Návraty II.

Dokončený v 3. výzvě (školní rok 2014/2015)

Náš projekt je zaměřený na historický průzkum a zmapování hřbitova ve Frýdlantu. Je zde minimálně 250 hrobek po méně či více,významných rodácích, které chátrají. Pro město Frýdlant chceme vytvořit fotodatabázi hrobek, která pomůže ke kontaktování případných pozůstalých v Německu, Švýcarsku, Rakousku. Na jaře pomůžeme staré neudržované hrobky upravit a vytvoříme výstavu, která přiláká pozornost u frýdlantských obyvatel k tématu rozpadajících se hrobů a mauzoleí.
Na realizaci projektu jsme obdrželi 29 827 Kč.

Základní škola, Základní umělecká škola a Mateřská škola, Frýdlant, okres Liberec, Purkyňova 510, 46401 Frýdlant

Novinky projektu

28/06/2015 Zhodnocení projektu.

K naší výstavě jsme přiložili "návštěvní knihu", která zaznamenává dojmy návštěvníků z ní - doposud jen samé pozitivní... Příjemným podnětem pro nás byl opakovaný návrh, výstavu vydat v knižní podobě nebo alespoň nějaké publikaci... Starší návštěvníci (je moc fajn, že se nám podepisují) hodnotí naši práci jako záslužný počin. Letos jsme nerozesílali dotazník těm, kteří výstavu shlédli, ale z reakcí našich známých víme, že hlavním "kazem" na kráse naší výstavy byl ve vestibulu radnice zůstavší model vodní elektrárny, který byl součástí předchozí výstavy...a ačkoli jsme opakovaně žádali jeho odstranění, nepodařilo se nám této změny dosáhnout. :-( Citace z dojmové knihy po "Hřbitovní noci": "Úžasná akce a moc potřebná. Možná se ledy pohnou a město uvolní prostředky na opravy nejdůležitějších a nejkrásnějších hrobek..." Teprve při realizaci nějakého projektu - ať už školního nebo soukromého - vám dojde, jak je těžké něco obstarat, něco zařídit a vyjednat a už extra třída je dobrá zkouška do života.. :-)

obrázek k reportáži obrázek k reportáži

28/06/2015 Zakončení - Hřbitovní noc 2015 aneb Rozsviťte s námi frýdlantský hřbitov

Tak a je tu letošní poslední reportáž. Včera 27.6. 2015 jsme uspořádali naši Hřbitovní noc, která měla veliký úspěch u všech návštěvníků a hodně z nich napsalo své dojmy, pocity a zážitky do naší památečné "Dojmové" knihy. Náš program byl bohatý, naplánovaný až do 22:00 a i poté mnoho návštěvníků na hřbitově zůstávalo a gratulovalo nám. Začali jsme v 18:00 úvodním slovem pana PhDr. Svobody z Technické univerzity, místostarosty, naší patronky a nakonec našeho týmu. V půl sedmé jsme se sešli s kameníkem panem Lukašákem, který nám ukázal, jak se sestavuje náhrobek a návštěvníci se mohli ptát na vše, co je zrovna napadlo nebo co měli připravené (a těch otázek bylo opravdu hodně!), po té se náš tým rozprchl ke svým hrobům, ke kterým jsme měli připravené povídání o osobách zde pohřbených. Návštěvníci tak prošli celý hřbitov a když se vrátili (bohužel nám to trochu zkazil déšť, před kterým jsme rychle prchli do smuteční síně), tak na ně čekalo občerstvení v podobě rakviček se šlehačkou a zákusků, které si mohli vybrat a žízní taky neumřeli, pití jsme také připravili. V obřadní síni si návštěvníci mohli vyzkoušet, jaké to vlastně je, ležet v rakvi a pár odvážlivců se našlo! Po této praktické zkoušce následovaly přednášky pana Svobody a jeho studenta p. Rucze, také naše recitace básní z hřbitovů z libereckého regionu. Po recitacích si vzal slovo pan Svoboda a náš tým šel zapalovat po hřbitově už námi připravené svíčky, aby se posléze mohli návštěvníci procházet nádherně rozsvíceným hřbitovem. Ve smuteční síni zatím pan Svoboda odlehčil téma citacemi z různých "nepovedených" smutečních proslovů a velký prostor byl také věnován dotazům pracovníkům pohřební služby (a to praktickým i osobně cíleným k tomuto povolání).. Celý tým extra třídy ve Frýdlantě vám velmi vřele děkuje za celou letošní podporu a návštěvnost našich akcí a pro tento školní rok se loučíme.. Vaše Návraty II.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

