi tolik peněz, kolik máme na celý projekt. Tak jsme hledali něco jiného a rozhodli jsme se pro senzační lavičku - jmenuje se TEEN a je speciálně pro náctileté. Na ní budeme odpočívat, když polezeme do kopce nahoru a maminky, které táhnou nákupy, se o ní mohou aspoň na chvíli opřít. Dobrá zpráva je, že v obchodě nám dali slevu 3% - na stojan na kola, odpadkové koše a tu lavičku a všechno přivezou najednou. S barvami a potřebami na malování to dopadlo výborně - všechno máme domluvené v obchodě kousek od školy. A na plakátu děláme.

obrázek k reportáži

Plán projektu

29/01/2015

Výběrové řízení - vybírání obchodů, ve kterých potřebné věci nakoupíme nejlevněji. Návrh plakátu - tím budeme propagovat projekt..

 

26/02/2015

Objednání barev, odpadkových košů, laviček a dalšího materiálu. Zadání plakátů do tisku.

 

19/03/2015

Vyvěšení plakátů o projektu všude po naší ulici. První brigáda - na první jarní den - smirková ní zábradlí, úprava terénu pro lavičky a odpadkové koše. Brigáda pro spolužáky, naše učitelky, naše rodiče a dobrovolníky z okolí.

 

26/03/2015

Druhá brigáda - práce na zábradlí, na úpravách plochy.

 

02/04/2015

Třetí brigáda - natírání - ale to bude podle počasí, s tatínky betonování odpadkových košů.

 

09/04/2015

Čtvrtá brigáda - dokončování prací. Umístění všech prvků.

 

23/04/2015

Snad poslední brigáda - dokončení všeho.

 

04/05/2015

Slavnostní zpřístupnění SCHODŮ PRO VŠECHNY - pozveme celou školu, veřejnost, rodiče, uděláme na schodech piknik - budeme podávat drobné občerstvení - každý se bude moci po našich schodech projít. Pozveme ivančickou televizi a někoho z ivančického TESCA.

 

06/05/2015

napíšeme o slavnosTním otevření SCHODIŠTĚ PRO VŠECHNY - POŠLEME TO DO IVANČICKÉHO ZPRAVODAJE, NOVIN zrcadlo a do UČITELSKÝCH NOVIN. A třeba ještě někam.

Hotovo!