19/06/2015 Velvyslanectví

Během tohoto týdne se o naší aktivitě objevila informace na webu samotného Velvyslanectví SRN v Praze. http://www.prag.diplo.de/Vertretung/prag/de/06-kultur/Veranstaltungen/Seite__SchuelerInFrydlant.html http://www.prag.diplo.de/Vertretung/prag/cs/06/Veranstaltungen__cz/Seite__AusstellungFrydlant__cz.html

15/06/2015 Příprava na Hřbitovní noc

Dne 14.6. jsme započali přípravy na Hřbitovní noc, která se uskuteční 27.6.2015. Jelikož některé hrobky nejsou obložené kachličkami a vypadají velice zanedbaně rozhodli jsme se tyto hrobky obsypat kačírkem. I v tomto vedru jsme se sešli v počtu šesti lidí a dvou dětí, které nám také hodně pomohly.Na každý hrob jsme dávali plachtu, která má zabránit plevelu a poté jsme navrch nasypávali malinké kamínky, které jsme poté rozprostírali. Hned v prvních deseti minutách z nás už lil pot, ale naštěstí jsme se mohli ochladit u kádí s tekoucí studenou vodou. Naši nejmenší pomocníci by se i v ní nejraději celí vykoupali, a taky že se to málem stalo. Za necelé tří hodiny jsme měli hotovou půlku naplánované práce a rozhodli jsme se, že už skončíme a zbytek doděláme příště. Nejenom, že jsme byli značně unavení, ale i kvůli neskutečnému dusnu, naštěstí si nikdo z přítomných neodnesl úpal ani úžeh.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

10/06/2015 Výstava

K vernisáži výstavy ze dne 1.6. 2015 dnes přikládáme link na video z youtube, kde je celá naše vernisáž natočena.. Děkujeme za případný like. :-)

03/06/2015 Vernisáž.

V pondělí 1.6. 2015 jsme hrdě odhalili naši výstavu obyvatelům Frýdlantu. V 15:00 jsme ve frýdlantské radnici představili náš projekt obyvatelům, kteří ještě neměli tu čest se s ním poznat. Vernisáž obsahovala proslov týmu extratřídy, patronky, paní zástupkyně naší školy Heleny Drechslerové i pana starosty Dana Ramzera. Sklidili jsme velký potlesk od velmi početného obecenstva a pyšně jsme rozdávali úsměvy..Čestným hostem naší vernisáže byla p. A. Czarnotta, zástupce německého velvyslanectví a moc nás potěšilo vystoupení i jednoho z pozůstalých - p. Schicketanze, který nám za naši práci moc a moc děkoval. Dalším momentem naší vernisáže bylo poklepání základní desky pomníku obětem po bombardování Frýdlantu za 2.sv. války 8.5.1945. Dnes ve středu se náš projekt také objevil v regionálním deníku "Liberecký deník", kde je představen celý náš projekt. http://m.denik.cz/liberecky_denik/c/studenti-z-frydlantu-se-staraji-o-hroby-nemcu-20150603.html Na vernisáži jsme před celým "sálem" poděkovali p. Beranovi za pomoc při realizaci projektu, p. Beranové z městského muzea za poskytnuté materiály a naší patronce za pevné nervy, které s námi musela zažít a za vůbec šanci něco dokázat.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

31/05/2015 Příprava výstavy II.

Celý pátek 29.5. a sobotu 30.5. jsme v prostorách naší školy instalovali naši výstavu - to znamená přidělávat fotky, texty a dekorační materiál na paravány. Tato práce se zprvu zdála velmi lehká, ale postupem času se ukázalo, že nám to dává docela zabrat, ale zvládli jsme to i s některými psími kusy, které někteří z nás stíhali dělat. Paravány jsme nakonec i s doprovodnými výtvory v pořádku přemístili na frýdlantskou radnici.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

26/05/2015 Příprava výstavy.

V tomto posledním měsíci, kdy jsme měli zbývající čas na přípravu naší výstavy, jsme dokončili plán výstavy, seřadily fotky a texty k sobě související a celý nastávající víkend budeme instalovat materiály na paravány (tj. texty, fotografie, dekorace a výtvory našich spolužáků a nás na příslušná místa), abychom mohli v pondělí 1.6. zahájit vernisáž výstavy. Celý tento měsíc jsme navštěvovali pana Jelínka ve frýdlantské tiskárně.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži

12/05/2015 Leták/ plakát

Konečně jsme dokončili náš leták/ plakát, který dá všem vědět o naší výstavě. Letáky budeme dávat všude, kde je to možné - do vývěsek, Městského infocentra, do obchodů, na veřejná místa.... O podporu oslovíme i místní prodejnu Tesco.

obrázek k reportáži

12/05/2015 Radio ARD Praha

Dnes 12.5. za námi do Frýdlantu přijeli reportéři rádia ARD Praha, kteří s námi dnes udělali rozhovor o celém našem projektu a co všechno vlastně od října 2014 provádíme. Sešli jsme se ve škole ve 13:00 hodin a poté se část našeho týmu společně s redaktory přesunula na hřbitov, kde jsme natáčeli interview. Pan Dr. Heinlein se nás ptal na to, co na naši aktivitu říkají naši rodiče i prarodiče, co nám dala celá realizace projektu, co pro nás bylo nejtěžší a co děláme teď. Musím uznat, že někteří z nás - ač byli velmi nervózní - hrdě představili náš projekt a odpověděli na všechny otázky týkající se projektu. Na závěr návštěvy jsme reportéry provedli hřbitovem a ukázali jim hroby významných osobností,také jsme jim o pár lidech něco povyprávěli - a co by to bylo za slušnost, kdybychom je nepozvali na naši vernisáž výstavy 1.6. a na naši akci na hřbitově 27.6. Redaktoři nám slíbili, že se alespoň na jednu akci přijedou podívat. Myslím, že z dneška tým extra třídy může mít dobrý pocit, i když nás ještě mnoho práce čeká! Jinak nám dnes p. Beran přinesl další zpravodaj tentokrát Rychnovský, kde je další článek o naší extra třídě, takže máme další publicitu, která nás tak trochu i popohání. Pan Dr. Heinlein nám také pošle link na nahrávku, kterou s námi pořídil, abychom ho sem mohli umístit nebo si ji sami přehrát. Náš rozhovor budou bohužel vysílat jen v Německu v německém jazyce.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

11/05/2015 Tisk

Dnes 11.5. jsme navštívili p. Jelínka v tiskárně, abychom mohli vytisknout naše texty a upravit část fotografií do konečné podoby. P. Jelínek nás zaučil s programem, se kterým pracuje při úpravě fotek a my se hned pustili do práce.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži

09/05/2015 Poslední brigáda.

Dnes 9.5. 2015 jsme uskutečnili naší poslední brigádu na hřbitově, kdy nás přišlo podpořit asi 20 žáků ze sedmé,osmé i deváté třídy, což pro nás bylo velkou podporou. Celkem nás dnes bylo kolem 25 pracantů a udělali jsme obrovský kus práce. Při našem "čištění" nás navštívil jeden z pozůstalých po rodině Schicketanzů, který má v hrobě svého dědečka, který ve Frýdlantě na náměstí vlastnil obchod - železářství. Pan Schicketanz se svojí ženou si prohlédli skoro celý hřbitov a zahlédli jsme i jeho slzy, které se mu spustily při komunikaci s panem Beranem o jeho rodině pohřbené na hřbitově (velmi dojemný moment). Pan Schicketanz nám také slíbil, že se přijede podívat i na vernisáž naší výstavy. Ke dnešnímu dni jsme upravili asi 56 hrobů z frýdlantského hřbitova.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

06/05/2015 Předání fotodatabáze a výsledků historického průzkumu starostovi a místostarostovi

Dnes 6.5. 2015 jsme předali výsledky své půlroční práce starostovi a místostarostovi města. Obdrželi od nás v knižní (93 stran!!!) i elektronické podobě v pdf historický průzkum 421 německých hrobů a přes 560 fotografií, které dokumentují stav hrobů v současné chvíli (vše na fleshce).Vzhledem k faktu,že v úterý 12.5. přijede natáčet ARD Radio Praha reportáž o našem projektu a příští týden proběhnou Valdštejnské slavnosti,rozhodl se starosta města o týden odložit oslovení ambasád,aby se naše aktivita neztratila ve víru nadcházejících událostí. Oba pány jsme detailně seznámili s jednotlivými fázemi našeho projektu i s faktem, že nás při úklidových pracích chodí na hřbitov podpořit čím dál více spolužáků. Prodiskutovali jsme postup s ambasádami,také jsme byli požádat o povolení k naší závěrečné akci, která se bude konat 27.6. 2015 na frýdlantském hřbitově cca od 19:00 do 24:00. Budeme tak rádi, když nás přijdete podpořit. Ovšem co je pro nás především důležité, je to, že pan starosta i místostarosta souhlasili s myšlenkou, vytvořit pomník obětem bombardování z 8.5.1945, (na tuto myšlenku nás přivedl jeden z místních, kteří nás potkali na hřbitově). Vzhled pomníku je úkol pro nás, základní kámen by mohl být poklepán při příležitosti naší vernisáže 1.6.2015 (vernisáž v 15hod., poklepání v 16hod.)

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

04/05/2015 Třetí úspěšná brigáda.

V sobotu 2.5. i v neděli 3.5. jsme na našem hřbitově uskutečnili další brigádu, která měla velký úspěch. Sešlo se nás po oba dny 14 a to část dětí z extra třídy i hodně žáků ze základní školy nebo sourozenci dokonce i zaláskovaný páreček. :-) Udělali jsme poměrně hodně práce a příští sobotu, kdy nás přijede navštívit pan Schicketanz, uskutečníme už poslední brigádu.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

04/05/2015 Publicita III

Díky našemu frýdlantskému patriotovi, který je pro nás velkou oporou a pomáhá nám s dokončením projektu - p. Stanislavu Beranovi- máme další publicitu. Tentokrát to jsou velké pražské noviny Prager Zeitung, které máme v němčině.

obrázek k reportáži

04/05/2015 Souhlas zastupitelstva

Včera 29.4. 2015 se 2/3 našeho týmu zúčastnili veřejného zastupitelstva města Frýdlant, kde jsme odprezentovali náš projekt a čeho chceme dosáhnout. Naší prezentaci předcházelo vystoupení PhDr. Svobody z TU Liberec, katedry historie, který se pokusil ZM přesvědčit o potřebě zachránit 2 hrobové kaple a možnostech využití prostoru hřbitova k aktivitám, které zde doposud obvyklé nejsou. Zastupitelstvo vzalo na vědomí obě prezentace a kvitovalo naši žádost o podporu samosprávy při našem projektu. Některé zastupitele naše práce tak upoutala, že kladli doplňkové dotazy v diskusi a v přestávce nabídli spolupráci při hledání kontaktů do Německa. Zastupitelstvu města byl vyjímečně přítomen i hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

26/04/2015 Ani déšť nás nezastaví! aneb brigáda II.

Dnes 26.4.2015, kdy jsme již podruhé zahájili naši brigádu, která má velký ohlas na naše spolužáky ze školy, kteří se chtějí taky podílet na úpravách starých zašlých a poničených hrobek, nám bohužel nepřálo počasí. Asi po hodině naší práce začalo pršet. Byl to velmi nepříjemný okamžik, ale některé z nás ani to neodradilo a bez přestávky pracovali. Dnes jsme ,,opravili" cca 10 hrobek a hodláme pokračovat o dalších víkendech i s našimi pomocníky, kteří nám s ochotou jistě přijdou pomoct. Některé hrobky bylo obzvlášť těžké očistit, už jen proto, že bylo potřeba např. ,,urovnat" podlahu, a toho se ujaly Denisa a Verča. Jestli nevěříte, koukněte na přiložené foto...

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

17/04/2015 Publicita II

Německý článek o našem projektu uveřejnil také přední německojazyčný portál o České republice Tschechien Online. http://blogs.tschechien-online.org/2015/04/17/der-vergessene-friedhof-in-frydlant/

15/04/2015 První publicita v zahraničí

O aktivitě naší extra třídy napsal místní občan a nadšenec do historie pan Stanislav Beran článek, který zveřejnilo na svém Facebooku sdružení Ackermann - Gemeinde. Posláním tohoto sdružení je přispívat ke konstruktivnímu utváření budoucnosti Evropy. Činí tak u vědomí staletí trvajících společných dějin Čechů a Němců. Svou prací se zasazuje o smíření obou národů a o uchování vědomí společné kultury. Podstatným úkolem této organizace je také sociální a charitativní činnost. Více na http://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1617492455129679&id=1469960313216228

12/04/2015 Konečná práce se záběry

Záběry, které jsme pořídili na hřbitově, získávají konečnou podobu. Upravili jsme je v programu Picasa a jak bude naše fotodatabáze asi vypadat, můžete juknout.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

10/04/2015 Vytvoření textů.

V uplynulých dnech jsme s pomocí p. Beranové v městském muzeu vytvořili texty k vybraným osobnostem, které jsme si rozdělili. Texty jsme doma přepsali do počítačové podoby a poslali naší patronce na kontrolu. Konečná úprava textů končí v těchto chvílích, abychom mohli materiál použít do naší výstavy.

05/04/2015 Další bádání a zisk podpůrného materiálu k výstavě.

Ve čtvrtek 2.dubna 2015 jsme se znovu vydali bádat do muzea a vytvářet texty k našim vybraným osobnostem Frýdlantska. Každý z nás měl jednu nebo dvě osobnosti a vypisovali z knih, článků a kronik vše, co jsme k nim našli.. Psali jsme to ručně na papír a doma jsme to přepsali do počítačové podoby pomocí typického wordu.. Okrajově jsme zpracovali také informace - například o elektrifikaci Frýdlantska - přehrada a elektrárna Harta, o historii Husovy školy nebo nemocnice. Návštěvu zachycuje pár fotek.. I když jsou některé texty v němčině, nedělali jsme si s tím hlavu, na pomoc jsme měli ochotnou patronku, která nám se všemi problémy pomohla..

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

05/04/2015 Setkání s p. Beranem

V pondělí 30.března 2015 jsme se v budově naší základní školy ve Frýdlantě setkali s jistým panem Stanislavem Beranem, který je vášnivým nadšencem pro historii Frýdlantska. Seznámili jsme ho s naším projektem a vysvětlili mu, co je naším cílem a motivací, p. Beran nás pochopil s nadšením a chválou. Hned zapnul svůj počítač, aby nám ukázal, co všechno v něm má za staré fryflantské fotky, časopisy, kroniky i právě nafocené hrobky, které už se nedochovaly. P. Beran nám nabídl spolupráci - pomoc s německým jazykem a napsání článku o našem projektu do německých novin Friedlander Heimatbrief (info potomkům Němců). A také nám ještě pomohl vybrat víc zajímavých osobností z Frýdlantska.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

22/03/2015 Výběr fotek z dokumentace.

Konečně doděláváme fotodokumentaci, ze které už vybíráme nejlepší záběry. To je celý záběr na hrobové místo a detail nápisů kdo je v hrobce pochován. Fotky potom očíslujeme tak, aby korespondovala s čísly hrobů. I jsme vytipovali většinu osobnosti do výstavy, ale i tak si ještě necháváme místo pro nějaké překvapení, které by jsme ještě mohli objevit.

22/03/2015 Nový objev

Dnes 22.3.2015 jsme navštívili náš éter a to náš Frýdlantský hřbitov, kde jsme narazili na jistého pana Blažka, který nás upozornil na hrob, ve kterém jsou pochovaní lidé (7), kteří zahynuli pravděpodobně při leteckém bombardování 8. května 1945. Leteckým útokům byl Frýdlant za druhé světové války uchráněn - až na ten osudný den. Paradoxně šlo o bomby sovětské. Pan Blažek naši práci moc chválil a byl rád, že nás dnes mohl zastihnout, aby nám mohl vše říct, žije ve Frýdlantě od roku 1946, kdy se sem přistěhovali zpět jeho rodiče, kteří byli vyhnáni Němci z frýdlantských Sudet během roku 1938. Taky nás upozornil na velmi důležitou věc: "zeď", resp. plot v nově zpřístupněné části hřbitova, kterou správa hřbitova pročistila a zpřístupnila. Má to ovšem háček: Zeď tam totiž chybí ...a z pietních míst dost zvláštně vyhlížíte přes drátěný plot na pasoucí se krávy.... Že by námět do naší výstavy?!

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

21/03/2015 Vytipování osobností.

Dnes 21.3.2015 jsme se v malém počtu sešli doma u naší patronky, abychom mohli vybrat část osobností do naší výstavy k výrobě textů - čím byli pro Frýdlantsko významní, o jejich rodině a o nich samotných. Už jsme si i rozdělili pár osobností, abychom mohli zpracovávat texty i sami doma prostřednictvím internetu, knih a jiných dostupných materiálů. Taky jsme se dohodli na termínu výstavy našeho projektu, která bude probíhat po celý červnový měsíc hned po Valdštejnských slavnostech, v teplých květnových dnech si taky uděláme brigádu na hřbitově, abychom na aspoň zbytek roku hrobky očistili, upravili a za poskytnuté peníze nakoupili svíčky , květiny a jiné ozdobné prvky. Taky jsme vytvořili článek o našem projektu do časopisu Libverdský Pramen, který vydávají Lázně Libverda - v překladu do němčiny, polštiny a jiných evropských jazyků. Databázi pohřbených Němců předáme panu starostovi Frýdlantu a zasedání městské rady v půlce měsíce dubna. Patronka nám chtěla práci zpříjemnit, tak nám připravila i menší pohoštění, které jsme stihli do hodiny sezobnout. Společnost nám dělal i velmi příjemný domácí mazlíček...

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

17/03/2015 Návštěva městského muzea Frýdlant

Dnes 17.3.2015 jsme se již dostali do městského muzea ve Frýdlantě za paní Beranovou, které jsme představili náš projekt a poprosili ji o pomoc k dokončení našeho bádání v literatuře. Paní Beranová nás hned přijala s otevřenou náručí a s pohotovostním režimem, že když budeme něco potřebovat, tak stačí říct, té šance jsme využili a rovnou jsme udělali dost práce i s tím, že jsme si pomalu vytipovali významné rodáky, které budeme moci představit na naší výstavě v červnu. Odcházeli jsme s dobrým pocitem, že je vše jak má.. Naší návštěvu zachycují fotky z badatelny.....

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

08/03/2015 Začínáme Fotodokumentaci

Dnes 8.3. 2015 nám konečně přálo počasí i na to aby jsme mohli začít vytvářet fotodokumentaci hrobů. Po tom co jsme dobádali a dostudovali literaturu a historii na internetu a ve veškeré dostupné literatuře zde pohřbených rodáků, kterou si ještě pojistíme návštěvou Městského Muzea ve Frýdlantě, můžeme už v pořádku dodělávat databázi všech zdejších hrobů, ve které jsme skoro u konce a dodělat Fotodokumentaci, ve které už jsme v půlce. I když slunce občas úplně pražilo, zvládli jsme pro dnešek poměrně hodně práce.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

08/03/2015 Literatura dobádána

Historii a literaturu o pohřbených rodácích jsme v průběhu měsíců bádali na internetu a z veškeré dostupné literatury, kterou si ale ještě pojistíme 17.3. návštěvou Městského Muzea ve Frýdlantě, které bylo nějakou dobu pro veřejnost zavřeno.

08/03/2015 Databáze hotova.

V průběhu února jsme pomalu ale jistě navštěvovali městský hřbitov ve Frýdlantě a dodělávali databázi všech německých hrobů, kterou již máme hotovou.Přepsat vše do PC byla pěkná fuška!

07/02/2015 Nové objevy

Dnes 7.2.2015 jsme se již dostali do poloviny mapování starých německých hrobů, i s novými posilami jsme si mysleli, že nám práce půjde od ruky, ale mýlili jsme se, protože jsme narazili na zádrhel a to byl styl písma " KURENT ". Dávalo nám to dost zabrat a jestli si to chcete taky zkusit, tak můžete: ve fotkách je jedno německé jméno, které nám ale vůbec nešlo a to se nás dnes setkalo neobvykle hodně nadšenců. Mezitím také bádáme literaturu a snažíme se více a více si přiblížit minulost hřbitova, resp. těch, kteří jsou zde pochováni. Dnešním velkým zážitkem bylo vidět naší paní učitelku (patronku), jak se úplně rozzářila a byla překvapená, když jsme našli u jedné pohřbené ženy rodné příjmení Porsche - nevíme zatím sice, jestli to má něco společného s Ferdinandem Porschem, který spolupracoval s nacisty a později založil automobilku Porsche (zemřel roku 1951 na mrtvici), ale hodláme to zjistit.... No tak koukněte na fotky.. :)

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

24/01/2015 Třetí průzkum hřbitova.

Dnes 24.1.2015 jsme se již po třetí vydali na Sibiř, no sice jsme nejeli na výlet do Ruska, ale k tomu, aby člověk přišel domů zmrzlý jako sněhulák, stačí i náš středně velký frýdlantský hřbitůvek. Sešli jsme se před hřbitovem s tím, že předěláme již námi vytvořenou dokumentaci cca 70-ti hrobů, která ještě nebyla úplná,jelikož nápisy některých hrobů byly nečitelné. Dnes jsme byli vybaveni jemným papírem a úhlem a tak nám šla práce jakžtakž od ruky. I když se náš uhel musel poprat s mokrým sněhem, odešli jsme po objevení dávného starosty, zámeckého architekta nebo známého hospodského z tenkrát oblíbené hospody se zápalem a zvědavostí, co objevíme zase příště na dalších hrobech...

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

18/01/2015 Druhá výprava na hřbitov

V pátek 16.1.2015 jsme vyrazili již na 2. průzkum hřbitova ve Frýdlantě. Dříve nám nepřálo počasí – a i při téhle návštěvě jsme pěkně prochladli. Už po pár minutách, kdy jsme zde působili, jsme zjistili, že tužky a papír k našemu bádání stačit nebudou… Práci jsme si rozdělili do dvojic – každá začala bádat na 10ti odpočítaných hrobech podél levé hřbitovní zdi. A byla to dřina! Ty německé nápisy jsou občas jako šifra! Jestlipak víte, co znamenají německé zkratky „geb.“ a „gest.“? My už to dnes víme, ale paní učitelka se mezi námi naběhala, než nám to všem postupně vysvětlila! A některá ta ozdobná písmena! To bylo tedy luštění! Za dvě hodiny jsme probádali skoro 70 hrobů, ale k některým se musíme ještě vrátit s jemným papírem a černým úhlem…barva písmen je ztracená, tak zkusíme zda nám je odhalí třeba překreslení přes papír. Naši aktivitu na hřbitově už zaznamenali i první zvědavci a my museli vysvětlovat, že nejsme žádní vandalové… Naše bádání na hřbitově vám přiblíží pořízené fotky…jukněte na ně.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

18/01/2015 První bádání

Dne 9.11. 2014 jsme vyrazili na 1. průzkum hřbitova ve Frýdlantě. Strávili jsme zde asi hodinu a půl a uvědomili jsme si, jak moc je hřbitov veliký a že naše původní představy o počtu německých hrobů, které nejsou udržované a chátrají, byly zkreslené. Také jsme objevili nově zpřístupněnou část hřbitova, kde jsou pouze německé hroby. Celkem jich je určitě víc jak 250 a tak pro naši brigádu i výstavu budeme muset vytipovat opravdu jen některé, nejzajímavější. Nápisy na spoustě náhrobních desek jsou už vybledlé, luštit jména a data zde pohřbených lidí bude jistě fuška. Mnoho hrobů má také už rozbité či úplně chybějící desky…  Naše bádání na hřbitově dokreslují první pořízené fotky…jukněte na ně.

obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži obrázek k reportáži

Plán projektu

31/12/2014

Návštěva hřbitova, zmapování počtu zničených německých hrobů a jejich situace.

 

31/01/2015

Bádání - studium literatury a internetu

 

31/01/2015

Vytvoření databáze pohřbených Němců.

 

28/02/2015

Vznik fotodokumentace. Výběr hrobů zajímavých osobností Frýdlantska.

 

15/03/2015

Tvorba textů k vybraným osobnostem.

 

29/03/2015

Počítačové zpracování záběrů.

 

15/04/2015

Oslovení ambasád ve spolupráci s Městským úřadem Frýdlant.

 

19/04/2015

Tisk fotografií, textů.

 

26/04/2015

Plán výstavy - zajištění potřebných materiálů.

 

03/05/2015

Příprava výstavy.

 

15/05/2015

Vernisáž výstavy

 

30/06/2015

Zhodnocení projektu.

Hotovo!